Nefes alışverişi sırasında oluşmakta olan karbondioksitin vücuttan atılması için akciğerlerdeki doku ve hücrelerin kontrolsüzce çoğalması ile akciğer kanseri oluşmaktadır. Bu kitleler bulunduğu bölgede büyüyerek etrafındaki dokulara yayılır ve hasar verebilir. Akciğer kanseri çeşitleri küçük hücreli ve küçük hücreli olmayan olarak iki kısımda incelenmektedir.

Bu kanser türünün belirtileri yerleştiği bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Akciğerin üst yerleşen kitle, sinirlere baskı yapmasıyla kolda veya omuzda ağrıya, seste kısılmaya, göz kapağı düşüklüğüne sebep olabilir. Belirtiler birçok hastalıkta görülebilmektedir bu sebeple de ihmal edilmemesi gerekir. Eğer belirtilerin iyileşme süresi birkaç haftayı aşmışsa bir an önce doktora başvurulması gerekir. Akciğer kanserinin belirtilerinden bazıları ise;

·          Sürekli olarak nefes darlığı ve hırıltılı bir şekilde solunum,

·          İyileşmeyen ve kötüleşen öksürük,

·          Kanlı balgam,

·          İştah kaybı yaşamak ve zayıflama,

·          Göğüste ağrı,

·          Ses kısıklığı,

·          Yutmada zorluk.

En genel belirtisi öksürüktür. Kanlı balgam ise, akciğer kanseri hastalarının dörtte birlik gibi bir kısmında görülmektedir. Akciğer kanseri belirtilerinden baş ağrısı ve kemik ağrısı, yorgunluk ve halsizliğe ise sıkça rastlanmaktadır.

Akciğer kanserinin belirtileri bazen oldukça sinsi olabilmektedir. Hiçbir belirti vermeden de akciğer kanseri oluşabilmektedir. Çoğu zaman kişiler başka bir hastalık nedeniyle röntgen çektirdiğinde akciğer kanseri olduğunu öğrenmektedir. Bu sebeple akciğer kanserinin en erken evrede belirlenmiş olması hayati önem taşımaktadır. Bu kanser türünün erken teşhis ile birlikte iyileşme başarısı oldukça yüksektir.

Akciğer kanseri tedavi yöntemleri

Akciğer kanseri tedavisi tüm kanserlerde olduğu gibi genel sağlık durumu, evresi ve türü gibi birçok faktöre bağlı olarak değişmektedir. Evrelere göre farklı tedavi yöntemleri ve kişiye özel olarak tedaviler uygulanmaktadır.

Akciğer kanseri ameliyatı sonrasında gözle görülür olmasada az sayıda kanser hücresi Adjuvan tedavi yöntemiyle yok edilmektedir. Bu yöntem de hastanın tanı raporuna, yaşına ve genel sağlık durumuna göre planlanmaktadır.  Kanser ameliyatı sonrası hastalar yalnızca kemoterapi veya yalnızca radyoterapi ya da hem kemoterapi hem de radyoterapi tedavisi uygulanabilir. Bazen ise erken evrede olan hastalar da ameliyat sonrası adjuvan tedavi yöntemi gerekli görülmeyebilir.