Güven GÜNEŞ / YENİGÜN - Hekim meslek örgütleri sağlık sisteminden memnun değil. Sağlıkta artan şiddet, çalışma şartlarının zorluğu ve son olarak da muayene süresinin 5 dakikaya indirilmesi tepkileri daha da yükseltti. Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, “İzmir’de son 3 ayda 100’den fazla uzman doktor arkadaşımız istifa etti” bilgisini verdi. İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı ise “Çok yakın zamanda bine yakın genç hekim yurt dışına gitti. Bu sorunlarımızın üstüne bir de hasta muayene sürelerini 10 dakikadan 5 dakikaya indirdiler” dedi.

LİYAKATSIZ YAPI NEDEN OLUYOR

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, “ İzmir’de son 3 ayda 100’den fazla uzman doktor arkadaşımız istifa etti. İzmir ve Türkiye geneline baktığımızda şu anda doktorlarımız birçoğunun çareyi yurtdışına gitmekte aradığını görüyoruz. Yalnızca doktorlar değil hemşire arkadaşlarımıza baktığımızda da aynı tablo karşımıza çıkıyor. Bu doktorlar neden istifa ediyor? Öncelikle bunu sormamız gerekiyor. Bunların en başında kamudaki liyakatsiz yapı ve ücret eşitsizliği geliyor. Doktor ve sağlık çalışanların mesailerine baktığımızda 176 saate kadar mesaileri görmek mümkün. Sağlık alanındaki çalışma koşullarını ve yükünü düşündüğümüzde bu rakamlar çok ciddi ve yıpratıcı olabilmektedir. Aynı uzman doktor özel sektöre geçtiği takdirde çok daha rahat koşullara sahip olmaktadır. Ayrıca kamudan kazanacağı ücretten daha fazlasını alıyor. Bu nedenle sorunları çözmek adına sorunların kaynağına eğilip sağlık çalışanların çalışma ortamı ve maaşları iyileştirmeye gidilmesi önemlidir. Sorunlar çözülmediği sürece hastane açsanız da içinde doktor olmadıktan sonra ne anlamı var ki?” dedi.

hekim-ahmet-doğruyol

SORUNLAR ÇÖZÜLMÜYOR YENİLERİ EKLENİYOR

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, “Özellikle pandemi ile beraber emeklerimiz iyice değersizleştirilip mesleğimiz itibarsızlaştırıldı. Hastanelerde şiddet neredeyse sistematik hale gelmiş durumdadır. Sağlık çalışanları anlayışsız hastane idarecilerinin mobbing uygulamalarına maruz kalıyor. 1,5 yılda 8 bine yakın hekim istifa etti veya emekli oldu. Genç hekimlerimize baktığımızda da onlarda ülkenin geleceğinden umutlarını kesmiş durumda ve yurtdışına gitmeye çabalıyorlar. Çok yakın zamanda ise bine yakın genç hekim yurt dışına gitti. Bu sorunlarımızın üstüne bir de hasta muayene sürelerini 10 dakikadan 5 dakikaya indirdiler. Her seferinde söyledik yine söylüyoruz. Bu şekilde sağlık sistemini düzeltilmez. Sorunlar açık çözümler ise bir o kadar basit. Öncelikle hekimlere kulak vermeniz gerekiyor. Sorunları çözmek yerine üstüne bir tane daha eklemek ne vatandaşa ne de hekimlerimize yarar sağlar. Bu nedenle bu sorunlar devam ettikçe yakında hastaneler de doktorda bulamayabiliriz” diye konuştu.

hekim-(tabip-odası-başkanı)

HASTANE, SAĞLIK OCAĞINA DÖNÜŞTÜ

Hatice Türkoğlu, hastaneden tedavi alamamanın sıkıntısını yaşayanlardan. Türkoğlu, yaşadıklarını şu sözler ile ifade etti: “Seferihisar’da MR için gün alamıyorum. Hastane personelinin söylediğine göre buradaki cihaz çalışmıyormuş. Ayrıca röntgen cihazında da sorun olduğunu söylediler. Randevu alacağımız zaman bizi ilçe veya merkez hastanelerine yönlendiriyorlar. Hastanenin sadece adı var. Şu anda burası bir sağlık ocağı gibi işlev görüyor. Çalışmayan cihazların sorumlusu bu halk değil sonuçta. Bu sorunun bedelini de bize ödetmelerini anlamıyorum. Mağdur vatandaş ama sesini duyan kimse yok. Eğer bana başka ilçeye randevu veriyorsan o zaman bir servis ver. Oraya ulaşımı sağlayabileceğim kolaylığı sağla. Sağlıkta devrim dediler ama tersine devrim oldu.”