Ahşap mobilyalara sahip olan kişiler için ahşap temizliği çok önemlidir. Ahşap yüzeylerin görüntüsüne zarar vermeden bir temizlik sağlayabilmek için dikkat edilmesi gereken adımlar bulunmaktadır. Bu adımlar ile ahşap yüzeylerin hijyenini kolaylıkla sağlayabilirsiniz. 

1.Mikrofiber bez ile toz almak

Ahşap temizliği yaparken, ahşap yüzeylerin mikrofiber bir bezle tozunu almak gerçek anlamda iş kolaylaştıracaktır. Mikrofiber bezler yapıları gereği, mobilyalar silinirken tozu anında yakalamaya yardımcı olur. Yani sadece tozsuz bir ahşap mobilya isteniyorsa ekstra temizlik ürünlerine hatta suya bile ihtiyaç kalmayacaktır. Toz alırken çok amaçlı mikrofiber havlu tipi kullanıldığından emin olmak gerekir.

2.Su ve mikrofiber bez ile yapışkan kirin çıkarılması

Öte yandan, ahşap mobilyalarındaki kir silinmeden önce mikrofiber havluyu biraz suyla ıslatmak gerekir. Su evrensel bir kir çözücüdür ve kiri gevşetmeye yardımcı olur. Böylelikle suyla bir araya gelen mikrofiber bez kiri emecektir. Ancak su yardımıyla gerçekleştirilen ahşap temizliği ardından kuru bir mikrofiber bez ile alan yeniden silinmelidir. Yoksa mobilyada kalan su ahşaba zarar verebilir.

3.Deterjanla derin temizlik

Ahşap mobilya veya dolaplardaki daha sert pislikleri ve kiri iyice temizlemek için mikrofiber havluyla birlikte biraz deterjan kullanılabilir. İdeal olarak, ahşabı temizlemek için tasarlanmış bir deterjan kullanmak daha mantıklıdır. Fakat bu tarz deterjan eksikliğinde de ahşap temizliği yapılabilir. Bunun için yarım bardak beyaz sirke, yarım bardak ılık su ve bir çay kaşığı bulaşık deterjanı da işe yarayacaktır. Kaplamaya zarar verilmediğinden emin olmak için karışım önce ahşabın gizli bir alanında test edilebilir. Yine temizlikten sonra ahşaptaki su miktarına dikkat edilmeli ve ıslak alanlar kuru bir mikrofiber bezle silinmelidir.

ahşap temizliği

Küf temizliği

Ahşap temizliği için sık sık karşılaşılan bir sorun da küf oluşumudur. Ahşap mobilyada hafif küf varsa yukarıdaki adımlar gayet iyi sonuç verecektir. Unutulmaması gereken en önemli nokta ahşabı iyice kurutmaktır. Bu, yeniden küflenmeyi engellemeye yardımcı olur. Küfün başka yüzeylere geçişi tamamen engellenmek isteniyorsa tek kullanımlık mikrofiber bezler kullanılmalıdır. Daha ağır veya daha güçlü küf için, ahşaba zarar vermemek adına çok dikkatli kullanılması gereken çok daha güçlü ürünlere ihtiyaç vardır.

Ahşap temizliği gerçekleştirirken yukarıdaki adımlar uygulanmasına rağmen bir sonuç alınamıyorsa bir profesyonele başvurmak gerekebilir.