Herkese mutlu haftalar… Cumhuriyetin kurucusu, ülkemizin savunucusu, dünya lideri, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 83. yılı çeşitli etkinliklerle yad edildi. Saatler 9’u 5 geçeyi gösterdiğinde İzmir’de adeta hayat durdu. Siren sesleri eşliğinde 2 dakika kimse kıpırdamadı sadece O’nu düşündü, O’nun yaptıklarını, O’nun devrimlerini, O’na olan özlemini, saygısını dile getirdi gözünü bile kırpmadan. 10 Kasım sabahı İzmir Valiliği, anma töreni düzenledi. O törenin ardından CHP İzmir teşkilatı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi alternatif anma töreni düzenledi. Bu biraz kafaları karıştırsa da kentin diğer ilçelerinde de anma törenleri yapılmaya devam etti. Bu sırada devlet erkanı da Anıtkabir’deydi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anıtkabir Özel Defteri’ne "Bizlere emanet ettiğiniz cumhuriyetimizi büyütmeye, kalkındırmaya devam ediyoruz" ifadelerini yazdı. Ey bugünümüzü sağlayan ulu Atatürk! Açtığın yolda, kurduğun ülküde, gösterdiğin amaçta, hiç durmadan yürüyeceğime and içerek bir kez daha önünde saygıyla eğiliyorum.

aycan2 (1)

aycan1-1

Asgari ücret

Yıl sonu geldi, yeni yılda asgari ücret zammının ne olacağı şimdiden konuşulmaya başladı. Asgari ücret belirlenirken enflasyon rakamları aktif rol alıyor. Önceki yıllarda asgari ücret zam oranı belirlenirken enflasyonun ortalama yüzde 5-7 üzerinde belirlendiği yer alıyor. İlk olarak Merkez Bankası'nın 18,4'lük enflasyon beklentisi baz alındığında ve buna yüzde 5'lik refah payı eklendiğinde asgari ücretlinin bürüt maaşının 4.440 lirayı, net ücretin ise asgari geçim indirimi (AGİ) dâhil 3.485 lirayı geçeceği tahmin ediliyor. Hadi hayırlısı bakalım.

Emekli ve memur zammı için ise araştırmalar hız kazandı. En son açıklanan rakamlara göre enflasyon farkı yüzde 6.72 oldu. Bu durumda memurlara yüzde 12, emeklilere de yüzde 10 civarında zam yapılması bekleniyor. Önümüzdeki kasım ve aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından zam oranı netlik kazanacak.

EYT sorunu çözülmeli

Gelelim EYT’lilere… Sayıları 4,5 milyonu bulan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için formül arayışına girildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çalışma başlattığına dair söylemler EYT’lileri heyecanlandırmaya yetmedi. İzmir Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Daynışma Derneği Başkanı Doğan Türker, “DSP, ANAP ve MHP koalisyonu döneminde kabul edilen ve emeklilik yaşını yükselten 4447 sayılı kanun ile sorunumuz başladı. Biz maç yapılırken kural değiştirilmez diyerek iş hayatına büyük darbe vuran bu düzenlemenin iptal edilmesini istiyoruz. Tek ve en kısa çözüm 1999’da çıkan yasanın iptal edilmesidir” diyor. Sizce de haklı değiller mi?

Çiftçi bitiyor

Gazetemizi ziyaret eden CHP’nin ‘Toprak Adam’ı Orhan Sarıbal’ın açıklamaları, tarımdaki politikasızlığı gözler önüne serdi. Sarıbal, tarımdaki politikasızlığın “ülkenin gıda güvenliği için milli bir sorun” oluşturduğunu, gıda stoklarının tükenirken arazilerin el değiştirdiğini söyledi.

Sarıbal sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye dünyanın çok ötesinde bir gıda krizi yaşıyor. Yerli işletmeciler iç piyasaya mal vermek istemiyor, çiftçi üretmek istemiyor. Gıda stokları boşaldı. Dünyanın en önemli tarım topraklarında zarar eden çiftçi, pahalı yiyen tüketici olamaz. Toplum açlığa, yoksulluğa terkedilemez”. Bunun üstüne birşey denmeye gerek var mı? Bence yok ama üzerine düşünülüp çözüm önerilerinin mutlaka gündeme getirilmesi gerek hem de en acilinden...

Siyasete devam edersek, İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'ın, Bingöl'de İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i HDP ile işbirliği yapmakla suçlayan ve "şehit yakını" olduğu belirtilen bir kişiye müdahalesi ve küfretmesi siyaset gündemine damgasını vurdu. Türkkan, grup başkanvekilliğinden istifa etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkkan’ın vekilliğinin de düşürülmesini istedi. Olay ortada, yorum sizin.

Samuray kılıcı!

  Geçtiğimiz hafta ülke gündemine ilginç bir cinayet vakası oturdu. İstanbul-Ataşehir’de, akli dengesi yerinde olmadığı iddia edilen bir saldırgan, takip edip çantasını almak istediği 28 yaşındaki Başak Cengiz isimli genç kadına samuray kılıcı ile saldırdı. Ağır yaralanan genç kadın hastanede hayatını kaybetti. Saldırganın ifadesi ise kan dondurdu. Pişman olduğunu savunan zanlı, ifadesinde olay günü üzgün olduğunu ve daha savunmasız olabileceğini düşündüğü bir kadını öldürmek için dışarı çıktığını iddia etti. Allah önce akıl sağlığı versin diye boşuna denmiyor da 28 yaşındaki pırıl pırıl o genç kızın suçu neydi daha hayatının baharındayken koparıp attın. Umarım takım elbise ve kravat, terazinin kefesine ağırlık yapmaz da terazi doğru işler.

  aycan4

  Ekonomide UÇTUK!

  Sırada geçtiğimiz haftanın gündem konusu zamlar var. Bu hafta şuna bu kadar, buna bu kadar zam geldi demeyeceğim ama ekonomide uçtuk gidiyoruz, dibe çakılmasak bari diyeceğim. Dolar ve altın fiyatları rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Dolar 10 TL’ye yaklaştı, Euro 12 TL sınırına dayandı. Gram altın 597 TL, Çeyrek altın 972 TL’yi gördü. Dövizdeki kur farkının tüm sektörleri olumsuz etkilediğini düşünürsek, bu gidişata dur demek şarttır diye düşünüyorum.

  Çip krizi

  Ekonomiden bahsederken, otomotiv sektöründe yaşanan çip krizini duymuşsunuzdur. Bu sorun çözülemediği gibi sorunları da beraberinde getirmeye devam ediyor. Mesela Türkiye'de üretim yapan Ford, Kocaeli'nin Gölcük ilçesindeki fabrikasında yarı iletken çip tedariki sorunu sebebiyle üretime 10 gün ara verdi. Dünyada bu gelişmeler yaşanırken, kur artışı, tedarik sıkıntısı derken, satın alınacak araç bulamayan vatandaş ikinci el araçlara yöneldi. Ancak ikinci el araç fiyatlarının sıfır araç fiyatlarını aştığı görüldü.

  Başkan Soyer isyan etti

  Vatandaş vergi yükü altında ezilirken, müjdeli haber Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi. Erdoğan, enerji fiyatlarındaki artışın tüketiciler üzerindeki mali yükünü hafifletmek için elektrik faturalarındaki TRT payı ve enerji fonu kesintilerini kaldıracaklarını açıkladı.

  Vergi yükünden bahsederken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de isyanını dile getirdi. “Bıçak kemiğe dayandı. Pandemi sürecinde İzmir’de toplu ulaşımdaki biniş sayıları ortalama yüzde 50 düştü, 20 ayda 734 milyon TL’lik hasılat kaybı ortaya çıktı” diyen Başkan Tunç Soyer, toplu ulaşım hizmetlerine KDV ve ÖTV muafiyeti getirilmesi çağrısında bulundu.

  Kütüphanesiz okul kalmayacak”

  İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü kütüphanesiz okul kalmaması için harekete geçti. Kütüphanesi yetersiz olan okulların kütüphanelerinin yenileneceğini belirten İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, “Kütüphanelere, 30 Ekim 2020 İzmir depreminde yaşamını kaybeden öğrencilerin isimleri verilecek” dedi. Takdire şayan bir hareket. Tebrikler...

  Var mı yok mu?

  Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in “Tüm derslikleri kapatılan okul yok” açıklamasından bir hafta sonra İzmir’de bir okul tamamen karantinaya alındı. 54 öğretmeni, 710 öğrencisi bulunan 23 derslikli Narlıdere Prof. Dr. Aziz Sancar Ortaokulu tamamen kapatıldı. İzmir’in Narlıdere ilçesinde Prof. Dr Aziz Sancar Ortaokulu'nda koronavirüs nedeniyle eğitime ara verildi. Kapanan okul var mı yok mu? Bir karar verseniz iyi olacak.