Yaklaşık 10 yıl önce Kuşadası'nda faaliyet gösteren ‘Kibar’ isimli Gırgır gemisinin, bakım için bırakmış olduğu bir takım gırgır ağı, fırtına çıkması neticesinde denize dökülmüştü. Gemi sahipleri, 400 bin lira değerindeki ağlarını denizde bırakmak istememiş, denizden çıkarmak için yoğun çaba göstermiş ancak başarılı olamamışlardı. Geçmiş yıllarda ağın yüzde 20’lik kısmı Sahil Güvenlik Komutanlığı Dalgıç ekiplerinin zaman zaman yaptığı dalışlarda parça parça çıkarılmıştı.

400-bin-lira-degerindeki-hayalet-ag-denizden-cikariliyor yenigün- gazetesi

400-bin-lira-degerindeki-hayalet-ag-denizden-cikariliyor-yenigünjpg

BAKANLIK DESTEK VERDİ


Denizde kalan diğer ağlar için Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ile yazışma yapılarak "Denizlerin Terkedilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi" projesi kapsamında değerlendirilip hayalet ağların çıkarılması için girişimlerde bulunuldu. Gerekli çalışmalar Tarım ve Orman Kuşadası İlçe Müdürlüğü öncülüğünde 12 Ağustos’tan itibaren başlatıldı. Ağın bulunduğu bölgeye Kuşadası Sahil Güvenlik Karakol Komutanlığı ekibince dalış yapılırken ağın 8-10 ton ağırlığa sahip olduğu belirlendi.

400-bin-lira-degerindeki-hayalet-ag-denizden-cikariliyor-yenigün 11

6 TONU ÇIKARILDI


Ağın 5-6 tonluk kısmı da yine Sahil Güvenlik Komutanlığı Dalgıç ekipleri tarafından denizde yapılan uzun çalışmalar neticesinde bohçalama yöntemi ile toparlandı. Egeport Kuşadası Liman İşletmesine ait römorkör ile Liman içine çekilen ağlar, Kuşadası Belediyesi tarafından temin edilen vinç ve kamyon aracılığı ile de denizden alındı. Ağların kalan kısmının temizlenmesi işlemlerine, paydaş kamu kurum ve kuruluşlar ile birlikte organize olarak devam ediliyor. (Ses Gazetesi)