Geçen hafta nisan ayı ihracat verileri açıklandı. Bu kapsamda ihracattaki dramatik düşüş zirve yaparak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 oranında düşüş gösterdi.

ÜRÜN SINFLANDIRMASINA BAKARSAK

Genel Ticaret Sistemine göre değerlendirdiğimizde;

  • Yatırım (Sermaye) malları ihracatındaki düşüş yüzde 53,4 oranında,
  • Ara malı ihracatındaki düşüş yüzde 31,8 oranında,

  • Tüketim malı ihracatındaki düşüş ise yüzde 49,5 oranında gerçekleşmiş oldu.

İHRACATTAKİ İLK 5 ÜLKE

İlk 5 ülke bizim için neden önemli? Çünkü 2019 yılı itibariyle toplam ihracatımızın yüzde 30’nu bu 5 ülkeye gerçekleşmiş. Mart ayı içerisinde 4 ülkede yüksek düşüşler gerçekleşirken bu ülkelerden sadece ABD’de ihracat artışı olmuştu. Ben de nisan ayı itibariyle bu düşüş sürecine Amerika’nın da katılacağını belirtmiştim. Maalesef ki nisan ayı içerisinde Amerika’nın sürece eklenmesiyle ihracattaki toplam düşüş dramatik bir şekilde artış trendine girdi.

Nisan ayındaki bir başka farklılık ise, mart ayı veya geçen yılın tamamı ile karşılaştırıldığında, ilk 5 ülke sıralamasına giren ve çıkan ülkeler oldu, ABD’nin sıralaması ise diğer ülkelerdeki düşüşlerin kümülatif etkisiyle ikinci sıraya geldi.

Nisan ayı ihracatını Genel Ticaret Sistemine göre değerlendirdiğimizde;

  • Almanya yüzde - 35,8 (ilk ülke olma sıralamasını korudu)
  • ABD yüzde -25,1 oranında düşerken (marta yüzde 2 artmıştı.) Normal sıralamadaki yeri 4 olmasına rağmen diğer ülkelerdeki şiddetli düşüş ile 2'nci sıraya yerleştiğini görüyoruz.

  • Irak yüzde -34,4 oranında düşerken nisan ayında ilk 3’e girdiğini görüyoruz. Burada geçen ay itibariyle İtalya vardı.

  • İtalya yüzde -50,9 oranında şiddetli düşüş devam etmiş geçen ay burada ABD yer alırken bu ay üçüncü sıraya yükselmiş

  • İngiltere yüzde 41,8 oranında düşmüş. Geçen ay beşinci sırada İspanya yer alırken ilk beşten çıkmış. İngiltere ise geçen ay ikinci sırada iken beşinci sıraya gerilemiş

Hem yıl bazında hem de geçen ay beşinci sırada yer alan İspanya’da ise düşüş oranı yüzde -59 oranında gerçekleşmiş

AB’YE AYRI BİR BAŞLIK AÇARSAK

Nisan ayında ihracat yaptığımız ilk 10 ülke arasında yer alan 6 AB üyesi ülkeden iki tanesinde düşüş oranı (Almanya yüzde -35,8- Belçika yüzde -48,8 ) yüzde 50’nin altında iken geri kalan 4 ülkedeki düşüş oranı ise yüzde 50’nin üzerinde gözükmekte.

AB İHRACATINDA DİBİ GÖRDÜK MÜ

Eğer ki Kovid-19’da ikinci bir dalga yaşanmaz ise bence nisan 2020 görebileceğimiz en dip seviyedir diyebilirim. Nisan ayından itibaren ihracat düşüşlerindeki azalma kademeli olarak daha az seviyelere çekilecektir.

ABD İHRACATINDA İSE

ABD ihracatında düşüş yeni başlamakla beraber benim görüşüme göre bu azalış mayıs ayında daha dramatik olacaktır. Dolayısıyla ABD’de henüz dibi görmedik diyebilirim.

SONUÇ: Şimdiden 2020’yi ihracat için kayıp yıl olarak görebiliriz. Peki ya döviz politikası ne olacak? Onu da geçtiğimiz haftaki yazımda belirtiğim üzere döviz girdisinin az ve kriz ortamında geçici olarak sabit kur rejimine geçilerek olmalı.