30.12.2019, 07:19

2019 yılının “Z raporu”

Yazar kasaların “Z raporları” günlük satış sonuçlarını verirken, hafızayı sıfırlar ve toplam bilgileri mali hafızaya yükler. ”Z raporları”nın günde bir defa gece saat 24:00’e kadar alınması esastır…

Yazar kasaların “Z raporları” günlük satış sonuçlarını verirken, hafızayı sıfırlar ve toplam bilgileri mali hafızaya yükler. ”Z raporları”nın günde bir defa gece saat 24:00’e kadar alınması esastır…
Ben de 2019’un “Z raporu”nu 1 Ocak’tan bugüne kadar çıkardım. Yalnız benim raporum; geçen yıl yaşadıklarımızın ve sorunların 2020 yılında da devam edeceğini düşünerek bazı konuları hatırlatmak şeklinde oldu…
2019 Yılı Ocak Ayı’nda yerel seçimler, yaklaşık 170 bin haberle Türkiye'nin siyaset gündeminde “yılın rekoru”nu kıran konuların başında geldi. Seçim haberlerini, Fırat'ın doğusuna yönelik operasyon hazırlıkları ve terörle mücadele haberleri takip etti. İçerisinde farklı pek çok önemli kanun değişikliğini barındıran 71 maddelik torba yasa görüşmeleri, 3. sıradaydı. Yine en çok konuşulan konulardan biri de “Paralı askerlik” sistemi oldu.
Şubat ayında ise “Cumhur İttifakı”, “Millet İttifakı” haberleri ilk sırada yer aldı. TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olması ile boşalan koltuğa Mustafa Şentop seçildi. Türk bilim insanları, “Ulusal Antarktika Bilim Seferi”ne katıldı. Ekonomide ise dolar kuru haber rekoru kırdı. Şubat’ta son 10 yılın en düşük enflasyonu görüldü.
Mart ayında ise gündem seçimlere kilitlendi. Ekonomi ve yatırımlar beklemede kaldı…
8 Mart Dünya Kadınlar Günü yine buruk kutlandı. “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu”  Mart ayında 27 kadın öldürüldüğünü belirtti. 
YSK, Nisan ayının hemen başında yerel seçim sonuçlarını açıkladı. Ancak, 9 Nisan'da İstanbul seçim sonuçlarına iptal kararı alması, ekonomi haberlerini yine  gündemin gerisine attı. Nisan ayında da Türkiye genelinde 26 kadın öldürülünce; Adalet Bakanlığı Aile İçi Şiddet Mahkemeleri kurmak için çalışmalar başlattı. İstanbul Havalimanı taşındı.
Mayıs ayında da "haber şampiyonu dolar" oldu. Bayram tatilinin 9 gün olarak açıklanması turizmcileri sevindirdi. Anneler Günü kutlamaları için hazırlıklar yapılırken, erkek şiddeti Mayıs ayında da durmadı; 37 kadın katledildi.
Haziran ayında medyada en çok 23 Haziran seçimi haberleri yer aldı. Haziran'da 40 kadın öldürülürken 2019 yılının ilk 6 ayında 214 kadının cinayete kurban gittiği açıklandı. 
Temmuz 2019'un ise kayıtlara geçen en sıcak ay olduğu bildirildi. S-400 füze sistemi ve ABD’nin F 35 kriz haberleri ise haziran ayında olduğu gibi gündemde olan konuların başında geldi. Yeni parti iddiaları ile sık sık gündeme gelen Ekonomi eski Bakanı Ali Babacan ve Türkiye’nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de siyaset gündeminin en çok konuşulan isimlerinden oldu.
Zaferler ayında; Büyük Taarruz’un başlaması, 26 Ağustos Malazgirt Zaferi ve 30 Ağustos Zafer Haftası törenlerle kutlandı. Yine de “dolar kuru rekor” haberler ile gündemde yerini aldı.
9 Eylül’de İzmir'in Kurtuluşu büyük coşku ile gündüz törenleri ve gece fener alayları, konserler ile kutlandı. “Yeni Ekonomi Programı” ve “dolar haberleri” de yine başköşedeydi. İstanbul'daki 5.8'lik deprem haberi ve yorumları ilgi çeken ve konuşulan bir haberdi.
Barış Pınarı Harekatı başladı. Dolar kuru Ekim ayında ekonomi basınında en fazla yer bulan konu başlığı oldu. Geçen yıl öldürülen Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkcı cinayetinin yeni belgeleri ele geçti. Bu görüntüler yazılı ve görsel medyada geniş yer buldu.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 81'inci yılında törenlerle anıldı. Kasım ayında yine 39 kadın cinayeti işlendi. Kadınlar 24-25 Kasım'da "şiddete hayır" eylemleri yaptı.
Yılın son ayında, Libya'da yaşanan olaylar gündeme damgasını vurdu. Libya'nın askeri destek istemesi üzerine TBMM toplanıp "Teskere Kararı"nı görüşecek. Asgari ücret 2 bin 324 TL. olarak açıklandı. "İstanbul Kanalı" tartışmaları ile yılın son ayının, son günlerine geldik. 

* * *

Bu şekilde yıllar, yılları kovalayıp gidiyor. Ben zamanı; bazıları için istasyonu olmayan bir trene benzetirim. Bu treni kendi istasyonumuzda durdurmak için başarılı olmak, çocuklarımıza, dostlarımıza, çevremize kalıcı eserler bırakmak zorundayız. Yoksa zaman treni bizim istasyonumuza da uğramadan geçer gider…
2020 yılının; hepimize sağlık, başarı ve huzur getirmesini diliyorum…
Haftaya buluşmak dileği ile…
 

Yorumlar