AK Partili Hızal’dan, İZBETON Genel Müdürü Kaya’ya sert eleştiri, “BÜROKRAT OLARAK GÖRMÜYORUM”

AK Partili Hızal, İZBETON Genel Müdürü Heval Savaş Kaya’ya sert eleştirilerde bulundu. Hızal, “Kaya’yı bürokrat olarak görmüyorum, siyasetçi olarak görüyorum. İZBETON Genel Müdürü, Tunç Soyer’in reklam Müdürü mü? Eline telefon alıp video çekiyor, asli işlerini yapmıyor, İZBETON zarar ediyor. Bürolarda İZBETON alacaklılarına yönelik pazarlıklar yapılıyor” dedi.

Yerel 16.06.2021 - 19:56 17.06.2021 - 09:42

Halime ERDOĞAN / YENİGÜN -  İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran Ayı ikinci oturumu, Başkanvekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleştirildi. Meclis açılışına geçmeden önce, Türkiye şampiyonu olan İzmir Büyükşehir Belediyesi Erkek Hentbol takımı ve ikinci olan kadın hentbol takımına Özuslu tarafından plaket ve çiçek takdim edildi. Sporcuları kutlayan Özuslu, “İzmir, bir sanayi, turizm, tarım şehir ama aynı zamanda bir spor şehri. İzmir’in yetiştirdiği sporcular çeşitli branşlarda ödül kazanmış sporcularımız, bugün de 2 güzide spor takımımızın oyuncularını takdim edeceğim. İzmir Büyükşehir Belediyesi Kadın hentbol takımımız final oynadılar, ikinci oldular, kendilerini kutluyoruz. Erkek hentbol takımımız da Türkiye şampiyonu oldu, kendilerini tebrik ediyorum” dedi. Gündem madde başlıklarıyla oylamaya sunuldu. Başkanlık makamınca gündeme eklenen komisyon raporları konuşulurken, İZBETON AŞ’nin 60 milyonluk borçlanma talebi polemik konusu oldu. AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal,  İZBETON Genel Müdürü Heval Savaş Kaya’nın, bakkalları dolaşarak, video çektiği görüntüleri hatırlatarak, “İZBETON AŞ’nin 60 milyon kredi talebine, burada oybirliği verdik. AK Parti grubu olarak  bugüne dek yatırıma yönelik talep edilen tüm borçlanma taleplerine destek verdik, yatırım içermeyen borçlanma taleplerine ise karşı durduk. Burada somut bir yatırımdan bahsedilmiyordu, arkadaşlarımızın uyarısıyla, ‘Makine ve teçhizatlarda, yatırımlarda kullanılmak üzere’ ibaresi konuldu. Buraya kadar sorun yok ama sorun İZBETON’un kendisi” diye konuştu.

“İHALELER DÜZGÜN OLURSA BORÇLANMAYA GEREK KALMAZ”
AK Partili Hızal, yapılan ihalelere dikkat çekerek, “Yaklaşık 1 milyarlıık dev bütçeyi yöneten bir şirket, asfalt, yol, kaldırım, kavşak düzenlemesi yapması gerekiyor. Birçok altyapı yatırımını yapması gereken bir şirketten bahsediyoruz. İzmir altyapı, ulaşım, trafik noktasında son yılların en kötü dönemini yaşıyor. Başkan çıkıp, ‘Yavaş şehir’ den bahsediyor, İzmir zaten yavaş şehir oldu, trafikte, ulaşımda, ticarette yavaş şehir haline geldi. Bunların sorumlusu İzmir Büyükşehir Belediyesi. 1 milyarlık bütçeyi yöneten şirketin genel müdürü, bakıyorsunuz adeta Sayın Tunç Soyer’in reklam müdürü gibi bakkal gezip, insanların videosunu çekip yayımlıyor. Biz bugüne kadar hiçbir bürokratla ilgili yorum yapmadık ama İZBETON Genel Müdürü’nün bir bürokrat değil siyasetçi olduğunu düşündüğüm için bu yorumu yapıyorum. Siz, Büyükşehir olarak İZBETON’a verdiğiniz ihaleleri  düzgün yaparsanız, İZBETON da kendi ihalelerini düzgün yaparsa bu 60 milyon borçlanmaya zaten gerek kalmaz” açıklamasında bulundu.

“SAYIŞTAY RAPORUNU OKUDUNUZ MU?
2019 Sayıştay Raporunu, meclise gösteren AK Partili Hızal, İZBETON AŞ ve İzmir Büyükşehir Belediyesini eleştirdi. İZBETON AŞ’nin kapasitesinin çok altında çalıştığını belirten Hızal, “2019 Sayıştay Raporundaki belgeleri gördünüz mü? Sonuç kısmındaki bulguları okudunuz mu? Bergama ve Bayındır şantiyeleri asfalt üretiyor ama kapasitesinin çok altında üretiyor. Başka yerden asfalt alımı yapıyor. Sonuç İZBETON krediye muhtaç oluyor, zarar ediyor. Bu eleştirileri İzmirliler de yapıyor. Altyapı, yağan yağmur sonrası oluşan taşkınlarda, Genel başkanınızınız İzmir ziyaretinde bir vatandaşımız  Sayın Başkanlarınızın yüzüne ‘yollarla ilgili ciddi problemler var’ dedi. Geçtiğimiz günlerde “Asfaltlamayı biz yapacağız, faturasını Büyükşehir’e keseceğiz” diyen Bornova Belediye Başkanı CHP’li Mustafa İduğ’un sözlerini hatırlatan Hızal, “Bir belediye başkanınız, ‘Büyükşehir bu konuda yetersiz biz yapacağız, Büyükşehir’e fatura keseceğim’ diyor. Başka bir belediye başkanınız Sayın  Soyer’e  İZBETON üzerinden eleştiriler getiriyor. Evet, 60 milyona yatırım yapın diye onay verdik ama İZBETON Genel Müdürü eline telefon alıp ‘Biz iş adamıyız, bizi Tunç Soyer gönderdi’ diyerek  video çekmesin. Onun görevi yolların bakım onarımını yapmaktır. Sadece Alsancak’ta değil asfaltı 30 ilçede, arka sokaklarda da yapacak. Sayın Soyer’in sosyal medya hesaplarındaki yorumları okuyun. İZBETON ve Büyükşehir’in neler yapmadığını göreceksiniz. Eğer ihalenizi doğru yaparsanız zamanında yaptığınız ihalelerin ödemelerini yaparsanızi bekletmezseniz yaklaşık bin personeli olan şirketin genel müdürü kendini başka işlere değil asıl işlere verirse 60 milyon krediye ihtiyaç duymazsınız. Aksi durumda 160 milyon krediye de ihtiyaç duyarsınız, İZBETON batar” dedi.

KÖKKILINÇ, “SOYER’İN OYLARI YÜKSELİYOR”
AK Partili Hızal’ın eleştirilerini yanıtlayan CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, “Oy birliği verilen bir madde, yine çok farklı siyaseten polemik konusu yapmak amacıyla gündeme getiriliyor. İZBETON güzel çalışan bir kamu şirketi. Başındaki müdürü de son derece iyi çalışıyor. Sayıştay raporlarına her zaman yanıt veriliyor. Bugüne kadar herhangi bir soruşturma, zimmet olmuş konu yok. Aldıkları savunmalar karşılık görüyor. Müdürümüzün kendi beyanatları vardır muhakak, şirket olarak faaliyetlerini sürdürüyorlar ama gönüllü olarak yaptıklarımız da var. İzmir’de bir gönüllüler ordusu var. Müdürümüz de kişisel tasarrufuyla yardımseverlik yapıyor, kendisine teşekkür ediyorum. 60 milyon borçlanma talebi geçen sene alınmış bir karardı ve gerçekleşmedi, 1 yıl doldu, karar düştü, tekrarlamak amacıyla gündeme geldi. AK Parti Grup Başkanvekilimiz çok takip ediyor her şeyi, çözüm merkezimiz var. Buraya iletilen her konu anında fen işleri, İZBETON, Büyükşehir ve zaman zaman da ilçe belediyelerle birlikte müdahale ediyor ve hızlıca çözüyoruz. Biz arka mahallelere, İzmir’in her yerine de çalışıyoruz. Zaten anketlerde  başkanımızın oyları yükseliyor. Sosyal medya  yorumlarının kurgu yorumları olduğu kanaatindeyim” dedi.

“İZBETON ALACAKLARIYLA İLGİLİ PAZARLIK YAPILIYOR”
Mecliste yaşanan tartışmanın ardından konuşan Hızal, "Sayıştay Raporu 15’inci maddesi Bayındır şantiyesi asfalt üretim sonuçları incelendiğinde kapasitenin çok altında çalıştığı ortada. Biz Sayıştay raporunda neyin yazdığını ne zaman yazdığını çok iyi biliyoruz. 'İZBETON kar etsin' diyoruz. 75 milyon sermaye artırımı almadan, 60 milyon borçlanmadan kar etsin diyoruz. Kar edemezsiniz borçlanırsınız, milleti kandırırsınız.  Elinize telefonu alırsınız, video çekersiniz.  Çeşitli bürolarda İZBETON alacaklılarıyla ilgili pazarlıklar yapılır” diye konuştu.

ÖZUSLU, “İDDİA MAKAMI İSPATLA MÜKELLEFTİR”
Eleştirilerin ardından konuşan Grup Başkanvekili Özuslu, “İddia sahibi iddiasını ispatla mükelleftir. 300 metre asfalt yapılmamış da 290 metre yapılmıştan bahsetmiyorum ama iddiamızın ne çapta bir iddia olduğunu Sayın Hızal hepimizden iyi bilir. Ortaya koyduğu iddiada gerçekten ispata icabet edebilecek olan varsa, iddia sahibi iddiasını ispat etmekle mükelleftir. Özellikle kişisel itham varsa. İnsaflı olacağız. Yarın Sayın Hızal bir yerde görev alsa, siyasi kimliğini bırakacak mı? Hayır. Bir daha söylüyorum, Sayın Heval Savaş Kaya’nın bir tane demecini gösterin bana, girin bakın, yok. O çok eleştirdiğiniz video görüntüsü dikkat ederseniz yardımlaşma kampanyası, benim gözlerim yaşardı. Pandemide ülkede yaşananların haddi hesabı yok. Büyükşehir bütün imkanlarıyla, İzmir’in nüfusunun  dörtte birine gıda paketleri götürdü. O defterlerde açıyorsun, manav Yakup yazıyor. Manav Yakup 70 lira yazıyor. Manav, bakkala 70 lira borçlanmış. Sarı Ayşe yazıyor, insanın içi parçalanıyor. Bu Büyükşehir bütçesiyle yapılan bir şey değil, Tunç Soyer’in öncü olduğu birçok kişinin de katıldığı toplumsal dayanışmayı bozmamak lazım.  Ona helal getirmemek lazım” açıklamasında bulundu.

BAŞKAN SANDAL, “BİZ SOYER’İN ARKASINDAYIZ”
Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, AK Partili Özgür Hızal’ın, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik eleştirilerine yanıt vererek, “Sayın Özgür Hızal, sanki Büyükşehir Belediye Başkanlarıyla, ilçe belediye başkanları arsında bir sorun varmış gibi anlattı. Biz ilçe başkanları olarak Başkan Tunç Soyer’in arkasındayız.  Benim ilçeme 160 bin tona yakın asfalt döktü hala Cengizhan’dan aşağıya kadar asfalt çalışması devam ediyor” dedi. AK Parti sıralarından Başkan Sandal’a, ‘Sen öz evlatsın’ yorumu yapıldı. Bu söz üzerine konuşan Başkan Sandal, “Bu sizin söyleminiz, böyle bir şey yok. İZBETON’un, İZSU’nun yaptığı bütün faaliyetler ortada. Aslında burada oy birliği ile geçen şeyi eleştirmeniz nasıl bir irade” eleştirisinde bulundu.

ÖZUSLU, “SOYER, ELEŞTİRİYİ ÖDÜL OLARAK GÖRÜYOR”
Tartışmalara müdahale eden Mustafa Özuslu, “Hangi ofislerde pazarlık yapılıyor, bu bir duyumdur. Eğer biz TBMM’deki iktidar sahiplerinin orada davrandığı gibi burada davransaydık o zaman aradaki farkı görürdük ama davranmayacağız. Muhalefet doğru şeyleri söylediğinde Sayın Başkanımız Tunç Soyer, alıyor ilgili bürokratalar gönderiyor. Muhalefetin eleştirisini bir ödül olarak görüyor” dedi.

KOKKILINÇ, “TUTANAKLARDAN ÇIKARTALIM”
Hızal’ın sözlerinin kişilik haklarına aykırı olduğunu ifade eden CHP’li Kökkılınç, “İZBETON Genel Müdürümüz Heval savaş Kaya, yarın kişilik haklarına Özgür Hızal’ın, kendisine bir şans verelim, bu söylemlerini tutanaklardan çıkartalım. Hepimiz hukukçuyuz. Belki Özgür Bey o beyanlarının tutanaklardan çıkarılmasını isteyebilir. Dışarıdan duyumlarla İZBETON zarar ediyor diyemezsiniz. Sayıştay denetçileri her sene alıp, oradaki eleştirilerin aynısını bu döneme yazıyorlar. Hiçbirisinde tazminat sayıştay hükmü yok. Kesin mahkeme kararları olmadığından yanıltıcı olur” dedi.

HIZAL, “SÖZLERİMİN ARDINDAYIM”
Hızal ise, “Ben bu kürsülerde söylediğim her sözün arkasındayım. Hiç kimsenin kişilik haklarına saldırı noktasında ifadem yok. Öyle düşünüyorlarsa yargı mercilerine gidip dava açabilirler. Biz hiçbir zaman bir söylenti, dedikodu üzerinden yorum yapmadık. Sizin beğenmediğiniz sayıştay raporunu sizin milletvekilleriniz elinde gezdiriyor. Sayıştay raporu 17’nci maddesine bakın, borç ödememe gerekçelerini Kökkılınç sıraladı ama banka kredileri vade tarihlerinde ödenmemiş, böyle olunca ne olur? İcra takibi açılır. İcra takibini hukukçu açar. Bu görüşmeler hukuk bürolarında yapılır. Bu da İZBETON yetkililerince yapılır. Bu icra takibini faizle ödersiniz, vekalet ücreti ödersiniz. Bu noktada da kamu zararı ortaya çıkar” dedi.

Yorumlar