AK Partili Kırkpınar’dan CHP’li Sındır’a trafik salvosu, “Raylı sistemi biz yaptık, CHP’yi ortak ettik”

AK Partili Yaşar Kırkpınar, CHP’li Kamil Okyay Sındır’ın trafik ve hükümetin İzmir’e yatırımlarına yönelik eleştirilerine sert çıktı. Hükümetin yatırımları olmasa İzmir’de 2 adımlık yere 6 saatte gidilebileceğini aktaran Kırkpınar, “Sayın Sındır’ın canı sıkılıyor. Çünkü Ege Üniversitesi’nden çıkıyor 2 saate Karabağlar’a varamıyor. İzmir’in yollarını biz yaptık, raylı sistemi de biz yaptık, CHP’yi ortak ettik” dedi.

Yerel Politika 24.06.2021 - 13:46 24.06.2021 - 14:49

Halime ERDOĞAN / YENİGÜN - AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, İzmir’e dair gündemine dair açıklamalarda bulundu. Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’ın, “Devlet, İzmir’e yatırım yapmıyor. Gün ortasında bile trafik sıkışık. İZBAN’ın kullandığı hat için Bakanlığa kira ödüyoruz” açıklamasını değerlendiren AK Partili Kırkpınar, “Bütün eleştiriler, icraat yapamamak ama çok konuşmak gerçeğine dayanıyor. Biz yaptığımız yatırımları anlatmaya kalksak günler, haftalar yetmez. İzmir-İstanbul otoyolunu kim yaptı? Hastaneler, metrolar, üniversiteler 3 katına çıktı, İHA’lar SİHA’lar, Türkiye’nin iç ve dış politikadaki başarısı gibi binlerce eserimiz var. İzmir’deki trafik sorununa gelince, CHP’li belediye 25 yıldan beri bu kenti yönetiyor. Sel baskınında, bir hanımefendi kardeşimiz Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na, ‘Ben CHP’liyim, siz 35 yıldan beri İzmir’i yönetiyorsunuz. İzmir’i en ufak yağmurda sel basıyor, bakın görüyorsunuz’ dedi. Orada Kemal Kılıçdaroğlu ve Tunç Soyer vardı. Onlar da eleştiriler karşında kafa sallıyorlar, kabul ediyorlar. İzmir’e 25 yıldan beri hangi yolu yapmışlar? Çevre Yolu’nu biz yaptık, İzmir-İstanbul Yolunu biz yaptık, Bergama Yolunu, Belevi Yolunu, Aydın Yolunu, Bayındır-Ödemiş’e giden yolu biz yaptık. Konak Tüneli’ni yaptık. Yeşildere’den geldiğinizde 1 dakikada Konak’a ulaşıyorsunuz. Ona bile yıllarca dava açtılar, yapılmasın diye. Raylı sistemi, kim yaptı raylı sistemi biz yaptık, CHP’yi ortak ettik. Bizim art niyetimiz olmuş olsaydı, onlarla böyle bir ortaklı içine girer miydik” diye sordu.

“SINDIR’IN CANI SIKILIYOR”
CHP’li Sındır’ın Ege Üniversitesi’nden Karabağlar’a 2 saatte varamadığını, bu sebeple canının sıkıldığını ifade eden AK Partili Kırkpınar, “Aktarılan kaynağa gelince her şey belgeli ortada. Biz devlet yönetiyoruz, burası kabile değil ki! İzmir’in ne kadar nüfusu var, ne kadar yatırıma ihtiyacı var analiz ediliyor. İzmir’e ne kadar yatırım geliyorsa, İstanbul’a, Adana’ya, Erzurum’a, Konya’ya ya da o gidiyor. Hani bir ara 128 milyar dolar nerede diye avaz avaz bağırdılar ya, kendi milletvekilleri İlhan Kesici de çıkıp, ‘Kardeşim ne bağırıyorsunuz? 128 milyar dolar devletin kasasındadır, kaybolmaz. Devlet farklı yatırım tercihleri kullanmıştır, altına yatırmıştır, farklı bir yatırım yapmıştır ama para kaybolmaz’ dedi. Kendi sordukları soruya kendileri cevap verdi. Kendisi de belediye başkanlığı yapmış olan Sayın Sındır’ın canı sıkılıyor. Neden sıkılıyor? Çünkü Ege Üniversitesi’nden çıkıyor 2 saate Karabağlar’a varamıyor. Bu çok acı. Saat 10’da da, 2’de de akşam 5’te de çıksanız trafik kilitlenmiş. Peki Sayın Soyer’e, ‘İzmir’de çok büyük bir trafik sorunu var’ dediğiniz ne diyor? ‘Efendim, vatandaşlar toplu taşımayı kullansın, trafikteki araç sayısını azaltsınlar’ diyor. Kafada yeni bir yol yapmak, trafiği rahatlatmak için yatırımsal düşünceler içinde olmak yok. Hükümet İzmir’in su problemini çözmek için Gördes’ten su getirdi. Yolları yaptı. Bu hükümet yatırımları olmasa emin olun biz 2 adımlık yere 6 saatte gidemeyiz” dedi.

“DEVREDİLSİN DİYE YAYGARA KOPARTTILAR”
CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç’ın “Konak Tünelinin yıllık 5 milyon külfeti var” sözlerini eleştiren AK Partili Kırkpınar, “Devretmiyorsunuz diye bizi eleştiriyorlardı. ‘Burayı Karayolları yaptı ama bize devretsinler’ diye yaygara koparttılar. Biz de ikiletmeden devrettik. Devrettiğimiz yerin giderini biz mi karşılayalım, bir de bunu mu talep ediyorlar? Bizim bir beklentimiz yok, biz vatandaşa hizmet için varız” açıklamasında bulundu.

FATMA ŞAHİN AÇIKLAMASI
Gaziantep Belediye Başkanı ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin’in, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni örnek alıyoruz” sözlerini, ve Köy Koop Birliği Başkanı Neptün Soyer’e teşekkür etmesinin hatırlatılması üzerine konuşan AK Partili Kırkpınar, “Biz, burada Tunç Soyer ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yaşıyoruz. İzmir’de yapılanları ve yapılmayanları görüyoruz. Biz İzmir Büyükşehir Belediye Başkanını altyapıda eleştiriyoruz. Kanalizasyon sularıyla yağmur suları birbirine karışıyor. Bunlar denize deşarj ediliyor. İzmir’de inanılmaz bir koku var. Altyapı sıfır. Biz bunun eleştirisini yaptığımızda Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel, İzmir’i bilmediği için, çıkıp orada bana cevap veriyor, ‘Şu kadar bin metre altyapı yaptık’ diyor. Evet, doğru, bunu yaptınız ama o yaptığınız İzmir’in kaçta kaçı onu bilmiyor’ Ben söyleyeyim, yüzde 12’si… Yani rakam veriyor ama verdiği rakamın İzmir’in yapılması gereken altyapısının yüzde 12’si olduğunu bilmiyor. Bilmeyince, yaşamayınca, görmeyince, sorunları da tek bir kaleme alınca, ona, o alanla ilgili bir başarı varmış gibi geliyor. Kağıt üzerinde Sayın Neptün Soyer’in Hanımın tarımla ilgili çalıştayı, hizmeti başarılıymış gibi gözükebilir. Belediye Başkanımız da bu zaviyeden olaya bakmıştır. Az önce altyapıyla ilgili verdiğim örnekteki gibi, yüzde 88’i kötü, yüzde 12’si iyi. Biz bütüne bakıyoruz. İzmir’in trafiğine, altyapısına bakan, kentsel dönüşümüne bakan, kokusuna bakan ‘İyi’ diyemez. İzmir’in deprem master planı yok. Bu kadar çok kötü şey var, belki bir tane iyi bir şey var. O bir taneyi görmüş, takdir etmiştir. Ben büyük tabloya baktığımda övebileceğim, takdir edebileceğim bir hizmetlerinin olmadığının altını bir kez daha çiziyorum. Ben, İzmir’de yaşıyorum. İzmir’deki bütün felaketleri görüyoruz. Sel gördük, trafik gördük, asbestli borulardan su için vatandaşlarımızı gördük, fosseptik çukurlarının etrafında oynayan çocuklarımızı gördük. Derelere akan pis suları gördük, gördük oğlu gördük. Ben bu manzarada Sayın Soyer’i nasıl taltif edeyim? Yüzde 90’lık kısmını bir yere bırakarak yüzde 10’luk kısmına mı teşekkür edeyim? Olaya bütün olarak baktığınızda karne zayıf. Sayın Fatma Şahin, tarımla ilgili bir alanda görmüştür, beğenmiştir, belki de o da kağıt üzerindedir, uygulaması bile yoktur” dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@