07.10.2021, 12:17

Ağ yoksa kutu var!

Geçen gece sosyal medya ağları çöktü.

Böylece ancak sanal ağlarda var olan kişiler, altı saat boyunca boşluğa düştü! Sonuç olarak yediklerini, içtiklerini, gezdiklerini sergileyemeyen aslında iki kelimeyi bir araya getiremeyen, dostlarının sadece sanal ortamda paylaştıklarını beğenmelerle (like’larla) belirleyen, internet bağımlılarının duygu ağları da bir anda karışmış oldu.

Bazılarımız geceyi ağların açılmasını bekleyerek uykusuz kaldı. Bazılarımız ise sabah uyandıklarında, telefonlarına sarılıp olup biteni algılamaya çalıştı. Neyse ki bu olay sadece bizim ülkemizdeki teknolojik bir problem! değildi. Tüm dünyada siber salgın yaşanmıştı!

İnterneti aç kapa sorun nerede derken, sosyal ağların açılmasıyla Pandora Belgeleri diye adlandırılan sırlar ağı da açığa çıkmış oldu.

Belgelerin konusu; 90 ülkeden 330 kişinin; aralarında politikacının, ünlü sanatçıların, off-shore şirketler aracılığı ile servetlerini ve gizli anlaşmalarını ortaya çıkması…

Dünyanın en zengin ve en güçlü kişilerinin içlerinde olduğu bir kısım grubun servetlerini gizleyip vergiden kaçırdıklarını ispatlayan 12 milyon sızdırılmış belge!

Başta size, yıllar önce de ülkemizde birçok insanın başını yakan, off-shore’un ne olduğunu anlatayım.

Pandora Belgeleri, BBC’den aldığım bilgiye göre, para diğer varlıkları gizlemek için, ülkeler arası karmaşık şirket ağlarından oluşuyor.

Söz gelimi bir kişi İngiltere’deki bir evi, başka bir ülkede kurduğu şirket üzerinden alıyor. Bu ülkeler genelde şirket kurmanın kolay olduğu, şirket sahiplerinin kimliğinin açıkça belirtilmediği, kurumlar vergisinin çok düşük ya da hiç olmadığı ülkelerdir. Bu ülkelere off-shore deniyor. Anlayacağınız vergi cenneti gibi bir şey!

Bu cennet ülkelere dair bir liste yok. Ama bilinenleri arasında; Cayman Adaları, Britanya Virgin adaları, İsviçre Singapur gibi ülkeler var.

Yasa dışı değil belki ama, kanun boşluklarını kullanarak vergi kaçırmak, gizli para transferleri amacıyla kullanılıyor olması açısından etik olmayan bir durum.

Sızdırılan belgelerde

Ürdün Kralı Abdullah’ın ABD’de 70 milyon sterlinlik mülk aldığı,

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’İn Monoco’daki gizli tutulan varlıkları,

Çek Cumhuriyeti Başbakanı Andrej Babis’in Fransa güneyinde 12 milyon sterlinlik iki villayı,

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ve yakınlarının 400 milyon sterlinden fazla mülkleri gibi birçok devlet adamı bulunuyor.

İşin tuhaf tarafı belgelerde yer alan ticari işlemlerin çoğu yasalara uygun işlemler. Yani her şey kılıfına uydurulmuş.

İnsanların maaşlarını daha alırken vergi kesintisine uğramasını düşünecek olursak, insanın bu noktada “Düttürü dünya” diyesi geliyor.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) tarafından 117 ülkede 650 gazeteciyle incelenen belgeleri, ICIJ’nin bugüne kadarki en büyük araştırması bu belgeler olmuş. Bu gazetecilerden Fergus Shiel demiş ki

“Vergiden kaçınmak veya şüpheli gelirleri saklamak için off-shore şirketlerin nasıl kullanıldığını gösteren bu kadar büyük sızıntı daha önce olmamıştı!”

Demek ki gerçekten “Dünyadaki açlık ve sefaletin nedeni, zenginleri doyuramadığımız” içinmiş...

Öyle değil mi?

Yorumlar (4)