Bartın Irmağı'nın 8 metre yükselmesinin ardından ev ve iş yerini su bastı; kent merkezinde köprüler ve yollar, sular içinde kaldı. Okçular köyünde topladığı yardımlarla sahipsiz köpeklerinde içinde bulunduğu ruhsatsız barınak sel suyuyla dolması üzerine 22’si yavru olmak üzere 56 köpek öldü.

GÜVEN GÜNEŞ/YENİGÜN- Bartın'da 5 gündür etkili olan sağanakta, metrekareye 80 kilogram yağış düştü. Yoğun yağış sonrası Okçular köyünde bulunan barınağı su bastı. Selden kaçmak isteyen onlarca köpek kulübe ve çitlerin üzerine çıkarak kurtulmaya çalışsa da 56 köpek boğularak öldü. Hayvan severlerin yardımlarıyla bölgeden uzaklaştırılan köpekler tedavi altına alınırken arazi sahibi Sevim Arkan’a ise Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında 434 bin lira idari para cezası kesildi.

'Yönetmeliğe aykırı yapi felaketi getirmiştir'

Bartın’da yaşanan sel felaketi sonrasında bir bakım evinde onlarca köpeğin boğularak ölmesi üzerine  konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Belediye Veteriner Hekimler Derneği Başkanı Sinan Okçuoğlu, “Bartın kent merkezi ile ilçelerinde sağanak yağış nedeniyle çok sayıda ev ile tarım arazisini sular altında kalmıştır. Öncelik ülkemize ve Bartın halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Sel felaketinde boğularak yaşamını yitiren sahipsiz hayvanlar, biz veteriner hekimleri derinden üzmüştür. Rastgele, sevgi yükü ve yardım sever yaklaşımlarının kontrolsüz bir şekilde yapılmasının nelere sebep olduğu bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Bu sebeplerden ötürü sahipsiz hayvanlar ile ilgili yapılacak uygulamalarını tamamı yönetmenlikler ile belirtilmiştir. Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği'nin ikinci bölüme baktığımızda Geçici Bakımevlerinin Çalışma Usul ve Esasları baktığımızda bakımevleriyle ilgili şartları görebiliriz. Geçici bakımevleri için kurulacak arazinin seçiminde bölgedeki rüzgâr, sel, yangın ve kötü hava şartları göz önünde bulundurulması şart vardır.  Bu şartlar arasında akarsu, göl, deniz ve sulak alanlardan uzak ve dere yatağı, dağ arası ve dik yamaç üzerinde olmamalıdır. Bu yönetmelikte açıkça belirtmiştir. Bu nedenle de akarsu yatağı içinde bir bakımevi açılaması mümkün değildir” dedi.

Başkan Tunç Soyer'e Bardacıklı davetiye Başkan Tunç Soyer'e Bardacıklı davetiye

22’si yavru 56 köpek ölmüştü; Ruhsatsız barınağa tepki yenigün 2

'Denetlenme olmazsa tekrarı yaşanabilir'

Kamu kurumları dışında gerçek ve tüzel kişilerin, hayvanlar konusunda ortaya koydukları yardım sever yaklaşımlarının tamamı yönetmenlikte belirtilen yetkililer tarafında denetlenmeli ve kontrol edilmelidir. Aksi halde bugün ortaya çıkan sonuçların benzerlerinin olabileceği unutulmamalıdır. Biz Belediye Veteriner Hekimler Derneği olarak konunun incelenmesini ve bu gibi işletmelerin yerinde incelenerek gerekenleri yapılmasının talep ediyoruz. Tekrar ülkemize geçmiş olsun” diye konuştu.