12.04.2021, 07:59

AK Parti’den, CHP’ye takdir mesajları devam ediyor

Her zaman, herkes tarafından ifade edilir, İzmir’in farklı bir şehir olduğu. Bu fark genel olarak İzmirlilerin hoşgörüsü, İzmir’in beşeri ve doğal zenginlikleri ile bağdaştırılır. Son süreçte ise İzmir’in farkı ve güzelliklerine bir yenisinin daha eklenmiş olduğunu görüyoruz. İzmir’de, tüm Türkiye’ye örnek olacak nitelikte siyasi bir atmosfer yaşanıyor. AK Parti kadrolarından, Cumhuriyet Halk Partisi kadrolarına motive edici, takdir ve iltifatlar ardı ardına geliyor. Kutuplaşmanın hakim olduğu siyasi atmosferin yumuşaması noktasında İzmir’de ilk adımı atan AK Parti İzmir İl Başkanlığı olmuştu. Hepimizin hatırlayacağı üzere, AK Parti İzmir İl Başkan Vekili olan Ali Aslan, Çiğli Belediye Başkanı CHP’li Utku Gümrükçü’nün, 500 gün sunumunda bir konuşma yapmış ve yaptığı konuşmayla ulusal medyanın gündemine gelmişti. AK Partili Aslan, CHP’li Gümrükçü’yü desteklediklerini belirtmişti. Aslan yaptığı açıklamada Gümrükçü’nün dürüst ve çalışkan olduğuna vurgu yapmış ve, “Gençlere, kadınlara ve engellilere yönelik hizmetlerini takdir etmemek mümkün değil. Geleceğimizin teminatı olan gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutmak, spora ve kültürel etkinliklere yönlendirmek için ayrı bir müdürlük kurmasından memnuniyet duydum. Utku Başkan çok dürüst ve çok çalışkan. Ne mutlu Çiğli halkına ki halk içerisinde ötekileştirme yapmadan, herkesi kucaklayarak hizmet üreten bir Başkana sahipler. Utku Başkan gibi belediye başkanlığı yapan başkanlar Cumhuriyet Halk Partisi’ni yüceltiyor. Cumhuriyet Halk Partililer de Utku Başkanla gurur duymalı. Tüm bu hizmetleri göz önünde bulundurarak beş yıl sonunda vatandaşlar olarak sandığa gidip notlarımızı vereceğiz. Siyaset, daha iyi hizmet üretme yarışıdır. Utku Başkan ne kadar çalışırsa çıtayı o kadar yukarı taşır. Biz de en fazla Ak Parti olarak Utku Başkandan daha fazlasını yapabiliriz iddiasında bulunuruz. Huzurlarınızda kendisine nazik daveti için teşekkür ediyorum. Bu dürüst yönetimi devam ettikçe Ak Parti olarak destek olmaya devam ederiz. Her şey Çiğli için, Utku Başkanın başarısı için olsun” ifadelerini kullanmıştı.

AK PARTİLİ ŞAHİN, “SOYER’İN ÇALIŞMALARI ÇOK KIYMETLİ”

İzmir’de AK Partili Aslan ile başlayan süreç, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Fatma Şahin’in, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i ziyaretiyle devam etti. Ulusal kalkınmada yerel yönetimlerin önemini vurgulamak için düzenlenen ‘Pandemi sonrası bölgesel kalkınma’ toplantılarının beşincisi İzmir’de yapıldı. Bu kapsamda İzmir’e gelen AK Partili Şahin, düzenlenen toplantıda İzmir’i örnek aldıklarını söyledi. Fatma Şahin, CHP’li Tunç Soyer’in çalışmalarının çok kıymetli olduğunu tüm Türkiye’ye anlattı. Şahin, Soyer’den övgü dolu sözlerle bahsetti. Ortak sorunlara karşı ortak çözümlerin üretilmesi gerektiğine vurgu yapan Şahin, İzmir’i örnek aldıklarını ifade ederek, “Güzel örnekleri çoğaltmalıyız. Tunç Başkan’ın çalışmaları bizim için çok kıymetli” açıklamasını yaptı. Yapılan açıklamalar gösteriyor ki, hem İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in çalışmaları, AK Parti tarafından da benimseniyor ve tüm Türkiye’ye örnek teşkil ediyor hem de İzmir’in hoşgörü hakim havası, siyasilerin içine de işliyor. İzmir’den doğan bu güneşin tüm ülkeyi aydınlatması ve ısıtması gerekiyor diye düşünüyorum. Zira, kutuplaşmanın soğukluğundan çok çekmiş olan bu toplumun, pandemi, ekonomi, küresel iklim krizi gibi alanlarda yaşadığı sıkıntıların ancak birlik, beraberlik ve ortak akıl ile çözüleceğine inanıyorum.

TETUSA’DA NELER OLUYOR?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer şu sıralar belediyenin iştiraki olan şirketlerin yönetim kurullarına şekil veriyor. Göreve geldiği ilk yıl atamaları “siyasi tercih” ağırlıklı yapan Soyer’in onayıyla şirketlerde birçok eski/yeni siyasetçi dikkat çekmişti. Büyükşehir’in bütçesi ve idari tasarrufuyla şekillenen 12 şirket vardı. Bunların dışında bazı şirketlerde ve ticari yapılarda söz hakkı bulunuyor. Başkan Soyer’in Seferihisar’dan bu yana ilgisini çeken jeotermal kaynakların kullanımı konusu var. Mandalinanın bile jeotermal kaynakla kurutulup ticari ürün haline gelmesi gibi projeleri hayata geçiren Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde de bu konuda önemli bir adım atmıştı. Yapısı itibariyle Büyükşehir’in İZENERJİ şirketi üzerinden kontrol ettiği Çeşme merkezli TETUSA isimli bir şirket var. TETUSA, Çeşme Belediyesi’nin öncülüğünde bölgede faaliyet gösteren otel ve girişimcilerin hisseleriyle kurulmuştu. Daha sonra hisselerin büyük bir kısmı Büyükşehir’e geçtiği için atama ve idareyi belirleme hakkı da aynı oranda değişti. Yola çıktığında 40 milyon dolarlık bir yatırımla “Oasis Aquapark” projesini hayata geçirip yurt dışına açıldıktan sonra termal tedavi merkezi olması düşünülen TETUSA’nın şimdiye kadar yaptığı işler arasında kaydırak ve havuzlardan başka bir şey bulunmuyor. Başkan Soyer, bir yıl önce şirketin yönetim kurulu başkanlığına Balçova Termal Tesisleri’nde genel müdürlük yapan Turabi Çelebi’yi atamıştı. Aradan geçen zamanda ikilinin arasının açıldığı ve Soyer’in “görevi bırakması” yönünde telkinde bulunduğu öğrenildi. Çelebi, bu alanda başarılı işlere imza atmış bir isim olmasına rağmen gelinen noktada sebep neydi? Sadece bu konuda değil birçok şirket ataması işleminde “koordinatörlük” verilen Ali İhsan Özgürman’ın ciddi etkisi konuşuluyor. Özgürman’ın Çelebi ile anlaşamadığı da kulislere yansıyan bilgiler arasında yer alıyor. Şirkette uzun süredir tartışılan bir diğer konu ise belediyenin sisteme girmesiyle hisseleri küçülen ortakların sistemden çekilme talebi. İşadamlarının daha önce ödedikleri paraları geri almak için bastırması da termal yatırımın önündeki yeni bir engel olarak karşımıza çıkıyor.

Yorumlar