Aile hekimlerini sindirmeye çalışıyorlar

Birlik Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı Murat Kalaycıoğlu, yapılan grev sonrası yapılan kesintilere büyük tepki gösterdi.

Güncel 16.09.2021 - 15:57 16.09.2021 - 16:03

Güven GÜNEŞ/YENİGÜN - 1 Temmuz 2021 yürürlüğe giren Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ne tepki gösteren Aile Hekimleri 16 Ağustos’ta bir günlüğüne iş bırakmışlardı. Eylül ayında ise İzmir Sağlık Müdürlüğü tarafından greve katılan her personelden yaklaşık bin TL’ye varan maaş kesintisi tepkilere neden oldu. Birlik Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı Murat Kalaycıoğlu düzenlediği basın toplantısında, “Sağlık Bakanlığı, aile hekimliği çalışanlarının ücretlerini düzenleyen mevzuatı 30 Haziran 2021 tarihinde güncelledi. 1 Temmuz 2021’de yürürlüğe giren yönetmelik hükümlerine göre, aile hekimliği çalışanlarına zaten çok yoğun ve işletilemez duruma getirilen mesailerine bir ek yük daha yüklemiş oldu. Böylece mesai süresince istenilen işlerin yerine getirilmesi neredeyse imkânsız hale gelmiş oldu. Asla yerine getirilemeyecek olan bu işlerin yerine getirilememesi nedeniyle de aynı yönetmelikle ücret kesintisi uygulandı.

SKANDAL BİR KARAR

Çıkan yönetmeliğin çok farklı bir akıl ve düşünce ürünü olduğunu belirten Kalaycıoğlu, ”Her aile hekimliği biriminden toplamda 1000 TL civarı kesintiler yapıldı. Bu cezalandırmaya karşı siyasallaşmış ve hükümet tarafında kalan ve üyelerinin haklarını savunamayacak kadar acizlik içinde olan sendikalar hariç diğer tüm sendikalar ve meslek örgütleri Ağustos ayında yapılan eylemlere destek vermek için iş bırakma eylem kararı aldılar. İzmir Sağlık Müdürlüğü ise bir skandala imza atarak eyleme katılan tüm hekim ve hemşirelerden işe gelmedikleri gerekçesi ile maaş kesintisi uyguladı. Neden bir skandal diyoruz. Çünkü bir çalışanın mesaiye gelmemesi durumunda yapılması gereken tüm inceleme ve soruşturmaları pas geçerek, tüm bu incelemelerin sonunda suçlu bulunacak olan çalışana yapılabilecek bir cezai yaptırımı direk uyguladı. Yönetmelik yer almayan kanunsuz ve usulsüz bu uygulamanın hiçbir izahı olamaz” dedi.

UYDU HABERİ

Sağır, kör ve dilsiz olunacak

Aile hekimlerine örneği olmayan davranışlar yapıldığını belirten Kalaycıoğlu, “Hekimlerimizin sosyal medya dahil olmak üzere her türlü konuşma ve yazma yasağı getirildi. Yasaklamayla yetinmeyen bakanlık, aile hekimlerini bir de ceza puanı dayatması ve iş akdinin sonlanması tehdidi ile tehdit etti. Aile hekimlerine hem sağır, hem kör, hem de dilsiz olacaksınız dendi. Böyle bir uygulamanın dünya üzerinde bir örneği daha yok. Sendikal hak arayışları cezalandırılamaz çünkü bu anayasal bir haktır. Şimdi tüm hak kaybına uğrayan çalışanlar sendikamızın da desteği ile dava süreçlerini başlatacaklardır. Hukukun işlediği bir ülke için kazanma garantisi olan bu davalarda tek tek avukatlık ücretleri ve dava masrafları taraflara ödenecektir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar