Aliağa’da başkanlık yarışı start verdi

Aliağa’da başkanlık yarışı start verdi

Kulisler hareketlendi.

Aliağa’da başkanlık yarışı start verdi

Kulisler hareketlendi.

Aliağa’da başkanlık yarışı start verdi
13 Ağustos 2018 - 09:25

CHP İzmir’de kaybedilen 8 ilçenin, 2019 Mart ayında gerçekleşecek olan yerel seçimlerdeki belediye başkan adaylarının erken belirleneceğinin gündeme gelmesiyle kulisler hareketlendi.

CHP’nin 2014 yerel seçimlerde kaybettiği ilçelerden olan Aliağa’da adaylık için isimler gün yüzüne çıkmaya başladı.CHP’nin 2014 Yerel Seçimlerinde kaybettiği ilçelerin adaylarını belirlerken ince eleyip sık dokuyacağı konuşulurken, aday gösterilmek için şansı az olanlar da var, potansiyel aday olarak konuşulan isimler de.

CHP’nin Aliağa’da , mevcut Belediye Başkanı Serkan Acar’ın aday olup olmayacağına göre aday gardını alacağı konuşuluyor.  Seçimlere 8 ay kala CHP Genel Merkezinde Eylül ayında açıklanması beklenen İzmir'de kaybedilen 8 ilçeden biri olan Aliağa'da aday belirleme çalışmaları tüm hızıyla sürdüğü kulağımıza gelen bilgilerle pekişiyor. İlk olarak 2014 yerel seçimlerinde CHP'nin seçim  kaybetmesine sebep olarak görülen Hakkı Ülkü geliyor. Aliağa’da üç dönem belediye başkanlığı yapmış olan ve aynı  Ülkü , geçtiğimiz 2014 yerel seçimlerinde önce aday gösterilip sonra yerine Barış Eroğlu’nun aday gösterilmesini öne sünerek CHP’den istifa etmişti  ve DSP’den adaylığını açıklamıştı. Örgüt, bu olayı yerel seçimleri kaybetme nedeni olarak gördüğü için Hakkı Ülkü’nün CHP’den şansı az görünüyor.  Halen DSP’de kayıtlı olduğu bilinen Ülkü’nün CHP’ye hala üye olmamasına rağmen 'adayım' diyerek kamuoyu yoklaması yaptığı söylentiler arasında.

"DURMAZ’IN ŞANSI AZ"

 Adaylık için ismi geçmesine rağmen şansının vasat olduğu düşünülen Madencilik Şirketi Sahibi olan CHP Aliağa İlçe Başkanı Özcan Durmaz.  Durmaz’ın üç dönemdir ilçe başkanlığı yapmasına rağmen Belediye Başkanı Serkan Acar’a karşı iyi muhalefet yapamadığı için aday gösterilmeyeceği iddalar arasında. Adaylığın önemli isimlerinden Durmaz’ın önündeki en büyük engellerden biri  de Hablemitoğlu davası sanıklarından olması. Hablemitoğlu davası Durmaz’ın şansını zorlayacaktır. Öte yandan Özcan Durmaz’ın , işlettiği maden ocağına giden yolun iş makineleriyle söküldüğünü öne sürmesi ardından Başkan Acar'ın bu yıkımı belediye araçları yaptı yalanını Serkan Acar resimlerle ispatlamıştı. "Nobel Ödüllük Resim" diye hatırladığımız o fotoğraf karesinde, yıkı yapan kepçenin önüne yatmıştı Durmaz.  Serkan Acar bizim böyle bir yıkım aracımız yok bu araç İlçe Başkanı Özcan Durmaz'ın diye bir fotoğraf paylaşmıştı ve ardından Belediye Başkanı Serkan Acar’ın Durmaz’ın evinin imar kanununa aykırı olduğu için bu uygulamanın yapıldığını ve Durmaz’ın olayı çarpıttığını ifade ederek ilgili belgeleri basınla paylaşması Durmaz’a puan kaybettirmişti.

EROĞLU YİNE SAVAŞTA

Geçtiğimiz dönem yerel seçimlerde CHP’nin adayı olan İnşaat Mühendisi Barış Eroğlu bu dönemde de aday olmak için yine bir savaşta. 2014 Martı'ından sonra hiç ara vermeden sahada nabız yokladığı biliniyor Eroğlu'nun. Aliağa’da bir petrol şirketinin sahibi Kayahan Yalçınkaya’nın görünürde Eroğlu’nun aday olması için çalışma yaptığı ama işin aslının Yalçınkaya’nın kendi adaylığı için çalıştığıda iddialar arasında. İlçede dolaşan söylentilerden biri de Aliağa Eski Belediye Başkanı CHP’li Müteahhit Turgut Oğuz’un oğlunun Serkan Acar’ın iş hayatında yanında olması ve Turgut Oğuz'un tüm yaptıklarından haberdar olması için birliktelik yapıldığını iddilarını Aliağa kulislerinde duymak mümkün. Aliağa Eski Belediye Başkan Vekili Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir Fuat Özer’in adıda CHP Genel Merkezine gidenler arasında. Ablasının HDP’li belediye başkanı olmasından dolayı HDP’nin destekleyeceği bir isim olduğu ve bu yüzden potansiyel bir aday olabileceği Kürt seçmenler tarafından Kılıçdaroğlu'nun kulağına fısıldandığı duyumlar arasında. Geçtiğimiz seçimin gündeme bomba gibi düşen olaylarından biri de CHP’li aday adayı  Akaryakıt İşletmesi Sahibi Tolga Sezer. Tolga Sezer tekrar CHP Belediye Başkanlığı koltuğu için tabana göz kırptığı fısıltı gazetesinde konuşuluyor. Fakat  2014 seçimlerinde Serkan Acar’ın lehine adaylıktan çekilmesi Aliağa ve CHP Genel Merkezinde unutulmamış gibi gözüküyor. Zaten Sezer’in şuan belediyenin tüm tabela ve reklam işlerini yapıyor olması ve  Bu yüzden Tolga Sezer’in şansı epey düşük gözüküyor.

EN GÜÇLÜ İSİM DEVRAN

İlçede, adaylar arasında öne çıkan bir isim de Ümit Devran. Son yıllarda Aliağa'da mesai yapan maden yüksek mühendisi Devran; Aliağa Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği'ni kurarak ilçenin sorunlarını tespiti ve çözüm yolları sunmak noktasında hummalı bir çalışma içinde. Devlet ve özel sektörde yaptığı üst düzey yöneticiliklerindeki başarılı projeleriyle bilinen Ümit Devran'ın ilçeye hakimiyeti ve dikkat uyandıran açıklamaları; kendisi henüz deklare etmese de siyasetin yeni yüzü olarak güçlü adaylar içinde sayılmasının sinyallerini veriyor.

ADAYLIK İHTİMALİ DÜŞÜK OLANLAR

Önceki seçimde bağımsız aday olan Avukat  Özlem Şan Oğuzhan’ın CHP’ye yeni kayıt olması aday adayı olacağı iddialarını güçlendirirken Şan’ın ismi Aliağa'da DSP’den de geçtiği dilden dile konuşuluyor. Aliağa CHP Belediye Meclis Üyesi  Taşımacılık Sektöründe faaliyet gösteren Erol Güngör’ün  de gönlünden belediye başkanlığı geçtiği ama bu kadar aday arasında CHP Genel Merkezinde ne kadar yer bulacağı merak konusu. Medya kanadından saha çalışması yapan Tamer Karaman’ın ise örgütte karşılık bulamayacağından aday gösterilme ihtimalinin düşük olduğun düşünüyoruz. Öte yandan önceki dönem aday adaylarından  Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir olan Hayal Han’ın yerel seçimlerde CHP’den aday olma şansını tekrar denemek istediği kulislerde dolaşırken Han’ın aday gösterilmesine pek ihtimal verilmiyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alıcık, Ustalık dönemi projelerini anlattı.
Alıcık, Ustalık dönemi projelerini anlattı.
Arpaz Mahallesi sakinlerine ücretsiz ulaşım desteği .
Arpaz Mahallesi sakinlerine ücretsiz ulaşım desteği .