Acapella Boğaziçi Yenigün Gazetesinde Volkan...

Acapella Boğaziçi Yenigün Gazetesinde Volkan Çelik'in Konuğu Oldu!

Acapella Boğaziçi Yenigün Gazetesinde Volkan Çelik'in Konuğu Oldu!

Acapella Boğaziçi Yenigün Gazetesinde Volkan Çelik'in Konuğu Oldu!
22 Şubat 2018 - 10:38

"İZMİR KONSERİ İÇİN CAN ATIYORUZ"

Sosyal medya aracılığıyla bir anda ulusal çapta tanınan "A Capella Boğaziçi" grubu, yegane enstrümanları olan sesleri sayesinde müzik dünyasına adeta "taht" kurdu. "Mashup" tarzında yarattıkları "O Sen olsanbari- Rockabye-Shape of you" sayesinde yüzbinlerce tıklanma alan grup elemanları, performansları ile göz doldurdu.
Bir anda Türkiye'yi kasıp kavurmaya başlayan, ilgi odağı oluşturan grup elemanları ile samimi, dostane bir sohbet yaptık. İşte sorduğumuz sorular ve yanıtları:

'A Capella Boğaziçi'ni senden dinleyebilir miyiz? Kendinizi tanıtır mısınız? 

Kurulalı 15 yılı geçmiş bir müzik topluluğu A Capella Boğaziçi... çoğu kişi bilmiyor ne kadar eski olduğunu... Oysa, ülkemizin de ilk vokal topluluklarından. Recep ve Ali’nin de içinde olduğu birkaç koro arkadaşı Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenciyken kurmuşlar ve grubun adı da oradan kalma, bu yüzden çoğu kişi hepimizi Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi de sanıyor hatta. 15 yılda 11 üye girmiş çıkmış gruba... En yeni üyemiz de Cansın, 1 yılı geçti aramıza katılalı. Müzikal anlamda kendimizi keşfetmeye devam ediyoruz sürekli, her keşfimizi de dinlemek isteyenlere elimizden geldiğince ulaştırmaya çalışıyoruz. Yegane enstrümanımız sesimiz, kendi yağında kavrulan bir grubuz; halis mulis yerli "a capella grubu..."

Müzik, ekip için ne ifade ediyor? 

Kendimizi ifade etmenin en güzel yollarından biri, hatta bazen en samimi iletişim aracımız oluyor müzik.

İlk başladığınız gün ile bugün arasında müzikal değişiminiz oldu mu?

Tabii ki, ilk başta klasik ve caz ağırlıklı bir repertuvarımız vardı. Hatta bu türlerde 2005 ve 2013’te olmak üzere yayımlanmış 2 stüdyo albümümüz de mevcut, daha sonra ise dünya müziği ve popüler müzik önemli bir yer edindi repertuvarımızda ama her düzenlememizde farklı türlerden füzyonlar bulmanız mümkün. Bazen farklı tatları karıştırmak hoşumuza gidiyor. 

Hangi şarkılarınız tıklanma rekoru kırdı?

Rekor olarak tabir edebileceğimiz ilk müzik videomuz “A Capella Türk Pop Tarihi” oldu. Sosyal medyada gerçek anlamda tanınmamıza sebep olan videodur. Yaklaşık bir yıl sonra paylaştığımız “A Capella Türk Pop Tarihi: 90’lar” ise onu ikiye katladı diyebiliriz. Daha sonrasında “Kürdilihicazkar Longa” başta olmak üzere takip eden pek çok videomuz yüz binlerce izlenmeye ulaştı, son videomuz olan “70’ler” de birkaç gün içinde yüz bin izleyiciye ulaştı.

Ekipte kimler var teknik anlamda kim neler yapıyor?

Müzikal görevlerimiz dışında her birimiz bir şirketin farklı departmanları gibi çalışıyoruz aslında.
Sopranomuz Canan, grubun sanat yönetmeni de diyebiliriz, videolardaki tüm konseptlerimizde imzası var ve grubumuzun tarzına uygun konser mekanlarını ve festivalleri bulmak da onun görevlerinden.
Altomuz Cansın, halkla ilişkiler departmanımız gibidir; sosyal medyadaki takipçilerimiz ile iletişimin büyük bir bölümünü sağlıyor. Yorumları ve soruları kim cevaplıyor diye merak edenlere duyurulur. 
Tenorumuz ve aynı zamanda müzik direktörümüz olan Recep, seslendirdiğimiz neredeyse tüm aranjman ve bestelerin yaratıcısı, tüm stüdyo kayıtlarımızı ev stüdyosunda alıp miksajlarını da o yapıyor. 
Baritonumuz ve vokal perküsyonlarından da sorumlu üyemiz Cesur ise grubun mali ve idari işlerini yürütüyor. Aynı zamanda grupla ilgili tüm istatistik ve verilerin dokümantasyonunu da yapıyor. 
Son olarak basımız Ali ise grubumuzun bilgi işlem birimidir, bir yandan internet sitemizin kodlarını yazar bir yandan videolarımızın montaj dahil tüm yapım sonrası işlemlerini yapar. 

Kendinizi eleştirir misiniz?

Tabii ki, geliştirebileceğimizi düşündüğümüz her konuda kendimizi eleştiriyoruz ve dinleyicilerimizin de fikirlerini daima göz önünde bulundurmaya çalışıyoruz.

Plan ve projeleriniz neler? Gelecekte nerede olmak istiyorsunuz?

Pek çok yeni eser yolda, bu eserlerle beraber yeni videolar da tabii ki. Pek yakında dinleyicilerimizin ilk kez duyacağı bir eser de geliyor, çünkü bu sefer tamamen A Capella Boğaziçi için Recep’in bestelediği bir eser bu, bunun için çok heyecanlıyız. Birkaç eserden oluşacak bir serinin ilki olacak aslında bu eser...Gelecekte ise daha çok dinleyiciye sesimizi duyurabilmek isteriz tabii ki. Dünya çapındaki müzik festivallerinde ülkemizi temsil etmek için daha fazla fırsat bulmak isteriz.

Sosyal medyaya bakışınız nasıl? Aktif misiniz? 

Sosyal medya artık olmazsa olmaz oldu her müzisyen için, eskiden pek aktif kullanmıyorduk ama son dönemde sosyal medya kanallarımızı çok daha aktif kullanmaya başladık ve tabii ki bu da takipçi sayımızın hızla artmasını sağladı. Müziğimizi daha fazla kişiye anında ulaştırabilen bir mecra olarak çok faydalı olduğunu düşünüyoruz sosyal medyanın ama faydalı yönlerinin yanı sıra faydasız ve hatta zararlı olduğu noktaları da göz ardı edemeyiz. Her şeyin fazlası zarar.

Son klibiniz dolayısıyla son projeniz hakkında detayları anlatır mısınız?

Daha önce de yaptığımız popüler müzik kolajlarının devamı niteliğinde aslında “70’ler” videomuz. Çoğu müzik videomuz gibi bu videoda da tüm kıyafetleri, aksesuarları ve ekipmanları kendimiz toparladık. Çekim, montaj, kayıt vesaire... Kısaca, tüm yapım A Capella Boğaziçi elinden çıkma. Müziğin düzenlenmesi, prova edilmesi, kaydı, video tasarımı derken aslında tüm hazırlıklarıyla birkaç ayı bulan bir çekim süreci var bu videonun... Uzun süredir aklımızda olan bir projeydi zaten ama ancak hazır oldu. Dönem olarak Türk sinemasıyla özdeşleşmiş eserleri de içeren bir seçki oldu, bu sebeple videoda orijinal klip ve performansların yanında filmlere de göndermeler mevcut. Videoyu yayınlamamıza birkaç gün kala sevgili Münir Özkul’u kaybettik. Bunun üzerine biz de bu eseri başta Münir Özkul olmak üzere aramızdan ayrılan tüm değerli sanatçılarımıza ithaf etme kararı aldık.

Yaptığınız işin zor olduğunu biliyoruz.İlgilenenlere bu işe gönül verenlere neler söylemek istersiniz; mesajınız nedir?

Evet zor ama aynı zamanda çok keyifli olduğu bir gerçek. A capella çoksesli müzik icra edebilmek için sesten daha önemli olan faktör iyi bir müzik kulağı. Biz tabii bütün eserlerimizi nota ile çalışıyoruz ama ne seviyede yapmak istedikleri de önemli, eğer ilgi duyuyor ve tecrübe etmek istiyorlarsa hiç çekinmeden kendilerine en yakın ve uygun seviyedeki çoksesli vokal topluluğunu bulsunlar, gerekirse seçmelerine girsinler ve hemen dahil olsunlar. Amatör seviyede yapmak için de epey masrafsız bir uğraş aslında.

İzmir’de bir konser planınız var mı?

Şu an için İzmir’de kesinleşmiş bir konserimiz yok takvimde ama devam eden görüşmelerimiz var. İlgilenen takipçilerimiz internet sitemiz ve sosyal medya kanallarımızdan da güncel konser takvimimizi öğrenebilirler.

Son olarak İzmir’e neler söylemek istersiniz?

İzmir’in seyircisini çok seviyoruz, her konserimiz çok keyifli geçiyor İzmir’de ve her yıl tekrar konser vermek için can atıyoruz. İzmir’e kucak dolusu sevgiler.

Volkan Çelik
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ordu'nun yeni Büyükşehir Belediye Başkanı belli oldu
Ordu'nun yeni Büyükşehir Belediye Başkanı belli oldu
Meriç Nehri’nde mültecilerin kabus gecesi
Meriç Nehri’nde mültecilerin kabus gecesi