Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın verilerine göre sadece bu yıl içerisinde toplam 11 milyar liralık harcamayla 68 adet yeni “cezaevi” açılacağı belirtiliyor. Son 16 yılın en yüksek sayısı olan bu açılış, yeni kapatılmaların yaşanacağının göstergesi. Hatırlanacağı üzere, Adalet Bakanlığı’nın açıkladığı 2021 performans raporuna göre, Bakanlık, 2021 yılı içerisinde 39 adet yeni hapishane açmayı planladıklarını duyurdu.

Açıklanan verilerde yaşanan çelişkinin yanı sıra 41 “hapishane”nin yapım projesini Adalet Bakanlığı üstlenirken, 27 “hapishane”nin yapımını da Ceza İnfaz Kurumu İşyurtları üstlenmiş durumda. Bir diğer deyişle mahpuslara da hapishane yaptırtılıyor.

Açılmama ihtimalleri de var

Adalet Bakanlığı ile Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın verileri arasında tutarsızlık bulunsa da 68 yeni “cezaevi”nin proje kapsamındaki bitiş yılları 2021. 

Yani bir başka ifadeyle, herhangi bir sorun çıkmaması halinde bu yıl bitmeden 68 yeni “hapishane”nin tamamı açılmış olacak. Nitekim Elmalı, Bolvadin gibi birçok hapishane geçen aylarda açılmış ve bu mekânlara diğer hapishanelerden nakiller dahi gerçekleşmiş durumda.

Öte yandan, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün 1 Kasım 2021 tarihli açıklamasına göre, Türkiye’de toplam 384 “Ceza İnfaz Kurumu” bulunuyor.

2021 Yılı: “Tek Yol Kapatma”

Yıllara göre açılan “cezaevi” sayısı grafiği incelendiğinde, 68 adet yeni “cezaevi” açılışı ile 2021 yılında rekor seviyede bir artış gözüküyor. Son 16 yılın en yüksek seviyesi olan bu artışla, 2021 yılı kapatma yılı olacağa benziyor. Açılan yeni “cezaevleri” içerisinde 6 bin mahpus kapasitesiyle Aksaray hapishanesi ilk sırada yer alırken, toplam mahpus nüfusuyla Türkiye’deki birçok ilçeden daha büyük nüfusa sahip “cezakent”ler inşa ediliyor.

Mahpus sayısının 300 binlere ulaştığı dikkate alındığında, inşa edilen mahpus garantili yeni “cezakent”lerin bu sayıyı daha da arttıracağı söylenebilir.