8 MART’I KUTLAMADIK KUTLAMAYACAĞIZ

8 MART’I KUTLAMADIK KUTLAMAYACAĞIZ

8 MART’I KUTLAMADIK KUTLAMAYACAĞIZ

8 MART’I KUTLAMADIK KUTLAMAYACAĞIZ
09 Mart 2018 - 12:54

8 MART’I KUTLAMADIK KUTLAMAYACAĞIZ

Aydın İYİ Parti Efeler İlçe Başkanı Pınar Öncer  yayınladığı yazılı açıklamayla 8 Mart Çalışan Kadınlar Günü’nü kadına karşı devam eden ayrımcılıklar nedeniyle kutlamadıklarını bu şartlar düzelmedikçe de kutlamayacaklarını açıkladı. Açıklamasında uygulanmayan yasalardan, toplumsal baskıya, fırsat eşitsizliğinden, medya dilinin mağdur kadınlar yerine suçu işleyenleri normalleştirdiği bir düzende kadınların ipotek altında olduğuna dikkat çeken Başkan Öncer açıklamasında şöyle konuştu;  

“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ;8 Mart 1857 yılında ABD’nin Newyork kentinde bir dokuma fabrikasında uzun iş günlerinde ve ağır şartlarda  çalışmalarına rağmen eşit ücretler alamayan 129 kadın işçinin hak arayış mücadelesi başlattıkları sırada çalıştıkları fabrikada sebebi belli olmayan nedenle çıkan bir yangında hayatlarını kaybetmelerinin yıldönümlerinde dünya genelinde -EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET- sloganıyla özdeşleşmiş Kadına yönelik her alanda mevcut eşitsizliklere dikkat çekildiği bir farkındalık günüdür.
Kadının hala kaç çocuk doğuracağına başkaları karar verirken, göz göre göre yaşam hakkı elinden alınırken, işyerinde, evinde, sokakta şiddetten korunamazken, taciz ve tecavüz edilirken, 6 yaşındaki çocuklarla evliliğin dinen yeri olup olmadığı tartışılırken,eğitime erişiminde fırsat eşitliği sağlanamamışken, toplumun %50’si kadınken temsili hala %15’lerde kalmışken bizler 8 Martları kutlama günü olarak görmeyeceğiz kutlamayacağız…
Kadına yönelik ayrımcılığı ortadan kaldırmak ve kadının en temel hakkı olan yaşam hakkını korumak için salt yasa çıkarmanın yeterli olmadığı ortadadır. Zira geçmişten günümüze kadın lehine pek çok düzenleme yapılmışsa da uygulayıcılardaki zihniyet aynı kaldığı sürece geldiğimiz noktada hala daha haksız fiilin ve failin tartışılması gerekirken  mağdur veya maktül olan kadının ne giydiği, nasıl giyindiği, saat kaçta nerede olduğu, nasıl göründüğü tartışılır. Maalesef ki 4. kuvvet olan medya dili de failin değil mağdurun sorgulanmasına yol açacak program ve kullanılan dil ile suçu normalleştirmektedir. İnsan hayatı elbette ki rayting hesaplarından daha değerli olmalıdır.
Kadın erkek eşitsizliğinin en çok hissedildiği alan olan siyasette maalesef kadınlarımıza uygun  görülen yer yalnızca kadın kolları olmuş, varlıkları seçimden seçime önem kazanmış, broşür dağıtırken, aşure kaynatırken,  vitrinde seçilemeyecek yerde samimiyetsizce kadın aday yok denmeyecek sıralamalar olmuştur.
Tamamen halkın ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda kurulan İYİ partimizde bu sebeple kadın kollarımız bulunmamaktadır. Kadınlarımız da erkeklerimiz gibi kıyıda kenarda ya da kolda değil tam gövdede merkezdedir. O yüzden delegelikten, mahalle temsilciliğine yönetimlerimizin her kademesinde en az %25 kadın kotası var.Ve kadınlarımız o kadar değerli ki;  o yüzden kadına yönelik şiddet ve cinsel ihmal ve istismardan affa veya zamanaşımına uğramış dahi olsa hiç kimse partimize üye dahi kabul edilmez. Sayın Genel Başkanımızın deyişi ile o yüzden İYİ Parti bir kadın hareketidir.

Türk kadınına tüm batılı ülkelerden önce sosyal ve siyasal haklarını vermek suretiyle güvenini gösteren Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü bu vesile ile yeniden minnet şükran ve özlemle anarken Cumhuriyetin ilk yıllarında tüm alanlarda olduğu gibi kadın alanında da  kararlı siyasi tutum ve duruşa dönünceye kadar aynı inançla çalışacağımıza söz veriyoruz.
Ve biliyoruz ki ayrılan,ayrışan,hırpalanan tüm milletimize anne şefkatiyle kadın eli değecek Türkiye İYİ OLACAK, TÜRK MİLLETİ İYİ OLACAK….

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir Körfez Festivali'nde İkinci Gün Coşkusu
İzmir Körfez Festivali'nde İkinci Gün Coşkusu
Galatasaray'a Coşkulu Karşılama
Galatasaray'a Coşkulu Karşılama