Adet gecikmesi birçok nedenden ötürü kaynaklanabilmektedir. Herhangi bir sağlık problemi bulunmayan kadınlar, ergenlikten menopoz dönemine dek 28 günde bir adet kanamasına maruz kalmaktadır. Adet gecikmesi durumundan bahsedilmesi için, adet başlangıcından minimum 7 günlük süre geçmesi gerekmektedir. Hemen hemen her kadın belli dönemlerde adet düzensizliği ile karşı karşıya kalmaktadır.  Yılda bir iki kez yaşanan adet gecikmesi uzmanlardan tarafından normal kabul edilmektedir. Nitekim, düzensizlik iki üç boyunca devam etmesi durumunda mutlaka hekime başvurulması gerekilmektedir.  Çevresel faktörlerden psikolojik faktörlere kadar yaşanılan durumlar adet gecikmesi nedenleri arasında yer almaktadır. Bu yazı ile, adet gecikmesi nedenleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Adet gecikmesi nedenleri

1- Stres

Strese maruz kalma durumunda stres hormonları normal seviyenin üstüne çıkmaktadır. Bu stres hormonun daha fazla salgılanması adet döngüsü ile doğrudan bağlantılıdır.  Stresli bir dönemden geçiliyorsa adet gecikmesi yaşanması normal kabul edilmektedir. 

2- Kilo problemleri

Olunması gereken beden ağırlığının üstünde veya altında olma durumunda adet döngüsü bu durumundan etkilenmektedir. Ani kilo kayıpları veya alışları adet döngüsü hormonlarının işleyişini olumsuz etkilemektedir.

3- Polikistik over sendromu

Androjen hormonunun gereğinden fazla salgılanması durumunda yumurtalıklarda kist oluşmaktadır. Bu sendrom yumurtlama dönemini doğrudan etkilemektedir.  

adet gecikmesi nedenleri

4- Doğum Kontrol Yöntemleri

Doğum kontrol hapları yumurtalıklarda yumurta bırakılmasını engellemektedir. Bu doğrultuda, progesteron ve östrojen hormonlarının işleyişi de etkilenmektedir. Spiral gibi araçlar ve enjeksiyon uygulanan ilaçlar da adet döngüsünü etkilemektedir.

5- Kronik hastalıklar

Kronik birer hastalık olan diyabet ve çölyak hastalıkları, kan şekerini ve insülin hormonlarını etkilemektedir. Bu durum adet gecikmesinin nedenleri arasındadır.

6- Tiroid hastalığı

Tiroid bezlerinin gereğinden fazla ya da daha az çalışması adet gecikmesine neden olmaktadır. Tiroid bezleri metabolizma düzenler bu bezlerin doğru çalışmaması durumunda adet döngüsünün de etkilenmesine neden olmaktadır. 

7- Yoğun egzersiz programı

Günlük tüketilen kalori miktarındaki azalışa rağmen yoğun bir egzersiz programı izleniyorsa adet döngüsünde sorun yaşanabilmektedir. 

8- Gebelik

Adet gecikmesi nedenleri arasında akla ilk gelen durum hamile olma durumudur. Bir önce yaşanan adet döngüsünden üretilen yumurta döllenmişse bir sonraki döngü zamanı gebelik durumu oluşmaya başlar ve adet görülmez.