Bornova Belediye Meclisi Temmuz ayı toplantısında AK Parti Grubu üç ayrı soru önergesiyle belediye yönetiminden cevap istedi.

Bornova Belediye Meclisi Temmuz ayı toplantısı Belediye Başkanvekili Hüseyin Ünal başkanlığında gerçekleştirildi. Meclise AK Parti Grubu’nun soru önergeleri damga vurdu.

Belediye faaliyetlerinin anlatıldığı bir görselin sunulduğu mecliste Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından verilen 2022 Yılı Avrupa Diplomasi Ödülü de duyuruldu. CHP, AK Parti ve İYİ Parti Grupları ödül için aynı karede fotoğraf çektirdi.

Meclis gündemine geçilmeden önce AK Parti Grubu da önergeleriyle divana sorular yöneltti. AK Parti Grup Başkanvekili Fatih Taştan, Bornova Belediyesi Spor Kulübü ile ilgili iddialara gündeme taşıdı. Taştan önergede, Geçtiğimiz günlerde basın organlarında spor kulübümüzde kaybolan bir paradan söz edildi. 90 bin üzerinde bir paradan söz ediliyor. Personellerin para alma yetkisinin bulunmadığı gibi bir ibare var. Bu konuda yaşanan zafiyet nedir? Bu meblağ tespit edildi mi? Bu gelişmeye sebebiyet verecek bir başıboşluk var mıdır?” ifadelerine yer verdi.

bornova bld meclis toplantısı yenigün 2

CHP Grup Sözcüsü Ercan Kahya da yasal soruşturmanın devam ettiğini belirtti. AK Partili Taştan, önümüzdeki ay önergenin içeriğiyle ilgili cevapları yasal sürece uygun olarak beklediklerini ifade etti.

AK Parti Meclis Üyesi Adem Kasacı da belediyenin sözleşmeli memuru Sinan Sarıköse’nin yeni görevini gündeme taşıdı. Kasacı, “Belediyemiz sözleşmeli memuru olarak çalışan önceki dönem İzmir İl Gençlik Kolları Başkanı Sinan Karaköse’nin basından öğrendiğimiz kadarıyla Kemal Kılıçdaroğlu platformunun İzmir il koordinatörü olduğunu öğrendik. Devlet memuru siyaset yapabilir mi? Devlet memuru siyaset yapamıyorsa siz bununla ilgili ne yapacaksınız?” sorularını iletti.

PROTOKOL NEDEN MECLİSE GELMEDİ?

AK Parti Meclis Üyesi Cihan Dağlıer de, 1500’lü yıllarda yapılan Osmanlı dönemi eseri olan Bornova Darülkurrası ile ilgili protokolü sordu. Dağlıer, Bornova Belediyesi’nin Darülkurra’yı aldığını duyurduğunu hatırlatarak, “Bornova Belediyesi burayı aldığını söylüyor. Valiliğin yüzde 95 katkı payı ile kamulaştırılmış. Eğer kamulaştırıldıysa bunun protokolü neden Bornova Belediye Meclisi’ne sunulmadı?” sorusunun cevaplanmasını istedi.

Belediye Başkan Vekili Ünal, önümüzdeki mecliste sorulara cevap verileceğini kaydetti.

bornova bld meclis toplantısı yenigün

Bağışlanan kitap sayısı 30 bini aştı! Bağışlanan kitap sayısı 30 bini aştı!

ASFALT SATIŞI BEDELİ TARTIŞMASI

Başkanlıktan gelen önergeler bölümünde belediye tarafından işletilen asfalt üretim tesisiyle ilgili de tartışma yaşandı. AK Parti Grup Başkan Vekili Fatih Taştan ücretlendirmenin keyfi olarak düzenlenemeyeceğini yasaya uygun olması gerektiğini kaydetti. Belediye Başkan Vekili Hüseyin Ünal da, asfalt üretim tesisini korumak zorunda olduklarını söyleyerek, ekonomik olarak olağanüstü koşullardan geçildiğini belirterek ücretlendirmenin buna göre yapılması gerektiğini vurguladı.