30.10.2020, 05:25

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda bizlere düşenler

Değerli okuyucularım, dün ulus olarak Cumhuriyet Bayramımızı huzur içinde ve büyük bir mutlulukla kutladık. C. Allah Cumhuriyet Bayramımızı ve diğer milli bayramlarımızı, ulusumuzu sekteye uğratmadan ebediyen kutlamayı nasip etsin.

Değerli okuyucularım, dün ulus olarak Cumhuriyet Bayramımızı huzur içinde ve büyük bir mutlulukla kutladık. C. Allah Cumhuriyet Bayramımızı ve diğer milli bayramlarımızı, ulusumuzu sekteye uğratmadan ebediyen kutlamayı nasip etsin. Müslüman Türk Milleti olarak Cumhuriyet Bayramımızı kutlamak, tabi ki bizim en büyük hakkımızdır. Çünkü Cumhuriyet gibi güzel bir idare şekline ulaşmak kolay değildir. Bizim için de kolay olmamıştır. Büyük zorluklar, büyük savaşlar sonunda, dökülen şehit kanları ile bu noktalara gelinmiştir. Onun için hem bu vatanın kıymeti, hem de Cumhuriyet idare şeklinin kıymeti bilinmelidir. Tabi ki bu bayram, hakkı teslim edilerek, en güzel şekilde kutlanmalıdır.

 

BİR TOPRAĞIN VATAN TOPRAĞI OLABİLMESİ İÇİN, O TOPRAĞIN ŞEHİT KANLARIYLA SULANMASI GEREKİR

Değerli okuyucularım, bir şeyi hiçbir zaman unutmamamız gerekir. Bu memleket bizimdir. Bu toprakları bizim yapmak, vatan yapmak kolay olmamıştır. Bu yolda ne şehitler verilmiş, ne gaziler kazanılmıştır. Onun için değerini, önem ve ehemmiyetini çok iyi bilmemiz gerekir. Bu toprakların her karışında şehit kanı vardır. Bu asla unutulmamalıdır. İstiklal marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy,

Bastığın yerleri ‘toprak!' diyerek geçme, tanı:
Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

diye boşuna konuşmamıştır.

Biz şimdi rahat rahat gezip dolaşıyoruz. Topraklarımız üzerinde istediğimiz yere gidip gelebiliyoruz. İstediğimiz şehre yerleşebiliyoruz. İstediğimiz yere ev yapabiliyoruz. Hiç bir şeyin farkında olmadan eş ve çocuklarımızla, dostlarımızla, ailelerimizle aslanlar gibi yaşayabiliyoruz. Bilen için bu, büyük mutluluktur.

Eğer bugün, Allah korusun, esaret hayatı yaşıyor olsaydık, şu anki rahatımız olmazdı. Bizleri bu kadar rahat yaşatmazlardı. Çok şeyimiz kısıtlı olurdu. Dünya bunun örnekleriyle doludur. Çin’deki Uygur Türkleri istediği gibi yaşayabiliyor mu? Çeçenler istediği gibi yaşayabiliyor mu? Burnumuzun dibindeki Yunanistan’da olan Türkler istediği gibi yaşayabiliyor mu? Yaşatmazlar kardeşim yaşatmazlar. Asla yaşatmazlar. Onun için diyorum ki, bu vatanın kıymetini bilelim. Ve bu Vatana sahip çıkalım.

 

ŞEHİTLERİMİZE VE GAZİLERİMİZE LAYIK OLALIM

Azerbaycan’a şöyle bir bakın. Topraklarının bir kısmını kaybetmişler. Rahat olabiliyorlar mı?Yeniden kan dökmek, yeniden şehitler vermek zorunda kalıyorlar. İnşallah başarırlar. Şehitlerimize, gazilerimize, atalarımıza layık olmaya çalışırsak her şeyimiz güzel gider. O zaman Allah’ın izni ile kimseler bize, vatanımıza hiçbir şey yapamazlar. Yeter ki şehitlerimize, atalarımıza layık olmaya çalışalım.

 

ŞEHİTLERİMİZE VE GAZİLERİMİZE NASIL LAYIK OLACAĞIZ?

Şehitlerimize gazilerimize nasıl layık olacağımızı C.Allah Kur'an’da bize göstermiştir. Enfal Suresi 46. ayetinde C. Allah, “Birbirinize düşer, birliği bozarsanız sonra gücünüz de, devletiniz de elden gider” buyurarak birbirimize düşmememizi, birlik ve beraberliğimizi bozmamamızı istemiştir. Kur'an’da gösterilen yol budur. Öyleyse birlik ve beraberliğimizi hiçbir zaman bozmayacağız. Eğer toplum halinde, aramızda mutlaka olması gereken birliğimizi bozmazsak, Allah (cc) da bize yardımcı olacağını, sevgisini kazanacağımızı bildiriyor. Saf Suresi 4. ayetinde Şüphesiz Allah, kendi yolunda, sanki birbirlerine kenetlenmiş bir bina gibi saf bağlayarak bir araya gelirseniz, benim de sevgimi kazanırsınız. Yardım ve desteğim yanınızda olur” buyurması bunu gösteriyor.

Bu ikaz ve uyarıları yapan Allah-ü Teâla, “Kendilerine apaçık ayetlerimiz ile bu uyarılar yapılmasına rağmen, yine de parçalanıp ayrılığa düşenler kaybedenlerdir ve işte onlar için büyük bir azap vardır.” buyurarak parçalanmak isteyenlerin sonunun hüsran ve azap olacağını da bildiriyor. Bu duruma düşmemek gerekiyor.

Şehit ve gazilerimize ancak böyle layık olunur. Allah cümlemizi birlik ve beraberlik içinde yaşatsın. Birliğimizi,beraberliğimizi bozmak isteyenlerden korusun. Onlara fırsat vermesin.

 

FARKLI DÜŞÜNÜŞ, BİRLİĞİMİZİ BOZACAK NEDEN OLAMAZ

Toplum halinde yaşayan Müslüman Türk halkı olarak,her konuda aynı düşünce içinde olmamız asla mümkün değildir, şartta değildir. Bu zaten olamaz. Hepimiz tornadan çıkmış olmalıyız ki aynı şeyleri düşünelim, aynı görüşte olalım. Böyle olması da iyi değildir. Farklı farklı fikirlerin olması, toplum için bir zenginliktir. Ülkemiz de de yıkıcı olmamak kaydı ile farklı fikirler, düşünceler, görüşler olmalıdır. Bazı düşüncelerimiz yüzünden tenkit edilmemiz, yararlıdır. Çünkü eğer hatalı bir tarafımız varsa, onu da görmüş oluruz. Öyleyse, yıkıcı olmamak kaydı ile tenkit ve denetimler mutlaka faydalı olur. Farklı farklı olmamız, farklı farklı yaratılmamız, bir Allah hükmüdür. “Dillerinizin ve yapılarınızın farklı olması, O'nun varlığının delillerindendir. Doğrusu bu şekilde farklı yaratılışta, bilenler için dersler vardır.” (Rûm22) buyrulurken bir uyarı yapıldığı da dikkati çekiyor. Farklı yaratılışta, anlayan ve düşünenler için dersler vardır, deniliyor. Buradan çıkaracağımız ders, bunun bir Allah takdiri olduğunun bilinmesidir. Ve bunda da, insanlar için mutlak bir fayda olduğuna inanılmasıdır. Kötü bir şey olsaydı C. Allah o şekilde insanları dil, ırk, düşünce açısından hiç böyle farklı yaratır mıydı? Faklı yaratılmanın mutlaka bizler için önemli hikmetleri vardır. Allah onun için farklı yaratmıştır. Öyleyse farklı düşünebiliriz. Farklı görüş sahibi olabiliriz. Ama söz konusu olan vatansa tek vücut olmasını bilmeliyiz. Görüldüğü kadarı ile de, bu millet bunu en güzel şekilde beceriyor. Milletimizin bazen genel durumunu gördüğümüz zaman, kendimizi üzülmekten alıkoyamıyoruz. Ama birlik beraberlik gerektirecek bir milli konu icraata dönüştüğünde korkulacak bir şeyin olmadığını da görüyoruz. Tabi ki buna şükrediyoruz. Sözlerimi Mehmet Akif’in bir dörtlüğüyle bitirmek istiyorum

Girmeden tefrika bir millete; düşman giremez.

Toplu vurdukça sineler; onu top sindiremez.

Sen-ben’ desin efrat, aradan vahdeti kaldır,

Milletler için işte kıyamet o zamandır. (Mehmet Akif)

 

Yorumlar