ADD, TARİHİ UNUTTURMAYACAK

ADD, TARİHİ UNUTTURMAYACAK

Batum'dan önemli açıklamalar..

ADD, TARİHİ UNUTTURMAYACAK

Batum'dan önemli açıklamalar..

ADD, TARİHİ UNUTTURMAYACAK
12 Eylül 2018 - 10:02

Kanal Ege'nin konuğu olan ATATÜRKÇÜ Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı ve CHP eski Milletvekili Prof. Dr. Süheyl Batum, hiçbir siyasi partinin arka veya ön bahçesi olmadıklarını ifade ederek, “Milleti millet yapan tarih ve ortak anılardır. Biz, tarihi unutturmayacağız. Türkiye'de bir şeyler yapılmak istendiğini anlıyoruz. Ülkeyi yönetenlerden şunu istiyoruz; tarihte bizi millet yapan olayları çarpıtmayın” dedi

Kanal Ege'nin konuğu olan ATATÜRKÇÜ Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı ve CHP eski Milletvekili Prof. Dr. Süheyl Batum, ADD Genel Başkanlığına adaylık sürecini ve derneğin misyonunu şöyle özetledi, “Arkadaşlarımla birlikte bir amaç uğruna ADD Genel Başkanlığına aday olduk. Biz, Türkiye'de 1980'lerden sonra dünyadaki konjonktüre bağlı olarak bir şeylerin değiştirildiğine inanıyoruz. Türkiye'deki siyasal sistem, bütün işleyişiyle değiştirildi. Bu, küresel güçlerin istediği bir şeydi. Çünkü Türkiye'nin demokratik, sosyal ve laik bir devlet olarak bu bölgede yaşamaması lazımdı. Özellikle 90'lardan sonra ülkemizde siyasal sisteme bir kılıf geçirildi. Sendikaların, STK'ların, odaların gücü kalmadı. Siyasal kurumların etkisi bitti. 2002'de Kemal Derviş kurtarıcı olarak başımıza getirildi. Devamında ise bir iktidar getirildi. Şimdi de benzer hatalar devam ediyor.

SİYASİ KURUM DEĞİLİZ

Zamanına kardeş kavgasını önleyemeyen iktidarlar, bugün de gerçekleri göremiyor. 16 Nisan Referandumunda 'Atatürk Cumhuriyeti mi, Recep Tayyip Erdoğan Cumhuriyeti mi' diye çok net bir soru vardı sandıkta. Halkın yüzde 50'si Erdoğan'ı istemiyorum dedi. Hiçbir siyasal parti yüzde 50 oy alamıyor. Çünkü siyasal sistem, yüzde 50'nin taleplerine uygun şeyler üretmiyor. İşte biz bu noktada Atatürkçü Düşünce Derneği'ni devreye soktuk. Çünkü bir siyaset kurumu değiliz. Bir siyasi partinin arka bahçesi de değiliz. Milleti millet yapan tarih ve ortak anılardır. Biz, tarihi unutturmayacağız. Dediğim gibi, Türkiye'de bir şeyler yapılmak istendiğini anlıyoruz. Ülkeyi yönetenlerden şunu istiyoruz; tarihte bizi millet yapan olayları çarpıtmayın. Gerçekten demokratik, laik, sosyal, hukukun üstünlüğüne dayalı, bağımsız, gerçekten tarihi olan bir devlet olarak kalmanın bütün taleplerini ileriye sürecek bir kuruluşuz.”

KORKULARIN ESİRİ OLMAYACAĞIZ

Atatürk'ün, öncelikle Kurutuluş Savaşı'nı verdiği için saygıyı hak eden bir lider olduğunu ifade eden Batum şöyle konuştu, “Atatürk'ün Kurutuluş Savaşı'nda yaptıkları önemliyken, savaşın ardından yaptıkları 3 kat daha önemli. 'Türk toplumu korkuların esiri olmayacaktır' dedi. Atatürk demokratik ve laik bir hukuk devleti kurduğu için çok büyük bir adam. Birileri ise bu tarihi silip, 'hiç böyle bir şey' olmadı diyor. Buna izin veremeyiz. Bugüne kadar Atatürk'ü sevmediği için veya hakaret ettiği için hapse giren bir kişi gösteremezsiniz. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaretten içeriye giren binlerce insan var. Korkunç bir ortam var. Bu haksızlıklara, tarihi çarpıtmaya, yeni tarih yazmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz. Bunun için de insanlara söz verdik. Bizim arkamızda Türkiye'nin yüzde 50'si var. Biz Türkiye'nin demokratik, laik, kölelerin yer aldığı bir cumhuriyet değil, sosyal ve hukukun üstünlüğüne dayalı bir cumhuriyet oluşunu devamlı olarak korkmadan söyleyeceğiz.”

Doğukan Fikri FİDAN

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alıcık, Ustalık dönemi projelerini anlattı.
Alıcık, Ustalık dönemi projelerini anlattı.
Arpaz Mahallesi sakinlerine ücretsiz ulaşım desteği .
Arpaz Mahallesi sakinlerine ücretsiz ulaşım desteği .