AK Partili Kırkpınar İzmir Kovid-19 verilerini paylaştı

AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar İzmir’deki hastanelerin doluluk oranlarıyla ilgili bilgiler verdi. Kırkpınar, “yoğun bakım doluluk oranımız İzmir’de yüzde 70’lerde, hasta yatak sayısı açısından da yüzde 46 oranındayız. Solunum cihazı doluluk oranımız ise yüzde 49 civarında” dedi.

Güncel 26.09.2020 - 10:07 26.09.2020 - 10:07

AK Parti İzmir Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Yaşar Kırkpınar Türkiye’de yürütülen Pandemi sürecini değerlendirdi. Türkiye’nin süreci yürütürken kıyas kabul etmeyecek başarılara imza attığını dile getiren Kırkpınar, “Pandemi başladığından bu yana Türkiye süreci iyi kontrol etti. Bizim sağlık altyapımız o kadar güçlüydü ki yurtdışında bulunan vatandaşlarımızı Türkiye’ye getirme imkanımız oldu. Yüzün üzerinde ülkeye de sağlık malzemesi yardımında bulunduk. Dünyanın en şanlı ülkeleri Pandemi sürecinde bocaladılar. Hastalarına ulaşamadılar. Yatak kapasiteleri yetmedi. 65 yaş üstü insanları hastanelere kabul etmeyerek kaderleriyle baş başa bıraktılar, bir nevi ölüme terk ettiler. Kısacası ikinci, üçüncü sınıf dünya ülkelerinde yaşanması beklenebilecek tabloları biz bu süreçte birinci sınıf ülkelerde gördük. Türkiye kıyas kabul etmeyecek başarılara imza attı. Ben Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’ya, Bilim Kurulu Üyelerimize, cefakar sağlık çalışanlarımıza canı gönülden teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“BAKAN KOCA’YA GÜVEN YÜZDE 90”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya karşı güven duygusunun yüksek olduğunu ifade eden Kırkpınar, “Türkiye’de tedavi metodu belirlendi. İlaçlar, erken teşhis, yüksek oranda test uygulanması, filyasyon ekiplerimiz, temaslıların karantina alınması, yurtdışından gelenlerin barınması gibi ciddi titizlik ve takiple başarıyı yakaladık. Sayın Koca da gün gün şeffaf açıklamalarıyla verileri paylaştı. Bu sayede yükseliş seyrindeki vakalar önce stabil hale ardından da düşüşe geçti. Bunun yanı sıra ekonomik alanda da duruma uygun politika yürütüldü. Sağlıkta alınan tedbirler, ekonomik tedbirler, iş hayatı, eğitim alanı, dış politika gibi alanlarda da çok iyi çalışmalar yapıldı. Türkiye’de anketler yapıldı, bu anketlerde Sağlık Bakanımıza güven oranı yüzde 90’ları gösterdi” açıklamasında bulundu.

“DÜNYA ERDOĞAN’I TAKDİR ETTİ”

Pandemi sürecinde yürütülen faaliyetleri aktaran Kırkpınar, “Türkiye çok kısa süre içinde solunum cihazı üretti. Bunlar belli bir dönem önce hayal ötesiydi. Tüm dünya solunum cihazı, maske sıkıntısı yaşarken Türkiye bunların bolluğunu yaşadı. Biz bunları uçaklarla başka ülkelere gönderdik, yardım ettik. Tarım, ekonomi gibi alanlar çok kısa sürede koordine oldu. Bu da bize Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin verdiği dinamizmi gösterdi. Çok kısa sürede, zaman kaybetmeden süreci topyekûn yürüttük. Sayın Cumhurbaşkanımıza dünyanın her yerinden teşekkürler geldi. Başarıyı hem Dünya Sağlık Örgütü takdir etti hem de Avrupa ülkelerinin büyük kısmı Türkiye’yi başarılı buldu. İzmir’de bu konudaki takdirini dile getirdi, anketlere yansıdı” dedi.

“İZMİR İYİ DURUMDA”

İzmir’in doluluk oranları verilerini paylaşan AK Partili Kırkpınar, “Vaka sayısı olarak bugüne dek İzmir’de hep Türkiye ortalamasının altında seyirler gördük. İzmir hiçbir zaman eksik hizmete maruz kalmadı. İzmir’e sağlığa, ilaca, tedaviye erişim sekteye uğramadı. İzmir’de yoğun vakalar yaşanmadı, kapasiteler dolma noktasına gelmedi. Bugün itibariyle yoğun bakım doluluk oranımız İzmir’de yüzde 70’lerde, hasta yatak sayısı açısından da yüzde 46 oranındayız. Solunum cihazı doluluk oranımız ise yüzde 49 civarında. Sayın Koca’nın İzmir’e gelmesiyle birlikte filyasyon ekiplerimiz 350 kişiden 460’lara ulaştı. Yoğun bakım hasta yatak sayımız da 48 daha artırıldı. CHP Genel Başkan Yardımcıları bazı karşılaştırmalar yapıyorlar, ‘Yoğun bakım doluluk oranı bir ay öncesinde şu kadarken, hasta sayısı bin 400’tü, şimdi yine doluluk oranı aynı ama hasta sayısı artmış’ diyorlar. Gözden kaçırıyorlar. Biz yoğun bakım yatak sayısını artırıyoruz. Bu sebeple hasta sayısı artsa bile doluluk oranımız aynı kalıyor” ifadelerini kullandı.

“SOYER’İN SÖYLEMLERİ EYLEME DÖNÜŞMÜYOR”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eğitim ve ulaşıma yatırım programını değerlendiren Kırkpınar, “Bizde bunlar memnuniyet yaratır. Taş üstüne taş koyan bir yerel yöneticimize biz teşekkür ederiz fakat biz bunların sadece reklamdan ve söylemden ibaret olduğunu düşünüyoruz. Söylemden öteye geçmediğini, eyleme dönüşmediğini sahadan çok yakın takip ediyoruz. Bizim Milli Eğitim sistemimizin, kurulan EBA noktalarımızın, STK’ların, kaymakamlık, valilik ve vakıflarımızın eğitime erişimi kolaylaştırmak için çok ciddi çaba sarf ediyorlar. En çok elini taşın altına koyması gerekenler belediyeler ama maalesef belediyeler sadece reklam yapıyor, sahada değiller, söylemler vatandaşa yansımıyor” diye konuştu.

“YÜZLERCE AKRABAM KOVİD OLDU”

Türkiye’nin en geniş ailelerinden olan Kırkpınar, “Ben çok ciddi durumlar yaşadım. Hastalığa yakalanan milletvekillerimiz oldu. Onlarla birlikteydik, birlikte bir gün geçirdik. Bizimle birlikte zaman geçiren başka arkadaşlarımız hastalığa yakalandılar. Ben maske ve mesafeye dikkat ettiğim için bu hastalığı kendimden uzak tutmayı başarabildim. Yine faaliyetlerimizi, görüşmelerimizi, çalışmalarımızı yapıyoruz. Ben insanlara en az 2 metre mesafede duruyorum eğer iki kişi de maskeliyse bu mesafeyi bir buçuk metreye düşürebiliyorum. El hijyenime çok dikkat ediyorum. Kırkpınar ailesinden yüzlerce akrabam virüse yakalandı, 8 tane vefat eden oldu. Bunlar yakın arabalarım, daireyi genişlettiğimde bu rakam yükseliyor. Bazen hiçbir alt hastalığı olmayan, 40, 50 yaşında olan insanlarımızdan da virüs yüzünden vefat edenler oldu. Çok üzüldük, derinden etkilendik” diyerek duygularını paylaştı. -Halime ERDOĞAN

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@