3D teknolojisi nedir, nerelerde kullanılmaktadır, kullanım amaçları nelerdir? 3D teknolojisinin avantajları nasıl sıralanabilir?

Büyüyen teknoloji artık gözümüzün dahi görüntüleri nasıl görebileceğini ayarlar hale geldi. 3D teknolojisi yeni duyduğumuz bir şey değil, hepimiz kırmızı ve mavi renkteki anaglif 3D sinema gözlükleriyle 3D teknolojisinin ne olduğuna az çok aşinayız. Peki 3D teknolojisi nedir? Ne işe yarar? Kullanımı nasıldır? Nasıl ortaya çıkmıştır? 

3D diğer adıyla three dimensional ya da stereoskopi 3 boyutlu uzay anlamına gelir. Nesnelerin aynı anda uzunluk, genişlik ve derinliğinin görülebilmesidir. Görüntünün sadece uzunluk ve genişliğini görürsek bu iki boyutlu bir görüntüdür. İki gözümüzün gördüğü perspektifler birbirinden biraz farklıdır. Beynimiz bu iki benzer görüntü arasındaki farkı dengeler. İşte 3D teknolojisi de bu görevi görür. İki üst üste binmiş birbirine benzer görüntüyü 3 boyutlu olarak algılamaktır. Bu tanımı 1838’de Sir Charles Wheatstone yapmıştır.

Gözden kaçırmayın

Parmak izimizi değiştirmek mümkün mü? Parmak izimizi değiştirmek mümkün mü?

Charles, 2 boyutlu görüntüyü 3 boyutlu uzay alanına aktaran optik alet olan stereoskopu keşfetmiştir.  Sanırsam 3D teknolojisi alanının mimarıdır diyebiliriz. 3D teknolojisi evlerimizde, sanal oyunlarda, mühendislikte, mimaride, kuyumculukta, tekstilde, inşaatta, moda, sanat alanında faydalanılmaya başlanan bir teknoloji çeşididir. Eğitimde de Dünya’nın ilk 3D baskı okulu olan Madagaskar projesi 3D teknolojisine örnek olarak verilebilir.

3D teknolojisinin kullanım alanları

  • 3D Tasarım/3D Modelleme: Kullanım alanına göre hesaplamaları yapıldıktan sonra kâğıda yapılan çizimin 3D boyutlu bilgisayar ortamına aktarılmasıdır. 3D modelleme canlı veya cansız bir nesnenin 3 boyutlu dijital halini oluşturmaktır.3D tarayıcı gibi tarama cihazlarıyla yapılabilir. 3D tasarımlar 3D modellemeye dönüştürülür.
  • 3D sinema: Özel bir kamerayla alınan iki görüntü yine özel bir gözlük veya projeksiyon aletiyle 3 boyutlu olarak algılanır. 3D film yapma patentini William Friese Greene almıştır. İlk 3 boyutlu film Nazi Almanya’sı sırasında 1936 senesinde yapılmıştır. 30’ar dakikalık iki kısa film şeklinde oluşturulmuştur. Başarılı sayılan ilk 3D filmi ise “The Power of Love” dir. 
  • Otostereoskopi: Gözlüğe ihtiyaç olmadan stereoskopik görüntüleri görebilme özelliğidir. Volumetrik ekran, Holografik görüntüler buna örnektir.
  • 3D Baskı /3D Printer (Yazıcı):  3 boyutlu baskı dijital dosyanın ısıl ve kimyasal işlemlerden geçerek el ile tutulabilir hale gelmesidir. Bu işlemi 3D yazıcılar yapar. Katmanlama yöntemiyle baskıları yazıcıdan çıkarmak için bilgisayar destekli tasarım programı (CAD) kullanılır.