"Yüzde 49 yok sayılamaz"
Reklam

"Yüzde 49 yok sayılamaz"

“Yüzde 49 yok sayılamaz”

21 Nisan 2017 - 09:39 - Güncelleme: 21 Nisan 2017 - 15:52

CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Okan Karlıdağ, Yenigün TV'de yaptığı konuşmada "Genel başkanımızın da ifade ettiği gibi anayasa yeniden hazırlanmalı" dedi ve 'hayır' diyenlerin de 'yok sayılamayacağı' söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkan Yardımcısı Okan Karlıdağ Yenigün TV ekranlarında Ahmet Özsoy'un sorularını yanıtladı. Referandum sonuçlarını değerlendiren Karlıdağ 'hayır' diyen yüzde 49'un yok sayılmaması gerektiğini vurgulayarak, “1982 Anayasası'nın çok fazla eksiği vardı. Yüzde 92 oyla kabul edilmesine rağmen halkın içine hiçbir zaman sinmedi. Bu anayasa ülkeye oturmadı. Parça parça sürekli değiştirildi. Eksiklikleri çok. Biz parti olarak en başından beri daha demokratik bir anayasaya ihtiyacımız olduğunu ifade ediyoruz. Bir anayasa talebimiz sürekli vardı. Mevcut anayasa değişikliği felakate yol açabilecek bir anayasa metnidir. Demokratik hiç değildir. İnsanlar nasıl bir ülkede yaşadıklarıyla ilgili kendilerini ifade ettiler. Toplumun yüzde 49'u bu anayasayı istemiyor. Onları yok mu sayacaksınız? Tek bir adama verilen denetimsiz bir yetki ile yüzde 49'un yaşam koşulları daha da zorlaşacak. Yüzde 49'u yok sayamazsınız. Bu ülkedeki yapay çatışmalar derhal ortadan kaldırılmalıdır. Biz bütün vatandaşların barış içinde yaşamasını istiyoruz” diye konuştu.

“Sonuçları tekrar gözden geçireceğiz”

Parti olarak referandumda İzmir'de hedefi yakaladığınızı söyleyebilir miyiz?

İzmir'de hedefimiz yüzde 70 hayır oranını yakalamaktı. Bu anlamda hedefe vardık diyebiliriz. Çalışma tempomuza göre yüzde 72-75 aralığında bir oy alabileceğimizi de düşünüyorduk. Neden bu rakamları yakalayamadığımızla ilgili tartışıp değerlendirmeler yapacağız. Seçim sonuçlarıyla ilgili itirazlarımız da devam ediyor. Sonuçlar netleştiğinde biz de değerlendirmeler yapmaya başlayacağız.

REJİM DEĞİŞİKLİĞİ Mİ?

Referandum sürecini ülke açısında değerlendirir misiniz?

Öncelikle artısıyla eksisiyle çok yoğun bir süreç yaşandı. Ülkemizin yönetim biçimi ve toplumun geleceği oylandı. Böyle bir anayasa metninin içeriği gibi sunuluş biçiminin de yanlış olduğunu ifade ediyorduk. Toplum ne olduğunu anlayamadan sandığa gitti. Referandum sonuçlandığı anda bile bunun bir parti taraflaşmasından çıkamadığını gördük. Bu durum bizi çok üzüyor. Bir anayasa oylandı ve çok önemli bir konuydu. Hala ne götürüp ne getireceği bilinmiyor. Evet taraftarları bunun bir rejim değişikliği olduğunu zaten söylüyor. Hatta daha da ileriye giderek 'Atatürk rejimi sonlanmıştır' ifadeleri kullanılıyor. Bunlar gerçekten çok üzücü ifadeler. Bu noktaya nasıl vardığımızı anlayabilmiş değilim.

“FARKLI ANLAYIŞLAR 'HAYIR' DEDİ"

Referandum sürecinde olumlu şeyler de oldu. Konu ülke çıkarları olunca farklı anlayışların bir araya geldiğini gördük. Farkı anlayışların bir arada çalışma yapabileceğinin göstergesiydi bu süreç. Ülkemizin geleceğiyle ilgili kaygılarımızı paylaşarak halkımızla kol kola girdik. Birçok ilçede farklı partilerin ilçe başkanları hayır kampanyamıza katıldı. Bir ülke doğru hedeflere kutuplaşarak varamaz. Ancak bir araya gelerek varabilir. Umarım bu kalıcı olur. Bu topraklar kardeşçe yaşama kültürünü hücrelerine kadar barındıran topraklardır. Bunu hiçbir zaman unutmamalıyız.

“SANAL DEĞİL BELGELERİ VAR"

Seçim sonuçlarından sonra yaşanan tartışmalara ilişkin neler söylemek istersiniz?

961 sandıkta yüzde 100 oranında evet çıkmış. Bu sandıkların çok büyük kısmında firesiz oy kullanılmış. Bu yerlerde oy kullanacak vatandaşlara ulaşıp oy kullanıp kullanmadıklarını araştırıyoruz. Bir ilçede bütün seçmenlerin imzasının aynı olduğu ortaya çıktı. Yani birisi oturmuş bütün imzaları atmış ve oy kullanılmış. Bunların belgesi var. Sanal şeyler değil.

“BÖYLE BİR ÇELİŞKİ OLABİLİR Mİ?"

Yasada zarfların ve oy pusulalarının mühürlü olması zorunludur. Eğer mühürsüz oyların geçerli sayılacağı seçimden önce söylenseydi belki bir parça anlaşılabilirdi. Ancak seçimden önce Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bir genelge ile mühürsüz oyların geçersiz sayılacağını açıklanmıştı. Avrupadaki oy kullanımında mühürsüz oylar iptal edildi. Ancak seçim günü, sandıklar açılmaya başladıktan sonra mühürsüz oyların da geçerli sayılacağı açıklandı. Böyle bir çelişki olabilir mi? Bu halkın kafasında büyük soru işaretleri uyandırıyor ve YSK güvenirliğini yitiriyor.

“ANAYASA YENİDEN HAZIRLANMALI"

Biz kaos olsun asla istemeyiz. O nedenle hukukun üstünlüğü vurgusu yapıyoruz. Yasaların her şartta doğru bir şekilde uygulanmasını istiyoruz. Bu, açıkçası bir hukuk felaketidir. Cumhuriyet Halk Partisi tarafından bunun hukuki takibi yapılıyor. Anayasanın oylanacağı bir süreç keşke bu kadar karambole getirilmeseydi. Genel başkanımızın da ifade ettiği gibi anayasa yeniden hazırlanmalı.

1982 AnayasaSI'nın çok fazla eksiği vardı. Yüzde 92 oyla kabul edilmesine rağmen halkın içine hiçbir zaman sinmedi. Bu anayasa ülkeye oturmadı. Parça parça sürekli değiştirildi. Eksiklikleri çok. Biz parti olarak en başından beri daha demokratik bir anayasaya ihtiyacımız olduğunu ifade ediyoruz. Bir anayasa talebimiz sürekli vardı. Mevcut anayasa değişikliği felakate yol açabilecek bir anayasa metnidir. Demokratik hiç değildir. İnsanlar nasıl bir ülkede yaşadıklarıyla ilgili kendilerini ifade ettiler. Toplumun yüzde 49'u bu anayasayı istemiyor. Onları yok mu sayacaksınız? Tek bir adama verilen denetimsiz bir yetki ile yüzde 49'un yaşam koşulları daha da zorlaşacak. Yüzde 49'u yok sayamazsınız. Bu ülkedeki yapay çatışmalar derhal ortadan kaldırılmalıdır. Biz bütün vatandaşların barış içinde yaşamasını istiyoruz. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Alıcık Yeşildere’de incelemelerde bulundu
Başkan Alıcık Yeşildere’de incelemelerde bulundu
Sezgin’den Çiller’e sert cevap
Sezgin’den Çiller’e sert cevap