Salvia otu ya da çevremizde genellikle bilinen adı ile ada çayı özellikle Akdeniz bölgesinde yetişen ıtırlı bir bitkidir. Yaygın olarak Ege, Akdeniz ve Marmara bölgesinde yetişmektedir ve Ballıbabagillerdendir. Salvia kelimesi “sağlık”, ”kurtuluş” ve ”şifa” anlamlarına gelmektedir ve Latince “salveo” kelimesinden gelir. Ada çayı kışın yapraklarını dökmeyen, dayanıklı otsu ya da çalımsı bitkilerdir ve 30-75 cm arasında boylanabilir.

Ada çayının kullanımı ve etkileri konusunda birçok çalışma mevcuttur. Çayın yanında baharat olarak da kullanılmaktadır ayrıca alternatif ve geleneksel tıpta da kullanılır. Birçok iyi yönü bulunan ada çayının faydaları şu şekilde sıralanabilir ;

- Aşırı terlemeyi azaltmaktadır.

- Sindirim sisteminde koruyucu rol oynar ve ishale iyi gelir.

- Zararlı toksinlerin vücuttan atılması konusunda yardımcı olmaktadır.

- Cilt şekeri ve hastalıklarında kullanıldığı söylenmektedir.

- Ağız ve diş eti hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir.

- Depresyonu ve stresi azaltmaktadır.

- Ada çayı, içerdiği maddeler sayesinde diyabeti kontrol eder. Karaciğerde glikoz birikmesini engelleyerek kan içindeki şeker düzeyinin artmasını önlemektedir.

- Boğaz ağrılarını iyi gelmektedir; üst solunum yolu enfeksiyonlarına özellikle boğaz şişmesi ve boğaz ağrısında antibakteriyel özelliği ile iyileşmeye yardımcı olmaktadır.

Birçok faydası bulunan ada çayının zararları da mevcuttur. Ada çayının faydalarına bakıldığı gibi zararları da göz önünde bulundurulması gerekmektedir;

  • Bu bitkinin içerisinde yer alan thujone maddesi yüksek seviyede toksik bir maddedir ve bu yüzden bazı insanlarda ada çayı içmek yan etki olarak kalp çarpıntısına yol açabilir.
  • Ada çayında fenol bileşikler bulunmaktadır ve bu fenol bileşiklerin bazıları hamile kadınlarda düşük tehdidine yol açabilir. Hamile kişilerin doktoruna danışmadan ada çayı içmemeleri önerilmektedir. 
  • Fenol bileşikleri yoğun olarak içeren ada çayı özellikleri nedeniyle alerjen bir bitkidir. Aşırı  tüketilmesi alerjiye neden olabilir.
  • Ada çayının düzenli ve aşırı tüketilmesi erkeklerde sperm sayısını azaltabilir.
  • Gün içerisinde aşırı ada çayı tüketmek karaciğer fonksiyonlarını  etkiler.
  • Çocuk sahibi olmak isteyen tüm bireylerin ve sara hastalığı olanların ada çayından uzak durmaları tavsiye edilmektedir.

İnternette oluşan bilgi kirliliğinden ötürü, en doğru ve sağlıklı bilgilere erişilebilmesi bakımından lütfen doktorunuza başvurunuz.