Agroexpo sektöre moral oldu

Salgın ve ertelemeler nedeniyle açılışı merakla beklenen  Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı başladı. Türk tarım sektörünün seçkin temsilcileri dünya tarımının paydaşlarıyla 5 gün süreyle Fuar İzmir’de buluşacak. Pandemi kurallarının titizlikle uygulandığı fuar ulusal ve uluslararası ziyaretçilerden daha ilk gününde büyük ilgi gördü

Ekonomi 23.06.2021 - 13:42 23.06.2021 - 13:42

Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın dört büyük tarım fuarı arasından biri olan “Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı”, Fuar İzmir’de başladı. 23-27 Haziran 2021 tarihleri arasında Tarım ve hayvancılık sektörünü buluşturacak fuarın resmi açılışı ise T.C. Tarım ve Orman Bakanı  Dr. Bekir Pakdemirli ve misafirleri Azerbaycan, Kuzey Makedonya ve Gürcistan Tarım Bakanlarının katılımlarıyla yapılacak. 


SEKTÖRÜN TÜM PAYDAŞLARI VAR
Seksen ülkeden 1050 katılımcı ile başlayan Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda çok sayıda ürün ve hizmet sergilenmeye başlardı. 1 milyar dolarlık iş hacmi ile 390.000 ziyaretçiyi ağırlamayı hedeflediklerini belirten Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Irmak Tan, “Fuar katılımcılarımız; tüm tarım ve hayvancılık sektörlerinden katılım sağlamaktalar. Tohum, fide, fidan, bahçecilik, gübre, zirai ilaçlar, seracılık, sulama, organik tarım, süs bitkileri, meyve-sebze, hayvancılık ve hayvancılık ekipmanları, hayvan çiftlikleri, veterinerlik, süt tankları ve soğutma üniteleri, yem sektörü, büyük ve küçükbaş hayvancılık, tarım makineleri, traktörler gibi tüm tarım ve hayvancılığı kapsayacak ürün grupları mevcut”dedi.

36 YILDIR HİZMET VERİYORUZ
36 yıldır yalnızca tarım ve hayvancılık sektörüne hizmet verdiklerine dikkat çeken Irmak Tan, “Bu sektörler bizim bir parçamız ve bu parçamıza en iyi şekilde bakmak durumundayız, hizmet etmek durumundayız. Türkiye’nin en büyük ve en modern fuar alanı Fuar İzmir, Covid-19’a karşı almış olduğu önlem ve uygulamalar ile TSE tarafından güvenli alan olarak tanımlandı. Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) Covid-19 Güvenli Hizmet Belgesi ile tescillendi. Önce sağlık sonra ticaret diyoruz”şeklinde konuştu.


FİRE ÇOK AZ
Pandeminin katılımcı sayısını yüzde 25 oranında etkilediğini belirten Irmak Tan, “Çok nadirde olsa, Covid-19 yüzdeliklerinde kırmızı ülkelerden Türkiye’ye geliş prosedürlerinde tabi ki zorluklar yaşandı. Fakat biz Orion Fuarcılık olarak 50’den fazla ülkedeki temsilcilerimiz ile canla başla çalışarak, 200’den fazla alım heyetini fuarımızda ağırlayacağız ve Türk katılımcı firmalarımız ile fuar alanında ikili görüşmeler gerçekleştirilecek”dedi.
SEKTÖR MORAL BULDU
Sabahın ilk saatlerinden itibaren Fuar İzmir’e adeta akın eden katılımcılar ve ziyaretçilerin oldukça heyecanlı oldukları gözlemlendi. Geniş ürün ve hizmet yelpazesi ziyaretçilerde bir memnuniyet meydana getirdi. Katılımcılar ise daha uzun bir aradan sonra fuarın ilk gününde Türkiye ve dünyanın dört bir yanından sektör profesyonelleri ile buluşmanın moralini yaşadı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@