Bornova Belediyesi Mayıs ayı meclisinin ikinci oturumu Belediye Başkan Vekili Hüseyin Ünal’ın başkanlığında gerçekleştirdi.

Toplantıda 2021 yılı Mali Yılı Kesin Hesabı görüşmeleri yapıldı. Belediye Başkanı Mustafa İduğ'un katılmadığı görüşmelerde AK Parti ve CHP grubu arasında  'yatırım' tartışmaları yaşandı. AK Parti Grup Sözcüsü Sait Tatlı, taahhüt edilen yatırımların gerçekleştirilmediğini söyledi. 

KAYA: BÜTÇEDE EN BÜYÜK PAYI PERSONEL GİDERİ ALIYOR

Görüşmeler hakkında söz alan CHP'li Meclis Üyesi Ercan Kahya, 2021 yılında 924 milyon TL'lik bilanço büyüklüğüne ulaşmış olduklarını ifade ederek, “Bir önceki yıllarla değerlendirdiğimizde yüzde 10'luk bir büyüme gerçekleşiyor. 2019 yılına baktığımızda yüzde 20'lik bir büyüme. Bu bütçenin aktif kısmına baktığımızda yüzde 75'inin duran varlıklardan oluştuğu görmekteyiz. Bornova belediyesi öz sermayesi çok güçlü bir belediyedir, bütün yatırımlarını kendi kaynakları ile yapmıştır. Bu yüzde 87'lik öz kaynak özel sektörde olsaydı herhalde borsanın parlayan yıldızlarından biri olurdu. Bütçe gerçekleşme olarak değerlendirdiğimizde gelir için 436 milyonluk bütçe yapmışsız 485 milyon TL gerçekleşmiş, giderde ise 518 milyonluk bir bütçe yapmışız ve 469 milyon 591 bin TL'lik gider oluşmuş yüzde 90,65'lık gider oranında gerçekleşme olmuş. Demek ki bütçemizi yaparken gerçekçi bir bütçe yapmışız. İller Bankası gelirlerinde ise yüzde 30'luk bir büyüme gerçekleşmiş. Gider kalemlerine baktığımızda belediyede bir tasarruf olduğu gözüküyor. Bu tasarruflarla bütçe yapısına ulaşmış oluyoruz. Bütçede en büyük payı personel gideri alıyor. Bu yüzde 71'ler civarında" dedi.

bornova belediye yenigün

TABLONUN NE KADAR PEMBE OLDUĞUNU ANLATACAĞIM

Kahya'nın sözlerini sonrası eleştirilerini iletmek için söz alan AK Parti Meclis Üyesi Sait Tatlı, taahhüt edilen yatırımların ele alınması gerektiğinin altını çizerek, "Ercan Bey ayakları yere sağlam basan gerçekçi bir bütçeden bahsetti, çok güzel pembe tablolar çizdi. Bu tablonun ne kadar pembe olduğunu ben size anlatacağım. Bütçenin ne kadar gerçekçi yapıldığını görmek için gelir giderin karşılaşmasına ve taahhüt edilen yatırımların ne kadarının yapıldığına bakılır. Tahmini bütçede öngörülen gider 463 milyon TL'ymiş geçen sene. Yıl içinde ek bütçe yapı 520 milyon TL'ye gider bütçemiz çıkmış. Gelir bütçemize baktığımızda 436 milyon TL ile gerçekleşen 485 milyon TL. Sayın başkanımızı gelirlerden bahsetti. 55 milyon TL artış var bu a merkezi hükümetin gönderdiği paradan kaynaklanıyor. Bütçemiz yukarı tırmanmış, gelirlerimiz artmış Giderle baktığımızda isterdik ki yatırmalar yapılsın. Ancak 520 milyon TL'lik bütçe nereye harcandı? Özel kalem bütçesi 7 milyon tahmin edilmiş 9 milyona çıkmış. Yüzde 20 civarında artmış. Mal ve hizmet kalemlerinde 3 milyon olan kalem 5 milyona çıkarılmış. Bilgi işlem müdürlüğünde mal ve hizmet alımı 2,5 milyondan 4,5 milyona TL'ye çıkarılmış. Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nün geçen sene bütçesi 7 milyon TL'ymiş 13 milyon TL'ye çıkmış” açıklamasını yaptı.

bornova belediye meclisi mayıs 1 yenigün

TAAHHÜT EDİLEN YATIRIMLAR NEREDE?

Tatlı,  birçok kalemde artışlar yaşandığını ifade ederek, “Fen İşleri Müdürlüğümüzün kaleminde yaklaşık 20 milyon TL'lik düşüş yaşanmış. Gayrimenkul sermaye giderleri de 34 milyon TL'den 24 milyon TL'ye düşmüş. Gelirlerimizde 55 milyon TL'lik ise artış olmuş. Biz bunun en azından 10 milyonunun yatırımlara ayrılacağını düşünmüştük. Bornova Belediyesi 2021 yılı içinde taahhüt ettiği yatırım kalemlerindeki gerçekleşme oran ne? İZTAŞ Hizmet Binası için 3 milyon TL'lik taaddüt etmişiz ancak 59 bin TL vermişiz. Kent içi yolların bakımı için 7 milyon gibi bir rakam ayırmışız ancak 453 bin TL harcanmış. Bornova kongre merkezi için 7,5 milyon TL ayırmışız burada 5 milyon TL harcanmış. Bornova da spor alanlarının tamamı için 2,5 milyon TL ayırmışız ancak 300 bin TL harcamışız. 45 milyon 700 bin TL'lik yatırım taahhüdünde bulunmuşuz ancak 12 milyon 300 bin TL para harcamışız. Geçen sene Bornova Belediye Başkanımız 90 milyon yatırım öngörüyoruz dedi ancak baktığımızda bu yatırımlar nerede? Kendi taahhüt ettiği yatırımlar neden yapılmadı? Tüm yatırımlara baktığımızda tutar bütçemizin yüzde 8'ine denk geliyor" diye konuştu.

bornova belediye meclisiyenigün

SİZİ HAYRETLE DİNLİYORUZ!

Tatlı’nın eleştirilerine yanıt veren  Ünal ise , "Ben sizi dinleyince hayretler ediyoruz” ifadesini kullanarak, “Dolar geçen sen konuştuğumuzda kaç paraydı bu sene kaç para? Bunları sanırım unuttunuz. İhaleye giderek insan bulamıyoruz şu an. Bırakın yatırımı hayatta kalmak bile mucize. Eğer iç borcumuz yok ve yüz de 90 ile yönetiliyorsak bu başarıdır.   Kongre merkezine taktınız, bunun yüzde 70'ini Büyükşehir yapacak. Burada 2 kez ihale oldu ancak katılan olmadı. Sebebi de ekonomik durum. İnsanlar dolar kaç para olacağını bilemediği için ihaleye giremiyor" görüşünü aktardı.

TATLI: BİR YANLIŞLIK VARSA LÜTFEN SÖYLESİNLER

AK Partili Tatlı da bütçenin 2020 yılı sonunda yapıldığını hatırlatarak, “2021 yılı tahmini bütçesi. Siz bu yalıtımları yapacağız dediğinizde 2020 Eylül, Ekim, Kasım. 2021 yılı başladı. Dediğiniz enflasyon neredeyse yıl sonuna denk geldi. Allah aşkına siz ekimi kasımı niye beklettiniz? Bunları yapacağınızı kendiniz ifade ettiniz. Aynı rakamlardan bahsediyoruz. Bahsettiği yatırım kalemlerinin hangisinde yanlışlık var söyleyin. Gelirlerimiz arttığı halde kendi yatırım taahhüdünde bulunduğunuz yerlere ne kadar ayırdınız. Bir yanlışlık varsa lütfen söylesinler" açıklamasını yaptı.

KAHYA: BAŞKA YATIRIMLAR YAPTIK

CHP'li Ercan Kahya da, bütçeyi gerçekleştirmek için canla başla mücadele ettiklerini belirterek, “Cumhurbaşkanını tasarruf genelgesi yayınladı. Biz bu rakamları bulmuşsak demek ki genelgeye de uymuşuz. Ek bütçe ücretle ilgiliydi.55 milyonluk fark ücretler dolayısıyla 2021 yılında sözleşmesi imzalandığı için o vaziyette. Kongre merkezi ile ilgili ihale olacağı gün dolar 20 TL'ye çıktı. Hedeflerde öncelikler de değişiyor. Sait Bey'in ifade ettiği bazı şeyleri yapamamışız ancak başka yatırımlar yapmışız" ifadelerini kullandı.

MAHKEME KARARI İLE ALINAN YATIRIM KARARI

Kahya'nın ardından yeniden söz alan AK Partili Tatlı, "Ercan Başkanımızı  tasarruf enflasyondan bahsetti. Ben çok basit bir şeyden bahsettim. Gelirlerimiz azalmamış artmış. Bunun tartışmalarını geçen sene yaptık. 90 milyonluk yatırım yapılacağı söylendi. Nerde bu yatırımların olduğunu gösterin. Yatırım 6 milyonu da mahkeme kararı ile yapılmış. Mahkeme kararı olmasa o da olmayacak. Eğer bu mahkeme kararı olmasa kamulaştırma yine olacak mıydı? Merkezi hükümetten gelen pay 185 milyona çıkmış. Nerede öz kaynak? Mal alımlarında artış var yani bir tasarruf söz konusu değil. Ancak bari yatırımlarda da söz verilen 90 milyonu görseydik" sözlerine yer verdi.

 BORNOVA’DAKİ HENDEKLER

Gözden kaçırmayın

Karşıyaka ve Stari Grad ‘Kardeş Şehir’ oldu Karşıyaka ve Stari Grad ‘Kardeş Şehir’ oldu

Bornova’nın  her zaman çok güçlü bir belediye olarak vurgulandığını anlatan AK Parti Meclis Üyesi Selma Kısa da şöyle konuştu:

“Ama biz bunu hizmetlerimizde göremediğimiz için serzenişlerimiz var. Asıl sıkıntımız bu gelirler ve bu kalemlere rağmen hala daha Bornova merkezde dahil hendek oluşturacak çukurdan geçiyorsak eğer ki bu neredeyse aynı durum yaşanıyor. Asfalt plenti var diye övünüyoruz, fazlasını nereye satalım diye övünüyoruz ama yollarımız böyle. Hala daha sokaklarımız çukur içinde. Ana caddede o çukurda insan düşüp kolunu kırıyorsa ve şikayet edildiği için belediye gidip yama yapıyorsa biz güçlü bir belediye değiliz. Hizmet almak istiyoruz, sokaktaki hendeklerden kurtulursak çok memnun oluruz.”

Kesin hesap oy çokluğuyla kabul edildi.

UKOME HAKKINDA AÇIKLAMA

Bu arada meclis toplantısı başlangıcında Belediye Başkan Vekili Hüseyin Ünal, ilk oturumda Başkan İduğ tarafından UKOME’ye yapılan eleştirilere açıklık getirdi. Ünal, UKOME’de sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi olmadığını ifade ederek, UKOME’de yer alan kurumların isimlerini okudu.