YKS sınav giriş belgesi yayınlandı mı, sorusu üniversite sınavı hazırlıklarına devam eden adayların gündeminde yer almaya devam ediyor.

Başvuruları 11 Şubat-7 Mart 2022 tarihleri arasında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından alınan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) bu sene 18-19 Haziran'da üç oturumda tamamlanacak.

Üniversiteye giriş kapsamında uygulanacak olan söz konusu sınav öncesi 2022 YKS sınav yerleri ÖSYM'nin AİS ekranından erişime açılacak. 

2022 YKS NE ZAMAN yenigün

2022 YKS NE ZAMAN?


TYT, 18 Haziran 2022 Cumartesi günü yapılacaktır. Sınav, 10.15’te başlayacak ve 165 dakika sürecektir.

AYT, 19 Haziran 2022 Pazar günü yapılacaktır. Sınav, 10.15’te başlayacak ve 180 dakika sürecektir.

9. Uluslararası Avrasya Eğitim Araştırmaları Kongresi başladı 9. Uluslararası Avrasya Eğitim Araştırmaları Kongresi başladı

YDT, 19 Haziran 2022 Pazar günü yapılacaktır. Sınav, 15.45’te başlayacak ve 120 dakika sürecektir.


YKS 2022 sınav giriş yerleri için adayların gözü kulağı artık ÖSYM'den yapılacak açıklamaya çevrildi. 3 oturum olarak uygulanacak sınav için heyecanlı olan adaylar, üniversite sınavı yerlerinin açıklanacağı tarih için beklentilerini mayıs ayına yönlendirdi. TYT-AYT ve YDT olmak üzere gerçekleşecek olan YKS giriş belgesi ais.osym.gov.tr adresinden adayların erişimine açılacak. Sınav giriş belgesi T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile öğrenilecek. Ancak YKS sınav yerleri hakkında henüz bir açıklama gelmedi.


YKS SINAV YERLERİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK?


2022 YKS sınav giriş belgesinin ne zaman açıklanacağı henüz belli olmadı. Ancak adaylar ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden sınav tarihinin yaklaşık 10 gün öncesinden başlamak üzere edinebilecekler.

Bu bilgiler kapsamında YKS sınav yerlerinin en geç 8 Haziran Çarşamba günü açıklanması ön görülüyor. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile fotoğrafı yer alacak.

Adayın sınava gireceği binayı, adres bilgisini teyit etmek amacı ile önceden gidip görmesi sınav günü adaya kolaylık sağlayacaktır. Sınava Giriş Belgesi adayların adreslerine gönderilmeyecektir.
Adaylar, sınavın ilgili oturumuna ait Sınava Giriş Belgelerinin renkli veya siyah beyaz çıktılarını sınavda yanlarında bulundurmak zorundadır. Sınavın ilgili oturumuna ait Sınava Giriş Belgesini yanlarında bulundurmayan adaylar, sınav binasına alınmayacaklardır.

Belge üzerinde adayın fotoğrafının bulunması zorunludur. Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraflarının görünür olmasına dikkat etmelidir. Belgenin ön yüzündeki ÖSYM tarafından belirlenmiş bilgiler hariç ön ve arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunduğu takdirde adayın sınavı geçersiz sayılacaktır. Sınava Giriş Belgesini kaybeden adaylar, internetten yenisini edinebileceklerdir.

Başvuru bilgilerini sisteme kaydeden ancak süresi içinde sınav ücretini yatırmayan adaylar için Sınava Giriş Belgesi düzenlenmeyecektir.