Bayramın ilk gününün ilk dakikalarında kurban kestirmenin usta kasaplardaki bedeli büyükbaşta 3 bin küçükbaşta 500 TL’ye ulaştı. Vatandaşın çaresizliği acemi kasaplara ve olası kazalara kapı aralıyor.

FADİME ALTANHAN/YENİGÜN- Kurban Bayramı'na sayılı saatler kala vatandaşlar kurbanını kesecek kasap arayışına başladı. Yüksek fiyat ve ilk gün kurban kestirememe telaşı yaşayan vatandaşlar kurbanını kesecek işinin ehli olmayan kişilerden yardım almak zorunda kalıyor. Kurban ibadeti için kurbanlık refahı, dini söylemler, kesim tecrübesinin önemine vurgu yapan uzmanlar acemi kasaplarla yola çıkılmaması gerektiğini ifade ediyor.

"Eline bıçak alan kasap oluyor"

Kurban kesim yerlerine oda tarafından kasapların yönlendirildiğini belirten İzmir Perakendeci Kasaplar Odası Başkanı Melih Şenkara, "Biz kesim yerlerine işinin ehli kasapları gönderiyoruz. Ancak bayramda para kazanmak adına elini her bıçak alan kasap oluyor. Bunun için alınacak önlemler vardır ancak yapılmıyor. Ben bunu kapalı kurban kesim yerlerimizin olmamasına bağlıyorum. Eğer uygun yerler oluşturulup farklı yerlerde kurban kesimi yasaklansaydı herkes mecburen hazırlanmış olan kurban kesim yerlerine gelmek zorunda kalırdı. Ne yazık ki eline bıçak alan kasap olunca çevre kirliliği de artıyor. Kolluk kuvvetlerimiz, zabıta ekiplerimiz ne kadar bu konuda uğraşsa da nerede ne yapıldığını tam olarak öğrenmeleri mümkün değil. Ancak şikayet edilirse müdahale edilir ancak böyle bir günde de bu pek mümkün görünmüyor. O yüzden tek çıkış noktası İzmir'e düzenli kurban satış ve kesim yerinin sürekli bir şekilde olacak şekilde hazırlanması. Bunun yanında herkesin gözden kaçırdığı bir durum daha var. İşinin ehli olmayan kişilerin kesim yapılırken nasıl olması gerektiğini bilmiyor. Bu durumda da hayvanlar acı çekiyor. Dinimizde kurban kesilirken bir hayvanın diğerini görmemesi gerekiyor. Kesen kişinin de çok dikkatli olması gerekiyor. Ancak ne yazık ki insanlar kurban keserken tüm bunlara dikkat etmiyor. Aynı zamanda ciddi kazalar da yaşanıyor. Hastaneler ne yazık ki birbirinden farklı kaza geçirenlerle doluyor" dedi.

melih şenkara

"Güzel bir çalışma yapılmalı"

Düzenli kurban satış ve kesim yerlerine ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekleyen Şenkara, "İzmir'deki mevcut pazarlar tam bir mezbelelik. Çarpık düzende satış yapacak olanların hazırlamış olduğu düzende çok farklı çadırlar kurulmak zorunda kalınıyor. Boş bir alana kurulduğu için belli bir düzen olmuyor. Antalya, İstanbul, Ankara, Bursa gibi şehirlerdeki gibi düzenli olmuyor. İnsanların ihtiyacı olan bazı ekipmanları biz getirtiyoruz ama nasıl ki taşıma suyla değirmen dönmüyorsa burada da işler yolunda gitmiyor. O yüzden bizim acilen güzel bir çalışmaya ihtiyacımız var" diye konuştu.

"Tedavisi olmayan yaralanmalar yaşanıyor"

İzmir Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Mesut Yıldız, "Her meslekte olduğu gibi kurban kesiminde de işin ustası kişilerin kesmesinde fayda var. Eğer ki kendileri kesecekse de iş güvenliği önlemlerini mutlaka almalılar. Herhangi bir tecrübeleri yoksa da bu işi tecrübeli kişilerden destek almaları ya da kasaplara yaptırmaları daha yerinde olacaktır. Çok fazla ağır sinir damar yaralanmaları meydana getiren ölümcül kazalar olabiliyor. Ben 11 senedir 112 ambulanslarında görev yapıyorum ve ne yazık ki her yıl bu tür olaylarla karşılaşıyoruz. Özellikle sinir yaralanmaları olan, tedavisi çok uzun süren ve bazen tedavi edilemeyen kesiklerle karşılaşıyoruz. Aynı zamanda büyükbaş hayvan kesimlerinde hayvanın tam olarak sabitlenememesi nedeniyle kafa travması, vücutta uzuv yaralanmaları, kemik kırılmaları gibi sonuçlar doğuran travma vakalarına da gidiyoruz. Özellikle herkesin kendi güvenliğini almaları eğer yapamıyorlarsa destek almalarını istiyoruz" açıklamalarında bulundu.

mesut yıldız

"Trafik kurallarına uyalım"

Bayramda trafik kurallarına uyulmasıyla ilgili de uyarıda bulunan Yıldız, "Bayram sürecinde vatandaşların sevdiklerini ziyaret etmek istemelerinden dolayı yollarda ciddi bir yoğunluk oluyor. Aileleri şehir dışında yaşayan kişiler uzun süreler araç kullanmak zorunda kalıyor. Bizim istediğimiz trafiğe çıkan kişilerin mutlaka trafik kurallarına uymaları. Çok yorulduklarında uygun dinlenme yerlerinde mola vermeleri. Çünkü bu dönemde uzun yollarda yorgunluktan dolayı da ciddi kazalar yaşanıyor. Sevdiklerimizi düşünerek kurallara uymalıyız. Trafik kuralları sadece sizin canınızı değil, sevdiklerinizin ve diğer insanların da hayatlarını korur" ifadelerini kullandı.

"Bıçak bilemek ustalık gerektirir"

İzmir'in en ünlü bıçak bileme ve satış dükkanında çalışan Neslihan Özsaran, “Bayram öncesinde işlerimiz oldukça yoğun oluyor. Satın almak için değil daha çok biletmek için geliyorlar. Kurban kesilirken insanların en fazla dikkat etmesi gereken araçlardan biri bıçaklar. Kurban ibadetini doğru ve uygun bir şekilde yerine getirmek isteyenlerin bıçaklarının bilenmiş iyi ve kaliteli olması gerekiyor. Çünkü kurban kesilirken acı çektirmemek dinimizce de emrediliyor. Bunun için malzemelerinin de uygun olması lazım. Biz çok uzun yıllardır bu işi yapıyoruz. Bıçakları biletmek için işini bilen kişilere gitmek gerekiyor. Kurbanlık bıçakları normal bir bileme ile kesime uygun hale gelmez. Sulu taşta bilenmesi gerekiyor. Çelik bıçakların ise yanmaması lazım. Tüm bu işlemler kesim için ön hazırlık. Eğer ki bıçaklar doğru bir şekilde bilenirse 25-30 yıl rahatlıkla kullanılabilir" dedi.

94DD.tmp-1

"Herkes kendi işini yapsın"

Önce kesildiler şimdi yakıldılar Önce kesildiler şimdi yakıldılar

30 yıldan fazla süredir kasaplık yapan Hasan Üvez, "Kasaplık bizde dede mesleği. Ben ailede bu mesleği yapan 7. kuşağım. Çocuk yaşlarımda kasaplık yapmaya başladım. Kurban bayramlarında yaşanan en büyük sıkıntı acemi kasaplar. İşinin ehli olmayan ve para kazanmak için bayramda kurban kesen kişiler nedeniyle hem kurbanlıklar hem de vatandaşlar büyük acılar çekiyor. Kurban kesmek isteyenlerin belgesi olması gerekiyor. Önüne gelen kurban kesmemeli. Kurban bayramlarında bir bakıyoruz manavı, tesisatçısı para kazanmak için kasap oluyor. Kesimin nasıl yapıldığını bilmiyorlar. Kurban kesmek dini bir ibadet ve belli kurallara dikkat etmek gerekiyor. Ancak günümüzde kimse bunu düşünmüyor. Kesimi bilmeyen kişiler hayvanlara acı çektiriyorlar. Kimisi ise kendine zarar verdiği için soluğu hastanede alıyorlar. Bırakın herkes kendi işini yapsın" şeklinde konuştu.

hasan üvez