23.11.2020, 05:20

Aksoy’dan, şaşırtan “Bakan Soylu” İddiası (1)

CHP İzmir İl Başkanlığı’nın yaklaşık 45 gün önce başlattığı araştırma sürecinin ardından kesin ihraç talebiyle tedbirli olarak Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edilen ve partiden istifa eden Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy ve beraberindeki 29 kişi gözaltına alındı.

CHP İzmir İl Başkanlığı’nın yaklaşık 45 gün önce başlattığı araştırma sürecinin ardından kesin ihraç talebiyle tedbirli olarak Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edilen ve partiden istifa eden Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy ve beraberindeki 29 kişi gözaltına alındı. Aksoy hakkında 15’in üzerinde suç duyurusu ve şikayet olduğu ortaya çıktı. Adli sürecin nasıl sonuçlanacağını hep birlikte göreceğiz lakin hukukçuların kanaati Aksoy’un tutuklanacağı yönünde. CHP İzmir İl Başkanlığı’nın gelen şikayetleri değerlendirmeye almasıyla start alan süreçte neler yaşandığı ise parti kulislerinin en çok konuşulanları arasında yer almaya başladı. Edindiğim bilgilere göre, il başkanlığı tarafından oluşturulan araştırma komisyonu birçok defa ilçeye giderek meclis üyeleri, belediyenin ilgili birimleri ve konunun tüm taraflarıyla görüşme gerçekleştirdi. Son olarak da İl Başkanı Deniz Yücel ilçede meclis üyeleriyle bir araya gelerek, Aksoy’un “Benimle birlikte siz de istifa edin” dediği meclis üyelerine “Sakın istifa etmeyin. Tehditlere boyun eğmeyin. Ben hem İzmir İl Başkanı olarak hem de şahsen Deniz Yücel olarak yanınızda olacağıma söz veriyorum” dedi. Yücel’in yaptığı toplantının ardından sadece 1 meclis üyesi Aksoy’un ardından istifa etti. Kulislere göre, Başkan Yücel’in öncülüğünde yapılan tahkikat sürecinde Başkan Serdar Aksoy da birçok defa il başkanlığına çağırılarak hakkındaki ithamlar kendisine soruldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç’un da katılım gösterdiği görüşmelerde Aksoy, tüm iddiaları reddederek belediye bünyesinde yapılan her işlemin usulüne uygun olduğunu savundu.

 

GENEL MERKEZE MAİL YAĞMURU (2)

İzmir İl Başkanlığı’nın yürüttüğü süreçte sona doğru gelinirken Genel Merkez tarafından görevlendirilen İzmir dışından 3 milletvekilinin de dahil olduğu “ihraç” yolunda, Aksoy’un sarf ettiği öne sürülen sözler İzmir’de uzun süre konuşulacağa benziyor. İddialara göre Aksoy, yürütülen tahkikattan son derece rahatsızdır. Birkaç defa Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile görüşme yapma talebinde bulunur fakat her defasında reddedilir. Bunun üzerine İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve bazı il yöneticileriyle yakın ilişki kurma çabası gösterir ama yine Aksoy’un eli boş kalır. Aksoy, pes etmez ve belediye personeline CHP Genel Merkezi ile CHP İzmir İl Başkanlığı’nı mail yağmuruna tutmaları talimatını verir. Çalışanlar, “Emir, demiri keser” der ve Aksoy’un talimatını yerine getirerek, Genel Merkez’e, Aksoy’un ne kadar iyi bir belediye başkanı olduğuna dair mailler atmaya başlar. Aksoy, mail yağmurundan da istediği sonucu alamaz. Zira hem Genel Merkez hem de İl Başkanlığı, CHP ilkeleri gereğince “Yolsuzluk” verileri varken, Aksoy’un ya da bir başkasının CHP çatısı altında bulunmasına karşı çıkar.

 

“AK PARTİ İLE GÖRÜŞTÜ” İDDİALARI (3)

İddialara göre Aksoy, tüm reddedilmelere karşın yine vazgeçmez ve bu defa da çeşitli kişiler aracılığıyla CHP'ye mesaj göndermeye devam eder. Aksoy’a yakın olduğu öne sürülen kişilerce, partililerin kulağına, “Serdar Başkan, AK Parti ile görüşmeler gerçekleştiriyor. Büyük ihtimalle AK Parti’ye geçecek” dedikoduları yayılır. Bu dedikoduların yanı sıra kesin ihraç istemine dek basına yansımayan ve üst düzey gizlilikle yürütülen İl Başkanlığı’nın yolsuzluk soruşturması da konuşulmaya başlar. İddialar, Aksoy’un kendisine yolsuzluk suçlamasını soranlara, “Ben İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştüm. Kendileri, ‘Senin hakkında herhangi bir işlem ya da şikayet yok. Gönül rahatlığıyla görevine devam et’ dedi” yanıtını verdiği yönünde. Aksoy’un, İl Başkanı Yücel’in, Ankara’dan görevlendirilen milletvekillerinin ve onların aracılığıyla Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun kulağına gitmesini umduğu, “AK Parti ile görüştü” söylemleri de sonuç vermez. Araştırma biter, dosyanın içeriği hazırlanır, CHP İzmir İl Başkanlığı’nın raporu yazılır ve dosya “Kesin İhraç Talebiyle” tedbirli olarak Genel Merkez’e gönderilir. Dosyanın ardından Aksoy da Ankara’ya gider. Son defa Kılıçdaroğlu ile görüşmek ister fakat yine reddedilir. Sonrası hepimizin malumu, Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un açıklaması ve Aksoy’un partiden istifası…

ÖRGÜT, İZMİR’DEN TAM NOT ALDI (4)

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Menemen, parti kulislerinin en çok konuşulanı oldu. Parti kulislerinin yanı sıra kamuoyunda da haftanın tartışılan konularının başında yer aldı. Menemen süreci parti tabanında CHP Genel Başkanı ve aynı zamanda İzmir Milletvekili olan Kemal Kılıçdaroğlu’na ve örgüte olan güven duygusunu artırdı. Ortada gerçekten yolsuzluk var mı, Başkan Serdar Aksoy masum mu, suçlu mu buna yargı karar verecek elbet ama gelinen noktada “Ortada böyle ithamlar varken CHP çatısı altında bir olamayız” diyen, CHP İzmir İl Başkanlığı, İzmir’den tam not aldı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@