Ağızda yer alan mukoza zarında görülen oldukça ağrılı bir hastalıktır. Diş etlerinde,  bademciklerde, ağızda yer alan boşluklarda veya dilde, hatta bazen genital bölgede dahi görülebilmektedir. Ağızda oluşan aftlar genellikle dil etrafında veya dudakların iç kısmında görülmektedir. Yuvarlak, sarımsı ya da grimsi renge sahip olan ve çoğu zaman iltihaplı olan yaralardır.

Aft ağrılı bir hastalık türüdür ve sağlığı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Ağrının şiddeti ise kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Dil gibi bölgelerde oluşan aftlar baskıya maruz kalmasından dolayı rahatsız edici bir hal alabilir. Konuşmak, yemek yemek ya da yutmak gibi durumlar kişiyi zorlayabilir.

Aftın nedenleri olarak asit içeren, sert ve tahrişe neden olabilecek yiyeceklerin sıkça tüketilmesi, vücuttaki vitamin ya da mineral eksiklikleri, yorgunluk, bulaşıcı veya viral hastalıklar örnek olarak verilebilir. Ayrıca aftlar iyi bir şekilde ve zamanında tedavi edilmezse tekrarlayabilmektedir. Bunun dışında Behçet gibi bazı hastalıklara da eşlik edebilmektedir. Daha ayrıntılı olarak aftın nedenlerini ise aşağıdaki bilgiler doğrultusunda öğrenebiliriz.

aft nedir

Aftın nedenleri

Aft; ağız içinde, yumuşak dokuya sahip bölgelerde ya da diş etlerinin etrafında küçük yaralar şeklinde gelişmektedir. Aftın nedenleri olarak çoğunlukla sağlıklı insanlarda ortaya çıkmaktadır. Bazı durumlarda ise ilaçların neden olduğu gösterilmiştir. Genel olarak ağrı kesici ve bazı tansiyon ilaçlarından oluşabilmektedir. Bunun dışında AIDS, Behçet sendromu, inflamatuar bağırsak hastalıkları, farenjit gibi hastalıklarda da görülmektedir. Aftın nedenlerine baktığımızda ise:

·        Hastalıklar: Kronik olan iltihaplı bağırsak hastalığı, çölyak hastalığı, Behçet hastalığı, HIV enfeksiyonu, Herpes enfeksiyonu gibi hastalıklar ile birlikte ortaya çıkabilir.

·        Otoimmün reaksiyon

·        Bağışıklık sisteminin zayıf olması

·        Ağızdaki yaralanmalar

·        B12 vitamini, demir, çinko ve folik asit eksikliği

·        Sert ve asitli yiyeceklerin tüketilmesi

·        Virüsler ve bakteriler

Yukarıda bahsedilen aftın nedenleri haricinde bu sağlık probleminin neden olduğu birçok sorun vardır. Travma ve kaygı bozuklukları, sigara kullanımı, tütün çiğneme, premenstrüel dönem, ilaç kullanımı, ve bağışıklık sisteminin zayıf olduğu hastalık dönemleri, hormonal değişiklikler, sirke, turşu, tuzlu ve baharatlı yiyeceklerin tüketilmesi, diş macunu içeriğindeki sodyum lauryl sülfat adlı köpük artırıcı madde, ve alerji gibi pek çok faktör aftın nedenleri arasında yer almaktadır.