5G teknolojisi kısaca beşinci nesil kablosuz ağ teknolojisi olarak tanımlanabilir. Dönüşen ve sürekli olarak kendini yenileyen dijital dünyada, gelişimi yakalayabilmek için altyapılar da sürekli olarak yenilenmektedir. Günümüz teknolojisinde, herkes tarafından daha hızlı bir internet bağlantı kurulumunun yolları aranmaktadır.  Hayatımızın çok büyük bir kısmını geçirdiğimiz telefonlarımızda, bilgisayarlarımız, evlerimizde ve arabalarımızda bağlantısı iyi olan bir internete ihtiyaç duyulmaktadır. 5G teknolojisi de var olan bu ihtiyacı karşılamak adına çok daha hızlı şekilde hizmet sunan kablosuz internet teknolojilerinden oluşmaktadır.  5G kullanıcıları çok daha hızlı bir internete çok daha az gecikme ile erişim sağlayabilmektedirler. 

5G teknolojisi ile yeni gelen özellikler

5G teknolojisinin sunduğu özelliklerin başında yüksek hız gelmektedir. Bu teknoloji ile söz konusu hız, kullanılan bant genişliğine göre değişerek 4G’nin 10 ile 100 katı arasındaki değerlere çıkmaktadır.

5G teknolojisi ile sunulan bir diğer özellik ise kapasite artışıdır. Bu özellik sayesinde aynı anda daha fazla cihazın ağa bağlanabilme imkânı sağlanmaktadır. Bunlara ek olarak, 5G ile bulut teknolojisi de ön plana çıkmaktadır. Bu durum da kullanıcılara medya deneyimi yaratmaktadır.

Yeni özellikler arasında, 5G teknolojisinin ağ üzerinden cihazlar arası iletişimdeki gecikmeyi azaltması sayılabilir. Bu doğrultuda, normal kabul edilen gecikme süresi 50 ile 100 milisaniyeden birkaç milisaniye azalmaktadır. Bu özellikler sayesinde, artırılmış gerçeklik deneyimi gecikme oranı neredeyse hiç olmadan gerçek zamanlı yaşanabilme imkânı sunmaktadır. Ek olarak bu teknoloji, otomatik sürüş teknolojisinde otonom araçların birbiriyle anlık iletişim kurabilmesini de mümkün kılmaktadır. 

5g teknolojisi nedir

Dünya’da ve Türkiye’de 5G teknolojisi kullanımı

2018 yılında başta Amerika ardından tüm Dünya’da yayılmaya başlayan 5G teknolojisi, 2021’in sonlarında daha geniş çapta kullanıcıya erişim sağlamaktadır. Nitekim, teknolojinin yayılması belli bir bütçe gerektiren altyapı kurulum çalışmaları gerektirmektedir. Son teknoloji ile uyumlu cihazların üretim süresine bakıldığında bu teknolojinin yaygınlaşmasının zaman alacağı söylenebilir. 

Ek olarak; Samsung, Motorola, Huawei, LG telefon üretim markaları 5G uyumlu cihazlarını kullanıcılarına tanıtmaktadır. Apple’ın son ürettiği iPhone 12 ve 13 serileri ise söz konusu bu 5G teknolojisini desteklemektedir.