19 Mayıs 1919'da Samsun'a ulaşan Bandırma Vapuru, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün şahsında bir ulusun bağımsızlık ruhunu da taşıdı. O ruhla Türk milleti 103 yıldır birlikte yürüyor

Üzerinden 103 yıl geçse de gençler kendilerine armağan edilen günü hiç unutmuyor. Ve hepsinin dilinden Atatürk ve emanet bıraktığı ilkeleri düşmüyor. Gelecekten umutsuz olmayan gençler görüşlerini Yenigün Gazetesi ile paylaştı

Fadime KUZU ALTANHAN- Selcan ŞERİFAKİ ÜNALAN / YENİGÜN - Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, gençliğe hitabeyi onlara yol göstermek için yazdı... Türkiye Cumhuriyeti'ni onlara emanet etti... Bugün çalışkan olmasını öğütlediği milyonlarca genç onun çizdiği hedefte ilerlemeye and içmiş, ülkesi için bir şeyler yapmaya çalışıyor... İzmir'deki gençler bayramlarını ilk günkü heyecanla kutlarken, Yenigün Gazetesi'ne özel duygu ve düşüncelerini dile getirdi.

Mertcan Dolmacı


ULUSUMUZLA BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ


Avrupa Gençler Taekwondo şampiyonu Mertcan Dolmacı: Gençlik, bir milletin geleceğe dair en kıymetli hazinesidir. Gençliğe yatırım, geleceğe yatırımdır. Biz gençlere güvenin. Atalarımızın izinde yarınlara umutla ve güvenle emin adımlarla tüm ulusça bir ve beraber yürüyeceğiz. Milletimize sporda, sanatta ve bilimde önemli başarılar kazandıracağız. Bayramımız kutlu olsun.

ismail ferhat kaplan

MEMLEKETİ ŞÜPHESİZ BİZLER YÖNETECEĞİZ


İzmir Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Avukat İsmail Ferhat Kaplan, "Ben bir gencim! Başım dik, omuzlarım geniş yürürüm. Ben bir gencim! Bu dünya benim, bu memleket benim, bu kent benim. Bizler ne zaman başı öne eğilmeye çalışılsa daima ileriye bakan gençleriz. Bizler lütfedildiğinde fikrini beyan eden değil, haksızlığa izin vermemek için bas bas bağıran gençleriz. Biz politikayı biliriz, politikada varız. Bugününde olduğumuz gibi yarınında da olacağımız memleketi şüphesiz bizler yöneteceğiz. Göstermelik kotaların çok daha fazlasıyız. Adaleti bilir adaletsizliğe duvar oluruz. Yargısız infazların karşısında ilk biz varız. Eğitimin bir kıvılcımla ateş yakmak olduğunu bizler biliyoruz. Peki siz binlerce gencin hem eğitimden hem istihdamdan kasten mahrum bırakıldığını biliyor musunuz? Elbette bilirsiniz ama biz buna göz yumuyoruz. Nerede ve neyle meşgul olursa olsun her bir gencin eli diğerinin omzundadır ve orada olmaya devam edecektir. Biz İzmir Kent Konseyi Gençlik Meclisi olarak birlikteliğimizin teminatı adına buradayız. 8 Mart haftasında kadınlar vardı, her gün ölmeye devam ettiler. 23 Nisan’da çocuklar vardı, istismarın boyutları her geçen gün artarak devam ediyor. Geçtiğimiz hafta engelli bireyleri hatırladık, asıl engelin bizler olduğunu hiç umursamadık. Bugün de gençliğimizi kutluyoruz. Son kadın cinayetinin faili cezasını çekene kadar, her çocuk hayal kurma hakkını elde edene kadar, kendi koyduğumuz engelleri aşıncaya kadar biz gençler her gün yeniden sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. Mustafa Kemal'in " Bütün ümidim gençliktedir" dediği gençlik biziz. Çanakkale'deki 15'liler de bizdik, 68'liler de bizdik, Z kuşağı da biziz. Meydanlarda da biz varız, sosyal meydanlar da bizim. Kimsenin görmezden gelemeyeceği gibi adı gençleri düşündük olan objeleştirmeleri de kabul etmiyoruz. Her alanda, her yaşta varız. Unutmayın, birlikte daha güçlüyüz." ifadelerini kullandı.

alp avni yelkenbiçer 2-2

ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ


Kurtuluş meşalesinin yakıldığı tarih olan 19 Mayıs’ın 103. yılına ilişkin bir değerlendirmede bulunan EGİAD Ege Genç İş İnsanları Derneği Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer, Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, çağdaş, laik, demokratik ve hukukun üstünlüğüne dayalı Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolda ilk adımın 19 Mayıs’ta atıldığını dile getirdi. Yelkenbiçer, Cumhuriyetimizi gençlere emanet eden Mustafa Kemal Atatürk’ün, bağımsızlık meşalesini hakkıyla taşıyacak kesimin gençler olduğuna inandığını hatırlatarak, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun'a çıkarak başlattığı ve Cumhuriyetimiz ile taçlandırdığı Kurtuluş̧ Mücadelemizin 103'ncü yılında, tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz. 19 Mayıs, Kurtuluş Mücadelemizin başlangıcı olarak Atamızın gençlere armağanıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk; ümidini, umudunu, hayallerini ve Türkiye Cumhuriyeti'ni gençlere emanet etmiştir. Geleceğimiz olan gençlerimiz, bu emanete sonsuza kadar, sahip çıkacaklardır. Üzerinden 103 yıl dahi geçse aynı bilinç ve ruh nesillerden nesillere aktarılmaktadır. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin, ülkemiz geleceğine her zaman sahip çıkacaklarına gönülden inanıyoruz. Bizler de bir genç iş insanları örgütü olarak bu güveni boşa çıkarmamak için her gün üretmeye, çalışmaya, emek vermeye devam ediyoruz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun” dedi. 

ekin özer


ATANIN ARMAĞANI GÜÇ KATACAK


Av. Ekin Özer: Gençleri hafife alarak; uyuşturdum, yönettim sananlar, gaflet içindedirler. Cumhuriyet'in köklerini elinde tutanlar da; geleceğe yön verecek gücü taşıyanlar da biz gençleriz. Dayanamayıp gidenler, gitmek zorunda kalanlar, kalıp mücadele edenlerin hayalleri ve beklentileri aynıdır. Hayallerimiz, büyük mücadeleyle kurulan Cumhuriyet'in ilelebet payidar kalmasıdır.

tunç uğursoy


ONURLA GURURLA KUTLUYORUM


Halkçı Liseliler Konak İlçe Başkanı Tunç Uğursoy: Milletin umudu bizleriz. Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine ulaştırma görev ve sorumluluğunu omuzlarımızda taşıyoruz. Geleceğe yön verecek gençlik halkçı eğitim politikalarıyla yetiştirilebilir. Milletimizin başarısı geçlerin başarılarıyla taçlanabilir. Gençlere kulak veren yerel ve genel yönetimler istiyoruz.

yusuf şiyar kıran

GELECEK YILMAZ GENÇLERİNDİR

İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunlarında iki madalya İzmir’e dönen işitme engelli Taekwondocu Yusuf Şiyar Kıran: 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 103. yılını kutladığımız bu dönemde aldığım iki madalya daha bir önem kazandı. Bayrağımızı göndere çektirmek ve marşımızı okutmanın gururunu yaşıyorum. Gelecek yılmaz geçlerindir.

ege balli


ATATÜRK'ÜN DEDİĞİ GİBİ....


Gelecek Partisi İzmir Gençlik Kolları Başkanı Ege Balcı, 19 Mayıs 1919'da Samsun'da yakılan meşaleyi bugün de aynı kararlılıkla taşıdıklarını ifade ederek; "Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ‘Biz her şeyi gençliğe bırakacağız… Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir’ sözlerinden esinlenerek umutsuzluğa kapılmayacak, özgür ve özgün düşünerek mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz! Gençlerimizin yüz yüze kaldığı sorunların farkındayız. 19 Mayıs'ın yıl dönümünde ülkemizin gençleri işsizlik ve gelecek kaygısı taşıyor. Pek çok genç daha iyi yaşam standartları için yurt dışı seçeneklerini düşünmeye başladı. 19 Mayıs'ta maalesef geleceğimizin en büyük sorunu olarak beyin göçünü görüyoruz. Bütün bu sorunlara karşı çözüm önerilerimiz hazır. Bu ülkenin gençlerini iktidarın günlük politikalarına terk etmeyeceğiz. Az kaldı GELECEK hepimizin olacak" açıklamasında bulundu.

kaan altindag


“İYİ GENÇLİK UMUTSUZ DEĞİL”


İYİ Parti Gençlik Gençlik Kolları İzmir İl Başkanı Kaan Altındağ, "Atatürk'ün bizlere emanet ettiği bu topraklarda her 19 Mayıs'ta gençlerin umudu artarak tükenmeye devam ediyor. Bizler İYİ gençlik olarak umutsuz değiliz. Cumhuriyetimizin kuruluşu bize umutsuz olmamayı öğretti. İçimizde taşıdığımız bu umutla yarınlarımızı inşa ediyoruz. Gençlerin geleceği için siyasette mutlaka daha aktif rol oynamaları gerektiğine inanıyoruz. Atatürk'ün dediği gibi; "Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiç bir zaman umudumu yitirmedim. Bizde iyi gençlik olarak umudumuzu hiçbir zaman kaybetmedik. Sorunlarımız ve dertlerimiz ortak hiç bir genç asla kaderine terk edilemez. İyi gençlik İzmir il başkanlığı olarak biz her zaman buradayız. Atatürk'ü anma ve gençlik Spor bayramınız kutlu olsun" dedi.

burak kotan 2


“MİLLİ MÜCADELENİN İLK ADIMI”


CHP İzmir İl Gençlik Kolları Başkanı Avukat Burak Kotan, "19 Mayıs 1919 Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir dönüm noktasıdır. Anadolu'da milli mücadelenin ilk adımı olan bu tarih Cumhuriyet Halk Parti'nin de ilk kıvılcımlarını ortaya çıkartır. Öyledir ki, İstanbul'daki saltanat ile değil, Anadolu'nun halkı ile milli mücadele başlar. Bizler Cumhuriyet Halk Partili gençler bu mücadelenin öz ve öz evlatlarıyız. Nasıl geçmişte işgal kuvvetlerine karşı mücadele verdiysek, bugün de saray rejimine karşı sonuna kadar mücadele vereceğiz. Gençliğin Bayramında Cumhuriyet Halk Partili gençler olarak 25 otobüs dolusu genç Ankara’ya doğru yola çıkıyoruz. Her zaman omuz omuza yürümekten onur duyduğumuz Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu ile beraber bizlere bugünü hediye eden atanın huzuruna çıkarak geleceğe yürüyeceğiz" açıklamalarında bulundu.

ahmet gungor


"GENÇLİĞE BORCUNUZ VAR"


DEVA Partisi İzmir İl Başkanlığı Gençlik Çalışmaları Başkanı Ahmet Güngör, "19 Mayıs 1919, sömürüye ve esarete karşı ölümü göze alan bir milletin ölümsüzleştiği tarihtir. Kurtuluş Savaşımızın başlangıç noktası olarak kabul edilen bu özel gün, Cumhuriyet tarihimizde bir dönüm noktasına vurgu yapar. Gençliğe her zaman ayrı bir kıymet veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919 tarihinin önemi nedeniyle bu bayramı, Türk gençliğine armağan etmiştir. Özgür bir gelecek ülküsüyle ilk adımı atan ve mücadele yolunda hiç tereddüt etmeden canını ortaya koyan başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını rahmet, saygı ve minnetle anıyorum. DEVA Partisi Gençlik Çalışmaları grubu olarak İzmir genelinde yapmış olduğumuz "Gençliğe Borcunuz Var!" etkinliği ile aslında gençliğin herkes tarafından bilinen sorunlarına bir kez daha dikkat çekmek istedik. Maalesef ki gençler yani biz, başta ifade özgürlüğü, fırsat eşitliği, liyakat, eğitim kalitesi, iş ve adalet olmak üzere pek çok ciddi sorunla boğuşuyoruz. Ancak Atamızın da dediği gibi bu ülkenin ümidi gençliktir, genç fikirlerdir. Gençler olarak bunu hiçbir zaman unutmamalıyız. Üyelerinin yaklaşık yüzde kırkını gençlerin oluşturduğu bir topluluk olarak, gençlerin sorunlarını en yakından biliyor ve çözüm önerilerimizi eylem planlarımız ile tek tek açıklıyoruz. Gençler ümitli olsunlar, kendilerine güvensinler. Adil, özgür ve refah içinde bir Türkiye için gençler olarak biz, var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz ve birlikte başaracağız. DEVA Partisi kadroları olarak “Atamızın gösterdiği yolda”, Genel Başkanımız Sayın Ali Babacan'ın dile getirdiği gibi “gençlerin arkasında” yürümeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

erkan yildiz

Ayla'nın yaşaması için yardım bekliyorlar Ayla'nın yaşaması için yardım bekliyorlar


"NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!"


19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili olarak bir açıklama yapan İzmir Ülkü Ocakları Başkanı Soner Erkan Yıldız; "Bize göre 19 Mayıs 1919 tarihi Türk Milletinin diriliş yürüyüşü, Emperyalizme karşı başkaldırı harekâtı ve Ergenekon’dan son çıkışımızın sembolüdür. 19 Mayıs sadece topraklarımızı işgal edenlere karşı verilmiş şanlı bir mücadele değil, İmkânsızlık ve yokluklara karşı da verilmiş emsalsiz bir savaşın ilk adımıdır. Bu adım sadece Edirne’den Kars’a; İzmir’den Hakkari’ye bir anlam ifade etmez, Bu adım Üsküp’ten Kaşgar’a, Kıbrıs’tan Kazan’a ve Tuna kıyılarından Orhun ve Selenga Irmaklarına kadar uzanan bütün Türklük alemi için büyük bir mana taşır. 19 Mayıs, Türklüğün Muzaffer Kumandanı, Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte, iradesiyle, gönlüyle ve fikriyle Türk Milliyetçilerinden oluşan kadrolarının kazandığı İstiklal Savaşımızın dibacesidir.


19 Mayıs, Atatürk’ün sadece Türk Milleti’ne güvenerek çıktığı yol, Türklüğün yılmayan istiklal iradesi ve azmidir. Bu sebepledir ki bu büyük adım Atamız Mustafa Kemal Atatürk tarafından, Türk Gençliğine bir şuur ve iman ateşi olarak hediye edilerek bayramlaştırılmıştır. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramımız bütün Türk Milletine, Avrupa Ortalarından Japon Denizine kadar Bütün Türk Gençliğine kutlu olsun! Bu anlamlı günü bizlere bayram olarak hediye eden başta Türklüğün Bayrak ismi Atamız Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah ve fikir arkadaşlarını, şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyorum. Bizlere emanet olarak bırakılan Türk İstiklalini ve Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa edeceğimiz hususunda yeminlerimizi İzmirli Milliyetçi-Ülkücü Türk Gençliği olarak arz ediyorum. Atatürk, Başbuğ Türkeş ve Lider Devlet Bahçeli yolundan bir adım dahi ayrılmadan Ülkü Ocakları Genel Başkanımız Sayın Ahmet Yiğit Yıldırım’ın emrinde Cumhuriyetimiz için her an canımızı da feda edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum. Ne Mutlu Türk’üm Diyene!" diye konuştu.

ugur simdi-1

"GENÇLİK BUGÜNÜ KURTARMANIN FORMULÜDÜR"


Genç yazar Uğur Şimdi, "Milli mücadelenin başlangıcı bu kutlu günü; gençliğin coşkusu, enerjisi ve mücadeleci yönü ile kutluyorum. Yönetimde katılımcılık ilkesini yaşatma adına, gençliğin ruhu ile dinamizm sağlayacak sistemleri umut ediyorum. Gençlere imkan ve görev verecek, başarıyı beraber omuzlayacak günler diliyorum. Güzel temennilerde yer almaktan ziyade, söz sahibi olmak adına, karar vericilerin çoğunlukçu inisiyatifine güveniyorum. Gelişmiş Türkiye için gençlik geleceğe yatırım değil, bugünü kurtarmanın formülüdür" dedi.