Cumhuriyet öncesine dek uzanan tarihiyle Karşıyaka’nın en eski mahallelerinden biri olan Aksoy Mahallesi, sokaklarının denize açıldığı ve sükûnetin hâkim olduğu bir vaha gibi.

muhtar (1)-3

Gözden kaçırmayın

Cumhuriyet Mahallesi Türkiye'nin mozaiği Cumhuriyet Mahallesi Türkiye'nin mozaiği

Karşıyaka'nın en eski sokaklarını kesen, son yıllarda yapılan düzenlemelerle dingin güzelliğiyle Cumhuriyet’in kuruluş yıllarına uzanan geçmişiyle Aksoy Mahallesi, içerisinde Karşıyaka Spor Kulübü'nün stadyumu, tarihi Selçuk Yaşar Köşkü, Orman Bölge Müdürlüğü ve Yunuslar Heykeli'ni de barındırıyor. Aksoy Mahallesinde en dikkat çekici yapıtlardan biri de kuşkusuz Selçuk Yaşar Köşküdür. Köşk, Roma Dönemi, İon Düzeni anıtsal tapınaklarından esinlenerek 1914’te Aliotti Ailesi tarafından yaptırılan ve 1938 yılında Yaşar Topluluğu’nun kurucularından Durmuş Yaşar tarafından satın alındı. Tarihi köşk Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu’nun 1985 yılında “1. Grup korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı” statüsüne alınıp restorasyon yapılıp günümüze dek ulaştı. Diğer yandan yalnızca İzmir’in değil aynı zamanda Türkiye’nin de önemli bir değeri olan Karşıyaka Spor Kulübü ve stadyum bilmecesi de yine burada kendine yer buluyor. Temeli atıldıktan sonra kendi kaderine terk edilen stadyum bugünlerde sararmış yabani otlarla dolu.

muhtar (5)-3

muhtar (55)

STADYUM HALKI İKİYE BÖLDÜ

Mahalle sakinlerinin stadyumun burada tekrar yapılması konusunda kararsız kaldıklarını belirten Karşıyaka Aksoy Mahalle Muhtarı İsmail Alp Soydan, “Uzun süredir atıl duran ve yapımına başlanamayan stadyumla ilgili bölge ve mahalle sakinleri kararsız olduklarını söylemek yanlış olmayacaktır. Özellikle stad ve çevresinde oturan insanların burada bir stat olmasına çok sıcak bakmadıklarını da dile getirebiliriz. Diğer yandan mahallemize baktığımızda yalnızca stadyum değil içinde barındırdığı tarihi yapı ve kurumlarla önemli bir konumda olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda doğal olarak farklı istek ve beklentilere neden oluyor” dedi.

muhtar (2)-6

Semtin beklentisi kentsel dönüşüm

İzmir’in en eski mahallelerinden biri olması nedeniyle bina yaşlarının ortalamalarında üstünde olduğunu belirten Muhtar Soydan, “Mahalle halkının en büyük beklentisi ve isteği kentsel dönüşüm. Burada oturan insanların profiline baktığımızda ezici çoğunluğu emekli insanlardan oluşuyor. Ada bazı yerine parsel alanda dönüşümlerin olmasından dolayı yenilemelerin tüm masrafını da oturan kişiden karşılanması bekleniyor. Beş katlı ve 10 daireli bir apartman düşündüğümüzde kat artışı verilmediği ve parsel bazında dönüşüm olduğu için yeni yapılacak olan apartmanda eskisiyle aynı kat ve daireye sahip olacak. Bu durumda da ortalama 800 bin lira civarında daire başı bir para demektir. Bu gerçekten çok yüksek ve karşılanması mümkün olmayan rakamlar. Sahil tarafına baktığımızda ilk binaların hepsi 8 kata kadar ve hatta daha yüksek katlarında olduğu binalar varken bir arka binası 5 kat ile sınırlandırılmış. Denizden uzaklaştıkça yükselmesi gereken binaların tam tersini burada görüyoruz. Denizden uzaklaştıkça kat yükseklikleri aşağıya doğru iniyor" diye konuştu.

muhtar (3)-1

'DEPREM KORKU YARATTI'

30 Ekim 2020'de yaşanan depremin büyük korku yarattığını belirten Muhtar Soydan, "Deprem sonrası özellikle burada yaşamaktan korkan çok sayıda yerlimiz burayı terk etti. Burada yaşayan insanlara baktığımızda ortalama 30 yıldır yaşamlarını bu mahallede sürdüklerini görüyoruz. Bugün geldiğimiz noktaysa bu ortalamanın hızla düştüğü ve daha fazla insan sirkülasyonunun olduğunu gözlemliyoruz. Bizim beklentimiz binaların birleştirilerek yeşil alan, otopark ve benzeri sorunları ada bazın bir dönüşümle çözmektir” ifadelerini kullandı.