1000 dekar tarımsal alan suya kavuştu

Muğla'nın Menteşe ilçesinde hazırlanan projeyle 1000 dekar tarımsal alan suya kavuştu.

Yerel 08.10.2021 - 16:31 08.10.2021 - 16:36

Kafaca Mahallesi’ndeki ova, Muğla Valiliği YİKOB desteği ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen sulama projesi ile hayat buldu.

S.S.Kafaca Sulama Kooperatifinin girişimleri sonucu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde hazırlanan ve YİKOB tarafından desteklenen proje kapsamında iki kuyu ve göletten tarlalara 9 kilometre boru döşendi. Üç aşamada gerçekleşen projede yaklaşık 1000 dekar alan suya kavuştu.

Açılış töreninde konuşma yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, yaşanan kuraklık ve küresel ısınma suyun kıymetini bir kez daha gösterdiğini söyledi.

mentese-su-gazete-yenigun

Suyun sonsuz bir kaynak olmadığını vurgulayan Saylak, şunları kaydetti:

"Dünyanın yüzde 70'i suyla kaplı olsa da bunun sadece yüzde 2'si kadarının tatlı su olduğunu, bunun da yüzde 70'inin tarımsal sulamada kullandığımızı biliyor muydunuz? İşte bu noktada suyu tasarruflu kullanmak zorundayız. Basınçlı sulama sistemleri bu anlamda önemli bir adım olup ikinci hamlemiz ağırlıklı bu konuda olacaktır. Bakanlığımız sulama sistemleri konusunda 2021'de yüzde 50 hibe desteğini açıkladı. 2022'de de olacak ve sizleri bu desteklerden faydalanmak üzere davet ediyorum. Bu konuda üretmek isteyen herkese kapımız açık. Başta Muğla Valiliği YİKOB desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Birlikte üretecek birlikte başaracağız. Bu ülke ve refahımız için her zaman söylediğim gibi bir olalım iri olalım diri olalım."

mentese-mugla-gazete-yenigun

S.S.Kafaca Sulama Kooperatif Başkanı Zeki Heybeli ise projeyle ürünlerin bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle kurumaktan kurtardıklarını dile getirdi. -(İHA)

Yorumlar