Agarafobi nedir, nasıl tedavi edilebilir? Agorafobinin belirtileri nelerdir? İşte agarafobi hakkında bilinmesi gerekenler...

Agorafobi, insanların belirli yerlerden ve durumlardan kaçınmasına neden olan zihinsel bir bozukluktur. Bu duruma sahip kişiler için panik atakları ve diğer anksiyete ile ilgili semptomları tetikleyebilir.

Şiddetli vakalarda agorafobisi olan kişiler markete veya bankaya gitmekten kaçınabilir. Ayrıca günün çoğunda evlerinde kalabilirler. Bu durum onların iş ve okul performansını etkileyebilir. Agorafobiniz olabileceğini düşünüyorsanız, derhal tıbbi yardım almanız önemlidir. Bu tedavi, semptomları yönetmenize ve daha fazla anksiyete ataklarını önlemenize yardımcı olabilir.

Sağlık-Sen İzmir 1 Nolu Şubede yeni başkan Gençer Yılmaz oldu Sağlık-Sen İzmir 1 Nolu Şubede yeni başkan Gençer Yılmaz oldu

Agorafobinin belirtileri nelerdir?

Agorafobi de insanların uzun süre evlerinden çıkmayı düşünmelerine neden olabilir. Ayrıca, çevrelerinin kontrolünün ellerinde olduğunu hissettirebilir. Panik atak, genellikle agorafobisi olan kişilerde görülen bir anksiyete bozukluğu türüdür. Paranoya ve kaygı gibi çeşitli belirtilere neden olabilir. Panik atak geçirmek de çeşitli semptomlara neden olabilir. Bunlardan bazıları şunlardır: göğüs ağrısı, mide bulantısı ve baş dönmesi.

Agorafobisi olan kişiler, rahatsız edici bir durumda olduklarında da panik atak yaşayabilirler. Agorafobisi olan kişilerin bu durumu neden geliştirdiği bilinmemekle birlikte, bunu geliştirme şanslarını artırabilecek çeşitli faktörler vardır. Örneğin depresyonun agorafobi gelişimini tetiklediği bilinmektedir. Sosyal fobi ve klostrofobi gibi diğer fobiler de buna neden olabilir.

Kadınlarda erkeklerden daha yaygın olmasına rağmen, agorafobi genellikle genç erişkinlik döneminde başlar. Bu bozukluğun belirtileri her yaşta ortaya çıkabilir. Doktorunuz önce semptomları soracak ve agorafobi ile ilgili olup olmadığını belirleyecektir. Ayrıca, koşullar arasında bir bağlantı olup olmadığını görmek için kan testleri yapacaktır. Agorafobinin semptomları, durumla teşhis edilebilmesi için DSM tarafından belirlenen bir dizi gereksinimi karşılamalıdır.

Kişilerin agorafobi tanısı alabilmesi için yoğun bir şekilde halka açık yerlerde bulunma korkusuna sahip olmaları gerekir. Örneğin, toplu taşıma araçlarını kullanmaktan kaçınabilirler. Konuşma terapisi, bir ruh sağlığı uzmanıyla düzenli olarak görüşmeyi içeren bir terapi türüdür. Bu tedavi, insanlara korkularını tartışma ve kaygılarına katkıda bulunabilecek sorunları ele alma şansı verir.

Agorafobik bireyleri tedavi etmek için farklı bilişsel davranışçı terapi biçimleri de yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu seanslar sayesinde hastalar sağlıklı düşünceler geliştirerek durumlarının üstesinden gelmeyi öğrenebilirler. Agorafobisi olan kişilere yardımcı olabilecek başka bir terapi türü de maruz kalma terapisidir. Bu yöntem, kendilerini yavaş yavaş korktukları durumlara ve yerlere maruz bırakmayı içerir.