Libya ‘nın Misrata kenti ile İzmir arasında gerçekleştirilecek deneme seferlerinde, yük ve yolcunun yanı sıra araç da taşınacak.

Libya’nın Misrata kentinde düzenlenen törenle ilk gemi Türkiye’ye uğurlandı. Törene, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Libya İş Konseyi Başkanı ve Karanfil Group Yönetim Kurulu Başkanı Murtaza Karanfil’in yanı sıra iki ülkeden üst düzey yetkililer katıldı. Karanfil Group ile Misrata'dan Kavelay Turizm ve Libya Demir Çelik Şirketi (LISCO) ortaklığıyla hayata geçirilen proje için Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Libya iş Konseyi Başkana ve Karanfil Group Yönetim Kurulu Başkanı Murtaza Karanfil, “25 yıldır yapılmayan gemi seferlerini tekrar canlandırıp başlatıyoruz. Libya, 300 milyon nüfusa hitap eden ve 1,3 milyar nüfuslu Afrika'nın kilidi konumunda. Libya ile ticaret hacmimiz en az 10 milyar dolar olmalı”dedi.

Gemi ve sefer sayısı artacak

Karanfil, seferleri ilk olarak İzmir’e yönelik planladıklarını belirterek, “Ancak ilerleyen dönemde gemi ve sefer sayılarında çeşitliliğe gitmeyi planlıyoruz. Her hafta 3-4 sefer yapmayı, turizm alanında öne çıkan şehirlerimiz ile Libya’yı birbirine bağlamayı planlıyoruz. Hedef rotalarımız arasında İzmir, Marmaris, Antalya, Bursa ve İstanbul var. Bu projemizi genişletmek istiyoruz." diye konuştu. Karanfil, 800 binden fazla nüfusu bulunan Misrata’da herkesin seferlerin ne zaman başlayacağını sorduğunu kaydederek, vizelerin kaldırılması konusunda yetkililere çağrıda bulundu.