Zeki Yöndem: İTO Başkanlığı’na adayım

Zeki Yöndem: İTO Başkanlığı'na adayım

Zeki Yöndem: İTO Başkanlığı'na adayım

15 Nisan 2017 - 09:31 - Güncelleme: 15 Nisan 2017 - 10:43

İzmir Ticaret Odası Başkanlığına adaylığını yineleyen Kemalpaşa Sanayici İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yöndem, “ İzmir’i koşturma ve coşturma anlamında üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye hazırım” diye konuştu.

Yenigün TV’de Taner Özgür’ün hazırlayıp sunduğu Taner ile “Genç Yorum”  programına konuk olan Kemalpaşa Sanayici İş Adamları Derneği (KESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yöndem, bölgesindeki sanayinin geliştirilmesi için desteklerin artırılması gerektiğine dikkati çekti. İzmir Ticaret Odası’nın gelecek dönem seçimlerine başkan adaylığını da açıklayan Yöndem, “ İzmir için görev almaya ve hizmet etmeye hazırım” dedi.

Gövdemizi taşın altına koyduk

KESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yöndem program sonunda İzmir Ticaret Odası'nın gelecek seçimler için Başkan adaylığını yineleyerek, “İzmir güzel bir şehir. Yıllardır sanayiciyiz, üretim yapıyoruz. Hak ettiği yerde olmadığını düşünüyoruz. Sivil toplum örgütleri arasında yer almamız gerektiğini düşüyoruz. Biz gövdemizi taşın altına koyduk demiştik; şimdi de ülke için bir adım atmak gerekir diyoruz. İzmir Ticaret Odası adaylığımı daha önceden de açıklamıştım. Buradan da sanayicilerimize çağrıda bulunuyorum. Buyursunlar gelsinler. Kabuğumuzu kırıp yer değiştireceğiz dersek en büyük STK İzmir Ticaret Odasıdır. Adaylığımı tekrardan açıklamak isterim. Bizimle yol almak isteyen herkesle çalışmak isterim. İzmir’i koşturma ve coşturma anlamında meslek örgütlerine düşen görevler ne ise yanlarında olmaya hazırım. İyi projeler ile yol alacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Kemalpaşa sanayi bölgesinin sıkıntıları nelerdir?

Bu dönemde sanayici olmak zor. Hani derler ya ‘Elini taşın altına koymak’ diye; biz de bedenimizi taşın altına koyduk.  En az teşvik alan bölgeyiz. Örneğin Manisa’nın aldığı teşviği bizim bölgemiz almıyor. Kemalpaşa havzasında üç tane organize sanayi var; Bağyurdu, Kemalpaşa ve Turgutlu. Turgutlu Manisa il sınırlarında olduğu için 3. derece destek ve teşvikten yararlanıyor ancak Bağyurdu 1. derece teşviklerden yararlanıyor. Teşviklerin gözden geçirilmesi gerekiyor. Sanayici arsaya yatırım yapmamalı. Arsa fiyatları çok yüksek. Sanayici arsaya çok büyük paralar bağlıyor. Arsaya yatırılan para ile işletmeye makine alınması gerekiyor. Atıl yatırıma geçilmemesi gerekiyor.

Esnafların talepleri neler?

Sanayicimizin isteklerine saygı duymamız gerekiyor. Onların istekleri olmazsa, olmaz. Yaklaşık 520 fabrikamız mevcut. Hepsi faaliyette. Genişleme alanında olanlar var. Bu gerçekleşirse bin fabrikayı geçiyor. Şu anda 25 bin üzerinde çalışanımız var. Bu rakam 50-60 bin istihdam sağlayacağımız anlamına gelecek. İzmir’in en iyi bölgesinde olduğumuza inanıyorum. Ancak desteğe ihtiyacımız var. Örneği tren yolu geldi; maalesef bina anlamında bir gelişme yok. İzmir Ankara hızlı tren bizim bölgemizden geçecek. Bu gelişmeleri düşününce bölgemiz çok avantajlı. İstanbul’daki bölgeden yer arayışına başladı. İzmir İstanbul arasındaki ulaşım saati azaldıkça yatırımcının alternatifleri arttı. İzmir hak ettiği değeri görmesi gerekiyor. Olmazsa olmazlarımızdan birisi üretmektir. Hiç olumsuzlar düşünmeden katma değeri yüksek ürünler üreteceğiz. İzmirli firmalar ilimizin kıymetini bilsin. Önümüzdeki 10 yılın  en parlak illeri arasında yer alacak.  Çözümsüzlükleri ortadan kaldırırsak yatırımcı başka alan arayışı içerisinde olmayacak ve bizim ilimiz tercih edilecek.

Ekonomide daralma, sanayiyi nasıl etkiledi?

15 Temmuz talihsiz bir tarihti. Milletimiz demokrasiye sahip çıktı ancak 3. çeyrekte ekonomide daralma oldu. 2017’nin ilk çeyreğinde ise büyüme rakamları görüldü. 2017 büyüme rakamları açısından güzel bir ilerleyiş içerisinde. 15 Temmuz girişimi olmuş olabilir ama hayat sürüyor. İhtiyaçlar erteleniyor. Önemli olan akıllı yatırım yapmak. İstihdama ihtiyacımız var. Meslek lisesi, memleket meselesi oldu. Nitelikli çalışanlar için bizim meslek liselerine ihtiyacımız var. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hilton’dan mesaj var
Hilton’dan mesaj var
Bisiklet turu
Bisiklet turu