’’Ağız ve diş sağlığında...

''Ağız ve diş sağlığında iddialıyız"'

''Ağız ve diş sağlığında iddialıyız"'

''Ağız ve diş sağlığında iddialıyız"'
13 Mart 2018 - 09:23

''Ağız ve diş sağlığında iddialıyız"'

Alsancak Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi,Dişhekimi Asuman Çeltik, kurum faaliyetlerini, ağız ve diş sağlığı konusundaki önerilerini Yenigün'e anlattı. Çeltik,''Ağız ve diş sağlığı hizmetinde iddialıyız. Misyonumuz, hasta ve çalışan memnuniyetini maksimum düzeyde tutmak''dedi.


Alsancak Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt.Asuman Çeltik, kurumsal faaliyetler ve ağız ve diş sağlığı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Kurum olarak  ağız ve diş sağlığında iddialı olduklarını söyleyen Başhekim Çeltik, hasta ve çalışan memnuniyetini çok önemsediklerini belirtti. Çeltik "Ağız ve diş sağlığı hizmetinde iddialıyız. Misyonumuz; hasta ve çalışan memnuniyetini maksimum düzeyde tutmak...Hasta ve çalışan  memnuniyetine oldukça özen gösteriyoruz. Yaptığımız anketlere göre, geçen yıl hastane memnuniyeti oranı yüzde 98, çalışan memnuniyetimiz ise yüzde 85. Övgüler nasıl çalışanı motive ediyorsa, doğru açıdan bakınca şikayetler de sizi motive edebilir. Bu yüzden şikayetleri bizzat kendim takip ediyorum. Şikayetlerde, mutlaka bizim bir revizyon yapmamızı sağlayacak bir nokta vardır diye düşünüyoruz. Geliştirme ve iyileştirme bizim için çok önemli. Genelde olumlu geri dönüşümler alıyoruz'' şeklinde konuştu.

'KURUM İÇİ EĞİTİM ÖNEMLİ'
Kaliteli sağlık hizmetinin yanısıra kurum içi eğitime de çok önem verdiklerini belirten Başhekim Asuman Çeltik, ''İzmir'de dört  tane pedodonti uzmanı olan ağız diş sağlığı merkeziyiz. Bu uzmanlar, 0-13 yaş çocukların daimi dişleri ve süt dişlerinde oluşan çürüklerin tedavisi, kanal tedavisi yaparak çocukların ağız ve diş sağlığı tedavisini sağlıyorlar. Çocuk kliniğimizde yoğun bir hizmet veriyoruz.  Bir de 18 yaş altı çocuklara hizmet veren ortodonti kliniğimiz var. Ortodonti, dişlerde maksimum kapanışı sağlayarak, arka grup dişlerde çiğneme ve konuşmada ideali yakalamayı sağlar. Kurumumuzda 2008 yılından beri 1 tane ortodonti uzmanımız var. Ortodonti uzmanımız günde ortalama 50 hastaya bakıyor. Kurum içi eğitime çok önem veriyoruz. Vatandaşların bilinçlendirilmesinin yanısıra çalışanlarımız için de eğitimler veriyoruz. Bizim misyonumuz zaten hasta ve çalışan memnuniyeti. Amacımız kaliteli ve güvenilir sağlık hizmeti vermek. Diş eti hastalıkları için 2 tane periodontoloji uzmanımız var. Uzmanlarımız, gülüş tasarımı, kök kapatma, ileri periodontal cerrahi operasyonları, diş eti renklenmelerine karşı diş eti pembeleştirme operasyonları gibi İzmir genelinde yapılmayan pek çok ameliyatı yapıyor. Diş eti operasyonları konusunda da iddialıyız. En yakın zamanda kurumumuza bir lazer cihazı temin etmeyi planlıyoruz. İmplant operasyonlarında da oldukça başarılıyız. Geçtiğimiz yıl 2390 hastaya implant uygulaması yaptık. Çoğu ameliyat, diğer kurumlara göre bizim kurumumuzda çok kısa bir sürede ve özveriyle yapılıyor''dedi.

'HEDEFİMİZ ENGELLİ HASTALAR'
Kurum olarak 2018 yılı hedeflerini açıklayan Başhekim Çeltik, ''Kurumsal olarak bu yıl en büyük hedefimiz, engelli hastalarımızın genel anestezi adı altındaki tedavilerinin sayılarını artırmak. 2015 yılından beri Alsancak Devlet Hastanesi ile yapılmış bir protokol var. Bu protokol çerçevesinde haftada bir gün ameliyathanelerden biri bize tahsis ediliyor. Gönüllü hekimlerimiz orada, hastanemiz bünyesinde daha önce kayıt altına alınmış engelli hastalarımızın genel anestezi adı altındaki tedavilerini yapıyorlar. Malesef ki binamızın fiziki koşullarından ötürü ameliyathane yapılamıyor. Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor. İl Sağlık Müdürlüğümüz de bu konuda elinden geleni yapıyor. 2017 yılında yönetime geldiğimizde bu protokolü yeniledik. Engelli hastalarımızın tedavisini yapmak isteyen çok sayıda gönüllü hekimimiz var. Ameliyathane tahsis edildiği zaman bunu seve seve yapacağız. Merkezi hasta randevu merkezi bağlamında oranı en iyi olan kurumuz. Bunu artırarak devam ettirmek istiyoruz. Kurumumuza tekerlekli sandalye ile gelen hastalarımız, nakli söz konusu olmadan kendi sandalyesinde hizmet alabiliyor. Engelli kliniğimizde hasta yoğunluğumuz oldukça fazla''diye konuştu.

KURUM TALEPLERİ
Kurumun taleplerini anlatan Başhekim Asuman Çeltik,''Uzman hekim kadromuz  yeterli ancak röntgen teknisyeni sayımız şuan yeterli değil. Bu konuda beklentimiz ve taleplerimiz var. Kliniğe, hekimi destekleyecek personel ihtiyacımız var. Bu konudaki taleplerimizi İl Sağlık Müdürlüğümüze ilettik, onlar da bu konuda gereken çalışmayı yapıyor. Zaman içinde bunların çözüleceğini düşünüyorum. Binamızın bulunduğu yer bakımından dinlenme alanımız pek yok. Bunları da kurum içinde yaratmaya çalışıyoruz. Ayrıca, salı ve perşembe günleri, mesai saatleri dışında saat 17.00 ile 19.00 arası poliklinik hizmeti veriyoruz. Kurumumuzda bir adet engelli üniti bulunuyor. Kurumumuza tekerlekli sandalye ile gelen hastalarımız, nakli söz konusu olmadan kendi sandalyesinde hizmet alabiliyor. Engelli kliniğimizde hasta yoğunluğumuz oldukça fazla'' ifadelerini kullandı.

YAPILAN PROJELER
2017 yılından itibaren kurumsal olarak ağız ve diş sağlığı konusunda gerçekleştirdikleri projelere değinen Çeltik, ''2017 yılından beri çocuk hastalara ve ebeveynlerine koruyucu ağız ve diş sağlığı eğitimi yapıyoruz. Konak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Boğaziçi İlköğretim Okulu'nda toplamda 102 öğrenciye  Ağız Diş Sağlığı ve Bakımı, Etkili Diş Fırçalama Eğitimi verilmiş ve ağız taraması yapılarak yerel flor uygulaması yaptık. "Dişlerim Eğitimde" projesi kapsamında İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri çalışanlarına yönelik Ağız Diş Sağlığı, Diş Bakımı ve Tedavi Yöntemleri konusunda yaklaşık 200 kişiye bilgilendirme yaparak, ağız muayenelerini gerçekleştirdik. Dişlerim Emniyette adlı proje kapsamında yıl boyunca İzmir İl ve İlçe Emniyet Müdürlüğü mensuplarından yaklaşık 500 kişiye diş taraması ve ağız diş sağlığı eğitimleri verdik. İzmir Güzelyalı'da semt sakinlerine yönelik "Sağlıklı Nesiller Şenliği" projesi kapsamında Ağız ve Diş Sağlığı , Etkili Diş Fırçalama ve Ağız Bakımı hakkında yaklaşık 250 kişiye bilgilendirme yaparak mobil muayene aracıyla diş taramaları gerçekleştirdik. Sağlıklı Dişler Şenliği adıyla Tepecik Semti halkından yaklaşık 300 kişiye Ağız ve Diş Sağlığı, Etkili Diş Fırçalama ve Ağız Bakımı hakkında bilgilendirme yapılmış mobil muayene aracıyla diş taramaları gerçekleştirdik''diye belirtti.

ÇOCUK AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI
Çocuklarda ağız ve diş sağlığının korunması için 6. aydan itibaren özen gösterilmesi gerektiğini ifade eden Başhekim Çeltik,''Çocuk diş sağlığını korumak için d işlenme döneminde yani 6.aydan bir buçuk yaşına kadar her beslenmeden sonra çocukların dişlerini temiz bir gazlı bezle silebiliriz. Bir buçuk yaşından 3 yaşına kadar olan süre için özel fırçalar var, bu özel fırçalarla diş macunu olmaksızın diş fırçalamaya geçilmeli. Üç yaşından sonra ise ebeveyn gözetiminde çocuklar için üretilmiş özel fırçalarla  fırçalama yapılabilir. Beş ile dokuz yaş arasında ebeyvn gözetiminde çocuk diş fırçaları ve çocuk diş macunları ile fırçalama yapılır. Özellikle günde 2 defa diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması önemli. Ergenlik döneminde de çocukların ağız ve diş sağlığının kontrol altında olması gerekiyor''diye konuştu.

'DİŞ İPİ KULLANIMI YAYGINLAŞMALI'
Ağız ve diğ sağlığı için diş ipi kullanımının yaygınlaşması gerektiğine dikkat çeken Çeltik, diş eti kanamalarının da önemsenmesi gerektiğini belirtti. Başhekim Çeltik,''Diş ipi kullanma ülkemizde çok yaygın değil. Ancak diş sağlığı için bunu yaygın hale getirmek zorundayız. Özellikle uyumadan önce, diş fırçaladıktan sonra iplik kullanımının büyük faydası var. Ağız ve Diş Sağlığını korumak için düzenli diş fırçalamanın yansıra, kötü alışkanlıklardan uzak durmak, sağlıklı beslenmek, diş kontrollerini rutin şekilde yaptırmayı öneriyoruz. Diş eti hastalıklarının en belirgin habercisi diş eti kanamalarıdır. Diş eti kanaması durumunda bireyler mutlaka bir dişhekimine başvurmalı''ifadelerini kullandı.

Gizem TABAN 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir Körfez Festivali'nde İkinci Gün Coşkusu
İzmir Körfez Festivali'nde İkinci Gün Coşkusu
Galatasaray'a Coşkulu Karşılama
Galatasaray'a Coşkulu Karşılama