29 Ekim Kadınları Derneği, Sivas’ta Madımak Oteli'nde gerçekleştirilen katliamın 29. yılında, "Doğru bir yargı kararının, bu toplumsal  tehlikenin önlenmesine de katkı sunacağına inanıyoruz." açıklamasını yaptı.

Sivas’ta Madımak Oteli’nde 33 aydının yakılarak öldürüldüğü katliamın üzerinden 29 yıl geçti. Dava süreciyle ilgili açıklama yapan 29 Ekim Kadınları Derneği, davaya sahip çıkmaya devam etmekte kararlılığını yinelediğini açıkladı. Açıklamanın tamamı;

Ali Babacan üçüncü mitingini Yozgat’ta yapacak Ali Babacan üçüncü mitingini Yozgat’ta yapacak

"2 Temmuz Sivas Katliamının 29. Yılındayız.

Sanıklar hakkında açılmış olan ilk dava, 04 Mayıs 2001 de sonuçlandı. Bir grup sanık ağır cezalara mahkum oldular. Ancak, sanıkların önemli bir kısmı karardan önce tahliye edilmişlerdi.Onlarin yakalanmaları mümkün  olmadı. Daha sonra aranmakta olan sanıklardan yedisi hakkında yürüyen davada Mahkeme, katliamı insanlığa karşı suç saymayarak zaman aşımı nedeni ile davayı düşürdü. Şu anda yurt dışında oldukları bilinen üç sanık hakkında dava sürüyor. Ne yazık ki davanin aynı gerekçe ile 2023 de iç hukuka dayanılarak zaman aşımından düşürülmesi olasılığı var. Yakınlarını yitiren ailelerin, demokratik kitle örgütlerinin, avukatların yıllardır sürdürdüğü mücadele, davaya, geniş kamu duyarlılığı  yaratmış bulunuyor. Bir kadın derneği olarak, bu katliamın hukuka uygun bir ceza ile sonuçlanmasını, salt yaşamını yitirilenler için bir vicdan borcunun ödenmesi olarak görmüyoruz. Katliamcılar, amaçlarını, " Laiklik gidecek, şeriat gelecek", " Cumhuriyet burada kuruldu, burada yakılacak " içerikli sloganlarıyla açıkladılar gerçek amaçları laikliği ortadan kaldırmak. Doğru bir yargı kararının, bu toplumsal  tehlikenin önlenmesine de katkı sunacağına inanıyoruz. Bu anlayışla yitirdiğimiz canların anıları önünde saygıyla eğiliyor, kadınlar olarak, davaya sahip çıkmaya devam etmekte kararlılığımızı yineliyoruz."