CHP'li 11 büyükşehir belediyesinin AK Parti grup başkanvekilleri ortak basın açıklaması sırasında kendilerine yöneltilen sorulara cevap verirken İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yüklendi.

Fadime Altanhan/Yenigün- AK Parti İzmir İl Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Aydın, Eskişehir, Mersin, Muğla, Tekirdağ ve Hatay Büyükşehir Belediye Meclislerinin AK Parti Grup Başkanvekilleri katıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal açıklamayı gerçekleştirdi. Açıklamanın ardından gazetecilerin sorularına cevap verildi.

hizalyenigun6

Yargı kararları var

'Geçmişte meydana gelen depremlerin devam etmesi kaçınılmaz' 'Geçmişte meydana gelen depremlerin devam etmesi kaçınılmaz'

Menderes Belediye eski Başkanı Mustafa Kayalar’ın görevden uzaklaştırmasına yönelik eleştirilere cevap veren  Hızla, “Yargının vermiş olduğu karar var. Burada asıl algıyı yapan CHP’li belediyeler. Belediye seçimleri sonrası 4’ncü yılımıza giriyoruz. İzmir’in genelinde CHP’li belediyeler tarafından yöneltilen ilçelerde de ciddi sorunlar yaşadığını biliyoruz. Urla’da FETÖ ile bağlantılı bir belediye başkanı görevden alındı. Menemen’de yolsuzluktan dolayı görevden alınmış bir belediye başkanı var. Menderes’te rüşvet soruşturması sonucunda görevden alınma var. Belediye yöneticileri İzmir’e bu kişilere kimlerin aday gösterdiğinin hesabını vermesi lazım” şeklinde konuştu.

hizalyenigun7

Aldıkları idare kararı yanlış

Buca Metrosu ile ilgili Danıştay kararını da hatırlatan Hızal, “Mahkeme kararları kişiye göre yorumlanmaz. Bize onlara göre diye hukuk kuralı mümkün değildir. İzmir 4’nci idare mahkemesi, ihale komisyonunun 529 milyon fazla bedel vermesini iptal etmiştir. Bu kararın yanlış olduğunu düşünen İBB kararı Danıştay’a taşımıştır. Danıştay geçen günlerde verdiği karar ile İBB’ye ‘Senin aldığı idare karar yanlış, mahkemenin verdiği karar doğru ve hukuki’ demiştir. İBB neden bu hukuksuz kararın arkasında duruyor? Bizim temel itirazımız bu. Yargı kararının gereğinin yerine getirişmiş olması gerekiyor. Aksi takdirde hukuki anlamda ve ceza hukuku anlamında suç işlemiş olacaklar” diye konuştu.

toplantıyenigun5

Körfez can çekişiyor

İzmir’de yaşanan koku sorununa Hızal şu sözlerle açıklık getirdi, “4’nci faz ihalesi için 3 kez ihaleye çıkıldı ancak yapılamadı. Bu İzmir için çok önemli. İzmir’deki koku sorunlarının en büyük nedeni bu tesisin kapasitesinin çok sütünde çalışması… Büyükşehir 9 yıldır ihaleyi yapamaz durumda. Son olarak büyükşehir meclisinde bir kredi talepleri oldu, biz Cumhur İttifakı olarak bu talebi 6 ay önce onayladık. Bu meclisten geçti ancak bununla ilgili hala bir çalışma yapılmadığını biliyoruz. Biz bu tür konulara alışkınız İzmir’de. Yapılamayan a da bitirilemeyen birçok proje var. Körfezin can çekişmesinin temel nedeni CHP’li belediye başkanları.

İzmir’i 25 yıldır yönetiyorlar

On bir CHP’li Büyükşehir Belediyesi arasında İzmir’in ne farkı var sorusuna AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, “İzmir’in durumu diğer büyükşehir belediyelerinde farkı var. İzmir çok uzun süredir CHP’li belediye başkanları tarafında yönetiliyor. İzmir'deki yerel sorunlar çok daha derinleşmiş. İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerde 25 yıldır AK Parti belediyeciliği tarafından yönetilmişti. İzmir 25 yıldır CHP belediye başkanı tarafından yönetilmekte ve trafik, altyapı koku, taşkın problemi gibi aklınıza gelebilecek tüm belediyecilik sorunlarını alt alta sıralamanız mümkün” sözleriyle cevap verdi.