"AKP ve MHP ittifakın altında kalacak...

"AKP ve MHP ittifakın altında kalacak gibi"

"AKP ve MHP ittifakın altında kalacak gibi"

"AKP ve MHP ittifakın altında kalacak gibi"
09 Haziran 2018 - 12:47

"AKP ve MHP ittifakın altında kalacak gibi"

25 Haziran Sabahı aydınlık bir güne uyanacaklarını ifade eden Tatı, “Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi ittifaktan iyi şeyler beklediler. Ancak Türkiye değişiyor.  Değişen düşünceler karşısında ittifakın altında kalacaklar gibi görünüyor” dedi

Buca Eski Belediye Başkanı Ercan Tatı, 24 Haziran’da yapılacak seçimler hakkında açıklamalarda bulundu.  Türkiye’nin ekonomik ve siyasal durumunu değerlendiren Ercan Tatı, “Seçime gidiyoruz. Cumhuriyet Halk Partililerinin bile beklemediği Muharrem İnce’nin güzel bir çıkışı var. İYİ Partililerin İyi bir gelişi var, MHP’lilerin gerilemesi var. HDP de ise ne oldu ne olacak derken bugüne kadar konuşan AKP yetkilileri gündem takip eder hale geldi.  Dolayısıyla Meral Akşener ve Muharrem İnce’nin bu tırmanışına Binali Yıldırım’ın yaptığı çalışmaları görüyorsunuz. Cumhurbaşkanımızda da bazı sözler tükendi. Aynı sözü sürekli tekrarlıyor.  Ayın 24’ü bir milat gibi görünüyor. Ekonomide, eğitimde, askeriyede tutulacak bir yer yok. Kötü bir yönetim var” dedi. 

“İNSANLAR 'ACABA' DİYOR”

İnsanların geçmişte yokluk yaşadıklarını ve uzun kuyruklarda gaz, kömür almak için beklediklerini ve AK Parti’nin sürekli olarak bu konuya değindiğini ifade eden Tatı, “Geçende bir teyzeyi malum kanallar televizyona çıkarmış. Teyze diyor ki ben ne kuyruklar gördüm. Evet, benimde çocukluğumda bu kuyruklar vardı. Ama öyle bir söylemleri var ki sanki 2001 yılına kadar bu kuyruklar devam etti. AK Parti iktidara geldikten sonra bitti. Aslında böyle bir şey yok. İnsanlar o şartlarda yine de mutluydu. Kuyruklar vardı ama insanlar mutluydu. Çünkü Türkiye bütün dünyaya kafa tutuyordu. Şimdi de diğer ülkelere, Almanya’ya, Amerika’ya kafa tutuyorlar ama bir hafta sonra o kafa tuttukları ülkelere gidiyorlar. Bu söylemler insanları sıktı. Kuyruklar oluşmuyor artık diyorlar ama gelin Buca Devlet Hastanesi’ni bir görün. Et furyası başladı. İnsanlar ucuz et almak için kuyruklara girdi. İŞKUR’un önünde kuyruklar yok artık izdiham var. Hani kuyruklar yoktu” diye konuştu. 

“AK PARTİ’DE PROJE YOK”

Dünya bizi kıskanıyor gibi söylemlerin inandırıcı olmadığını ifade eden Tatı, “Dünyanın bizi kıskandığı filan yok aksine dünya bizimle dalga geçiyor, kafa buluyor. Geçtiğimiz günlerde Bulgaristan’a gitti. 100 lira verdim karşılığında bana 41 leva verdi. 3 gün sonra ise 31 leva verdi. Bunun nedeni doların yada levanın değer kazanması değil. Türkiye değer kaybediyor. Türkiye sınıfta kaldı. Artık üçüncü dünya ülkeleriyle yarışamaz duruma geldi. Halkı inandıracak söylemler olmalı. Ben tarafsız bakmaya çalışıyorum ve bütün parti adaylarını izliyorum. Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhurbaşkanı’nın ağzından bir proje açıkladı. Bir aile kıraathanesi projesi. Kahvehane değil diyorlar, kütüphane olacak diyorlar. Zaten her yerde kafe var. Ben Buca’da belki 250- 300 tane kafe açtım. O zaman dünya lideri ben olayım. Adalet ve Kalkınma Partisi’nde proje yok. 

 “ALTINDA KALACAKLAR”

İttifaklarla ilgili düşüncelerini dile getiren Tatı, “İttifaklar 24 Haziran seçimlerinde ve kalırsa 8 Temmuz seçimlerinde sizinde göreceğiniz gibi Milliyetçi Hareket Partisi ve Adalet ve Kalkınma Partisi için pek hayırlı olmadı. Milliyetçi Hareket Partisi’nin tabanında da sesler çıktı. Ama bunun tek nedeni MHP’nin AK Parti’ye yakınlaşması değil, aynı zamanda bir İYİ Parti gerçeği var. İYİ Parti’nin milletvekili adayları, genel başkanı, Cumhuriyet Halk Partisi ile olan diyalogları, ülke ve cumhuriyet için söylemleri halk arasında sempati yarattı. MHP’den İYİ Parti’ye çok büyük bir kayış oldu. Adalet ve Kalkınma Partisi ise bu ittifaktan iyi şeyler beklediler. Kasım ve Referandum seçimlerini düşünerek beraber olursak düşünceleriyle yola çıktılar. Ancak Türkiye değişiyor, dünya değişiyor ve düşüncelerde değişiyor.  Bu düşünceler karşısında ittifakın altında kalacaklar gibi görünüyor. En büyük korkuları da HDP’nin barajı aşması. HDP barajı aştığı takdirde İYİ Parti’de mecliste 200’lerde kalıyor” dedi.

“BÜYÜK BİR NİMET”

Buca hakkında konuşan Tatı, “Buca siyaseti her zaman karışıktır. Buca’da tabiki CHP iyi gidiyor İYİ Parti’nin de gelişi var. Ben bir dönem önceki belediye başkanıyım. Bana yapılanları ben başkasına yapmak istemem. Buca’nın iyi bir belediye başkanı var. Elinden geleni yapıyor. Bizden de destek isterse her zaman destek oluruz, düşüncelerimizi paylaşırız. Buca’da bizim için büyük bir nimet var. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde 80 bin öğrenci var. Öğretmenleri ve velisiyle 120-130 bini buluyor. Yakın zamanda gelecek olan sağlık üzerine bir Tınaztepe Üniversitesi var. Ben görevde olduğum sürede Buca’nın parasının Buca’da kalmasını sağladım. Biz Buca’daki esnafın önünü açmak için ve Buca’da okuyan öğrencileri Buca’da tutmak için” diye konuştu.


TATI BUCASPOR KONUSUNA DEĞİNDİ

Bucaspor taraftarının Bucaspor’ü mahkemeye vermesi konusuna değinen Tatı, “Taraftar, bunu yapacaklarsa 2005 yılından bu yana herkes için yapacaktı. Ahmet Doğan daha yeni geldi.  Bu çok hassas bir konu. Taraftar haklı. 1928 de kurulan Bucaspor, 1984’de profesyonel ligde yer aldı. UEFA’ya uygun hale getirdim. Borçlarını ödedik. Güzel bir stadımız var. Ben 2006-2007 yılında aday adaylığımı açıkladığımda ve biz bu takımla süper lige çıkarız dediğimde herkes gülüyordu. Ama biz iktidara geldik profesyonel ligde 2008-2009 ikinci lig şampiyonu olarak girdik. Ben daha önce bir demeç vermiştim. ‘Dost sandığımız ağabeylerimiz köstek oluyor’ demiştim. Bir baktım 5-6 tane telefon geldi. Şu anda bir yönetim boşluğu var. 2- 3 aday var.  36 trilyon borç olduğu söyleniyor. Ben belediye başkanlığını aldığım dönemde 22 trilyon borçla almıştım, 14 trilyonda bıraktım ve bu takımı Süper Lige çıkardık. Ama taraftarlarımızın inandığı bir şey varsa üzerine gitsinler ama daha da detay isteniyorsa taraftarların bunları yapmasına gerek yok. Bülent Mehmet Bektur, Mehmet Seyit Özkan, Adnan Dolma, Cemil Şeboy ve Bülent Uygun onları buraya çağırın. Ama canlı yayın olarak ben onların yüzlerine baka baka sorular soracağım. Eğer canlı olarak geleceklerse ben burada konuşurum. Seyit Mehmet Özkan demiyorum ama herkesin bilmesi gereken bir şey var. Ben Süper lige çıktığımızda ben kendisine teşekkür ettim ve başkan olun dedim ama kendisi bunu kabul etmedi. Onun bu olaylarda çok fazla bir suçu yok. Ben mali müşavir değilim ve bu borç nasıl oldu bilmiyorum” ifadelerini kullandı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Numan Kurtulmuş’tan ’ittifak’ açıklaması
Numan Kurtulmuş’tan ’ittifak’ açıklaması
Galatasaray'da Onyekuru şoku
Galatasaray'da Onyekuru şoku