3 bin yıllık bir kültüre sahip, doğal kök boya ve yünden üretilen dünyaca ünlü Sındırgı Yağcıbedir Halıları geleceğe ışık tutmaya devam ediyor. Kök boya fideleri yıllar sonra Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde toprakla buluştu.

Coğrafi işareti Sındırgı Belediyesine ait Yağcıbedir halıları her deseninde ayrı bir hikâyeyi barındırdığı gibi doğallığıyla da ilçenin geleceğine yön veriyor. Yağcıbedir halılarının yün iplerini boyamak için kullanılan bitkilerin bin 800’lü yıllarda kök boya bahçelerinde yetişmesine rağmen son zamanlarda unutulmaya yüz tutan kültür yeniden hayat buluyor.

Kökboyanın yapımının zor olması, otların temin sıkıntısı ve ilmini bilenlerin sayısının azalması son yıllarda kullanımını da azalttı. Bu kültürü, doğal ve sağlıklı üretimin gelecek nesillere aktarılması, yaygın halde kullanılması adına harekete geçen Sındırgı Belediyesi kök boya bahçelerinin yeniden kurulması, kullanım alanlarının yaygınlaştırılması adına Sındırgı Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğünce hazırlanan “ Sındırgı Doğal Boya ve Tekstil İnovasyon Merkezi” projesi Sanayi ve Tekonoloji Bakanlığı tarafından kabul görmüş, Kocabey kırsal mahallesinde 128 dönümlük bir alanda doğal boya yapımında kullanılan kök boya, çivit otu, muhabbet çiçeği ve boyacı papatyası bitkileri ekildi. Doğada kendiliğinden yetişen bitkilerin toplanması güç ve seri üretime yeterli olmaması nedeniyle eski yıllarda gerçekleşen kök boya tarlaları yeniden oluşturuluyor.
Ana renkler olan ve Dünya geleninde ün salmış Türk kırmızı, sarı ve mavi bu bitkilerin kökleri kullanılarak Sındırgı Belediyesi ve işbirliği firmalarca kurulan boya damıtma tesisinde elde edilecek.

BİTKİLER TOPRAKLA BULUŞUYOR

Kıraç toprakların değerlendiği Türkiye’de bir ilki teşkil eden projede bitkilerin toprakla buluştuğunu belirten Ziraat Mühendisi Mine Pakkaner “Bugün burada önemli bir iş için bulunuyoruz. Sındırgı da doğal boya tekstil ve inovasyon projesinde çok mühim bir gün. Çünkü bugün boya bitkileri toprakla buluşuyor. Burada ülkedeki en büyük proje gerçekleşiyor. Boya bitkilerinin kültüre alınması söz konusu. Her zaman doğadan toplanan boya bitkilerinde standardizasyonu yakalamanın ve üretimi sürdürülebilir kılmanın yolu bunun kültüre alınmasıydı. Ve dünyada da ilk örneği, Türkiye’de zaten başka bir örneği yok. Çok önemli bir proje. Sındırgıya boya bitkileri geri dönüyor. Neden çünkü Osmanlı kayıtlarına baktığımızda aslında Sındırgı’da boya bitkilerinin kültüre alınmış olduğunu görüyoruz. Tekrar, yeniden efendim bu kıraç topraklarda boya bitkileri geri dönüyor. Yerini alıyor. “ dedi.

Deniz Seviyesi Tiyatro Festivali sona erdi Deniz Seviyesi Tiyatro Festivali sona erdi

İSTİHDAMA KATKI SAĞLAYACAK

2 milyon 200 bin lira bütçe ile kabul gören “ Sındırgı Doğal Boya ve İnavosyon Merkezi “ projesinde kurulacak Yağcıbedir halılarının iplerini boyamak ve jeotermalle birlikte dev kazanlarda boya kültürünü aktaracak kök boya bahçelerinin yanında, bebek ve çocuk kıyafetlerinin üretimi için atölye kurulacak. Pamuk ve yünler de doğal kök boya kullanılarak üretilerek sağlıklı bir ürün ortaya çıkarılacak.
İhracata konu olacak kök boya bitkilerinin özellikle susuz kıraç arazilerde yetişmesi tarım alanında çiftçilere de destek sağlayacak. Sındırgı genelinde üretin kök boya bitkileri boya damıtma tesisinde işlenecek boya pigmenti ve kök boya haline getirilecek. Kurulacak boya damıtma atölyesi, çocuk kıyafetleri tekstil atölyesi ile özellikle kadın istihdamına da katkı sağlayacak. /İHA