Muhtar Akkuş, "Ekonomik koşullardan evlerini satıp giden yerlilerimizin sayısı ne yazık ki çok" dedi

alaybey muhtarı-yenigün (1)

Güven GÜNEŞ / YENİGÜN - Adını askeri bir birimden alan Karşıyaka’nın en eski yerleşim alanı olan Alaybey Mahallesi içinde bulundurduğu tarihi yapılarla geçmişten günümüze ışık tutuyor. İzmir'in ilk yerleşim yeri ve düzenli şehir planlaması olması nedeniyle Karşıyaka'nın en köklü mahallerinden olan olan Alaybey'i günümüzde muhtar Servin Akkuş yönetiyor. Mahalleri için ellerinden geleni mahalle sakinleriyle birlikte yapmaya çaba sarf ettiklerini belirten Alaybey Mahallesi Muhtarı Servin Akkuş, "Burada yaşayan insanlarımıza baktığımızda genelde orta yaş üstü ve neredeyse doğumundan bugüne kadar burada yaşayan kişileri görürüz. Son yıllarda sosyo-ekonomik anlamda değişen bir yapıya sahip olsa da Alaybey Mahallesi hala çoğunluğunun buranın yerlisi dediğimiz bir kitle oluşturuyor. Tabi bu değişimin en önemli etkenlerinden biri kentsel dönüşüm. İzmir’in birçok yerinde olduğu gibi burada da aynı durumu görüyoruz. İlk yerleşim alanı olması nedeniyle Karşıyaka’nın diğer semtlerine göre apartmanların yaşının daha fazla olduğunu görebiliriz. Bu nedenle kentsel dönüşümün aktif olarak devam ettiği bir yer. Günümüzde ekonomik şartlar nedeniyle maddi anlamda gücü yetmeyen onlarca belki de yüzlerce yerlisi dediğimiz halk evlerini satıp gitmek durumunda kaldı. Şu anda mahallemize baktığımızda yaklaşık yüzde 40’ının dönüşümün sağladığını söyleyebiliriz. Ne yazık ki dönüşeme verecek ekonomik gücü olmayan insanlar ömürlerinin büyük bir bölümünü geçirdikleri evlerini satmak zorunda kaldılar. Alaybey'i ağlayarak terk edenler oldu" diye konuştu.

alaybey muhtarı-yenigün (4)

İNSANLARIN TALEPLER DEĞİŞTİ

Uzun yıllar mahallesinde bulunan elektrik direklerinin yer altına alınmasıyla ilgili mücadele veren Servin Akkuş, “ Pandemi ve depremi sonrasında üstüne ekonomik anlamda yaşanan dar boğazlılığın da vatandaşlar üstünde etkisi oldu. Önceden mahalle sakinlerimiz isteği sosyal aktiviteler yönünde olurken maalesef günümüzde bu durum tersine dönmüş durumda. Buradaki binalarımızın yaşı nedeniyle İzmir depreminde çok korkmuştuk. Fakat burada her hangi bir olumsuzlukla karşılaşmadık. Yine de dönüşüm alanı olması nedeniyle ve şu günlerdeki ekonomik nedenlerden dolayı insanlar geçim derdine düştüğü için acaba dönüşüm masrafını karşılayabilir miyim ve ya pandemi nedeniyle işsiz kalır mıyım endişeleri almış durumda. Bu da beklenti ve taleplere yansımış durumda. Mahalle sakinlerinin şu anki en büyük korkuları ise kentsel dönüşüm masraflarını karşılayamayıp buradan taşınmak zorunda kalmaları. Biz bu süreçte etkinlikler ve sosyal aktiviteler düzenleyip insanları stresli yaşamlarından bir nebzede uzaklaştırmaya çalışıyoruz. Mahallemizde birçok kadına baktığımızda eşi, çocukları bir şekilde Anıtkabir’e gitmiş fakat kendisi fırsat bulup gidememiş. Bu kadınlarımız için Ankara, Anıtkabir’e bir gezi düzenlemek istiyorum” diye konuştu.

alaybey muhtarı-yenigün (8)

'Ben yapabilirsem sende yapabilirsin'

Mahallenin sorunları ve vatandaşların talepleri konusunda verdikleri mücadelede muhtarlığın yapısı gereği tek başlarına mücadele ettiklerini belirten Karşıyaka Alaybey Mahallesi Muhtarı Servin Akkuş, "Muhtarları koruyan ve onlara destek çıkacak bir sistem maalesef şu anda yok. Bir mahalleyi en iyi tanıyan ve sorunları bilen kişiler orada görev yapan muhtarlardır. Bu nedenle de sorunların çözümü ve vatandaşlara yardım konusunda imkânlarımız dâhilinde elimden geleni yapıyorum. Bu anlamda Karşıyaka Belediyesi'nin de desteğiyle muhtarlık binamızın hemen yanında Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğüne bağlı bir merkez açtık. Bu merkezimizde vatandaşlarımıza yardım ve aslında var olan hakları konusunda kurumlara yönlendirmeler yaptık. Burada orta yaş üstü çok sayıda ve yatağa bağlı mahalle sakinimiz var. Bakım maaşları ve diğer konularda alabilecekleri sosyal yardımlara ulaştırdık. Diğer yandan göreve başlarken kadınlarımız içinde istediklerim vardı. Yola çıkarken ‘ben yapabilirsem, sende yapabilirsin’ diye bir söz söylemiştim. Bu söz kapsamında Karşıyaka’da 2’nci Kadın Dayanışma Merkezini mahallemizde açtık. Burada kadınlarımıza kurslar açtık. Ayrıca psikolog ve hukuk anlamında ücretsiz danışmanlıklar sağladık. Kadınlarımızın yaşadıklarını olumsuz durumları en aza indirip tersine çevirebilmek adına belediyemizle ele ele verip ne gerekiyorsa yapmaya çalıştık" ifadelerini kullandı.

alaybey muhtarı-yenigün (2)

Tarihi Havra'da artık notalar can buluyor

1881 yılında temelleri atılan ve günümüzde hala varlığını koruyan tarihi havra ilk yapıldığında Yako Eskinazi adına kayıtlıyken daha sonra Yahudi Cemaati’ne geçti. Daha sonra Karşıyaka Yahudileri İzmir’e taşınınca bu havra kaderine terk edilmiş ve uzun süre bakımsız kaldı. Karşıyaka Belediyesi, Yahudi Cemaati’nin bu binayı kendilerine devretmesini teklif etmiş. Belediye ile cemaat arasında uzun görüşmelerden sonra kültürel amaçlı kullanılmak şartıyla Belediye’ye devredilen bina orijinal hali korunarak restore edildikten sonra 2000 yılında Belediye Konservatuar Binası olarak açılışı yapıldıktan sonra günümüze kadar bu alanda faaliyetler ile varlığını koruyarak gelmiştir.

alaybey muhtarı-yenigün (7)alaybey muhtarı-yenigün (6)alaybey muhtarı-yenigün (5)