Düşük kar marjı nedeniyle akaryakıt istasyonlarının sıkıntıda olduğunu söyleyen sektör temsilcileri bu ay içinde 1500 firmanın kapanabileceğini söyledi

Dövizde yaşanan dalgalanmalar ve kar paylarının azalması nedeniyle kasım ve aralık aylarında 800 akaryakıt bayisinin kapadığını ifade eden Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Başkan Yardımcısı Musa Ertaş, olumsuzluğun sürmesi halinde bu ay sonuna kadar 1.500’e yakın istasyonun kapanabileceğini söyledi.

Soruna çözüm beklediklerinin altını çizen Ertaş, “Akaryakıt fiyatlarında iki kata yakın fiyat artışı yaşanıyor. Akaryakıt tedarik etmeye bayilerin gücü yetmiyor. Dağıtıcı firmalardan mal çekebilmek için iki üç bayi bir araya gelerek bir araçlık ürünü alamıyor. Ciddi bir manada sermaye ihtiyacı hasıl oluyor" diye konuştu.

Akaryakıtta tehlike çanları çalıyor yenigun (3)

"KAR MARJI YARIYA İNDİ"

Gözden kaçırmayın

23 Mayıs, serbest piyasada altın fiyatları 23 Mayıs, serbest piyasada altın fiyatları

Döviz kurunda yaşanan ciddi dalgalanmaların vatandaşları olduğu gibi akaryakıt bayilerini de olumsuz etkilediğini belirten Ertaş, "Daha önceden hükümetimiz, özel tüketim vergisi ile dövizdeki artışla yaşanan zamları karşıladı, vatandaşa yansıtmadı. Bunun akabinde döviz kurunun yukarıya çıkmasıyla beraber tekrar hızlı bir iniş ile akaryakıt fiyatlarında da bir iniş söz konusu oldu. İnşallah bundan sonraki süreçte dövizin düşmesi ile birlikte akaryakıt ürünlerinin düşmesini biz istiyoruz" dedi.

Akaryakıtta tehlike çanları çalıyor yenigun (1)

“ALACAKLARI PARA ERİDİ”

Akaryakıta zam gelmesinin kendilerini de zor durumda bıraktığını söyleyen Ertaş, şunları söyledi: "Pazarda bakıldığı zaman şöyle zannediliyor; 'Hadi yine köşeyi döndünüz, zam geldi’ gibi böyle bir anlayış içinde bizim tüketicimiz. Halbuki tam tersi, bizim satmış olduğumuz en azından kredi kartı ile sattığımız ve bir ay sonra parasını aldığımız üründe bile yüzde yüz artış oldu. Bu şu demek; eğer 100 TL piyasadan, kredi kartından alacağınız var ise şu an 50 TL’ye inmiştir bizim alacağız."

OCAK'TA YEDİ KEZ ZAM GELDİ

2022'nin ilk ayında benzin ve motorin 3 kez açık, 4 kez de gizli gizli zam yapıldı. Son zamlarla birlikte benzinin litresi 14 TL 14 kuruşa, motorin litresi de 14 TL 36 kuruş çıktı. LPG ise benzin ve motorinden aşağıda kalmadı. 11 Ocak'ta 29 kuruş zam gelen LPG, 9.36 TL'ye çıktı.  Sektör kaynaklarından elde edilen bilgilere göre, dağıtım şirketleri ve bayiler, satılan her litre benzin, motorin ve LPG’den (otogaz) aldıkları payın artırılması için, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK), baskılarını sürdürüyor.