2.Amatör Lig İçin Belirsizlik Sürüyor

İzmir ASKF ve İl Temsilciği tarafından düzenlenen 2. Amatör Lig takımları sorunlarına çözüm bulmak adına yapılan toplantı Faal Futbol Hakemler Derneği Salonunda gerçekleşti

Amatör 09.06.2020 - 00:53 09.06.2020 - 00:53

8 Haziran 2020 Pazartesi (Bugün), Faal Futbol Hakemler Derneği Salonunda Saat 14.00’de gerçekleşen toplantıda mağdur durumda olan 2. Amatör Lig takımlarının temsilcileri ile Birlik Başkanlarının katılımı ile sorun ve isteklerini İzmir ASKF Başkanı Kadri Yatkın ile İl Temsilcisi Selçuk Ergeldi’ye iletti.

İlk olarak İzmir ASKF Başkanı Kadri Yatkın’ın söz aldığı konuşmada, Kulüplerden gelen istekler üzerine toplantı yaptıklarını dile getirdi. Ardından sözlerine devam eden Yatkın, “ Öncelikle herşeyden daha önemli olan insan sağlığı olduğunu belirtmek isterim. Kurul tarafından verilen kararlara göre hareket ediyoruz. Yapılan öneride 2. Amatör Lig takımları 2020-2021 sezonunda 1.Amatör Ligde mücadele etmek istediklerini bizlere sözlü belirttiler. Tüm 2. Amatör Ligde mücadele eden ekiplerimiz yetki belgeleri ile bizlere dilekçe sunmaları gerekmektedir. Ayrıca 1. Amatör Lig takımlarının görüşünü almamız gerekmektedir. Elbette kulüplerimizden gelen her türlü isteği bizlerde Federasyonuma bildireceğiz” dedi.

Ardından söz alan İl Temsilcisi Selçuk Ergeldi,” Alınan karar doğrultusunda müsabakaları oynatamayacağımız belirttiler. Bizlerde talimatlara göre hareket ediyoruz. Kulüplerin isteklerini ve dileklerini bizlerde üst kurulumuza detaylı olarak ileteceğiz” diye belirtti.

Kulüplerin Yazılı Olarak Verdikleri Açıklama ise Şöyle Oluştu;

Tüm Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının 11 Mart 2020 tarihinde ülkemizi de etkisi altına almasıyla erteleme kararı verilmişti. Geçtiğimiz günlerde bizlerinde dahil olduğu sezon başında 3 hafta ertelemeli başlayan 2.amatör liglerin tescili ve iptaliyle ilgili karar bütün kulüpleri maddi ve manevi zor durumda bırakmıştır. Kulüplerimizin takım kurabilmek adına aktarma ücretlerini, lige katılım bedellerini, forma-malzeme giderlerini zaten ufak tefek desteklerle gerçekleştirmektedir. Sezon başında güç bela binbir emekle kurduğumuz takımlardaki 25 yaş üzeri oyuncularımız önümüzdeki sezon serbest kalacaktır. Kulüplerimiz önümüzdeki sezon tekrar takım kurmak zorunda kalacaktır. Ayrıca daha önce biten ve tescillenen 1.Amatör Ligden düşen takımlarla seneye 2. Amatör Ligden daha fazla ve çıkan olmadığı için 1. Amatör Ligde daha az takım olacaktır. Buda dengesizliklere neden olacaktır. Sağlık herşeyden önce gelir fakat 1 Haziran itibariyle normalleşme sürecine girilmesi, halı sahaların açılması, Türkiye’de A takım düzeyinde tüm liglerin kaldığı yerden başlatılma kararı ama 2. Amatör’ün başlamaması büyük adaletsizlik doğurmaktadır. Bugün bunlar bağlamında mağduriyetlerin giderilmesi adına;

2019- 2020 sezonunda 2. Amatör takımların tamamını 1. Amatör e çıkarılmasını, bu sayede 2020-2021 sezonunda 1. Amatör Ligden 2. Amatör Lige daha çok takımın küme düşürülmesi, bu sayede seyir zevkinin de çok yüksek olacağı bir lig ve takımlarımızın oyuncu potansiyeli nedeniyle daha fazla genç oyuncuya yer verecek olmasıyla gençlerinde daha fazla şans bulacağı bir lig oluşturulmasını talep ediyoruz.

Haber: Yılmaz ÖZLAHLAN

Yorumlar