Hakkı Ülkü'nün 21 Haziran 2022 tarihli Yenigün Gazetesi'ndeki köşe yazısıdır.

Geçen hafta, yine bu sütunlarda Aliağa Emek Şenlikleri’nin ilkini tüm ayrıntılarıyla sizlere aktardım. Bugün, şenliklerin ikincisini sizlere sunmaya çalışacağım.

14 Haziran 1991 tarihinde folklor gösterileriyle başlayan şenlik, açılış konuşmalarıyla devam etti. Fotoğraf ve karikatür sergileriyle ilgi çekmeye çalışıldı. Saat 13.30’da Umuda Yolculuk filmi gösterime sunuldu. Kısa bir süre önce aramızdan ayrılan, çok değerli arkadaşımız Foça Belediye Başkanı Nihat Dirim’in yönettiği “Termik kirlilik ve çevre duyarlılığında Aliağa deneyiminin düşündürdükleri” konulu çevre paneli yapıldı. Panele konuşmacı olarak dönemin SHP Genel Sekreter Yardımcısı Güneş Gürseler, Sosyalist Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kemal Anadol, İstanbul Mimarlar Odası Başkanı Oktay Ekinci (vefat etti), Boğaziçi Üniversitesi Çevre Anabilim Dalı Başkanı Kriton Curi katıldılar, düşüncelerini dile getirdiler. Panelden sonra kitap imza etkinliğinde Kemal Anadol, Feyza Hepçilingirler, Recai Atalay ve Tuğrul Keskin kitaplarını imzaladılar. Akşamüzeri konserde Nalan Altınörs, Arif Kemal ve belediyemiz personeli Hasan Yıldız şarkılarını ve türkülerini söylediler. Birinci gün böylece sona erdi.

İkinci gün; sabahleyin konuklardan katılmak isteyenlere, Aliağa Körfezi'nin ve etrafındaki adaların, bir motor gezisiyle tanıtımları yapıldı. Dönüşte Erdal Atabek ve Haluk Özbay’ın katılımlarıyla gençlerle söyleşi yapıldı. Saat 13.30’da Yunanistan’daki bir askeri darbeyi anlatan Ölümsüz (Z) filmi gösterime sunuldu. 16.30’da anayasa, işten çıkarmalar ve işçi hakları konulu bir forum düzenlendi. Bu foruma Anayasa Profesörü Fevzi Demir, Ekonomist Tevfik Çavdar, Cumhuriyet Gazetesi Köşe Yazarı Şükran Ketenci, Otomobil-İş Sendikası Genel Başkanı Celal Özdoğan, Genel Maden-İş Sendikası Başkanı Şemsi Denizer, SHP Ankara Milletvekili Ömer Çiftçi, Hava-İş Sendikası Başkanı Hasan Coşkun, DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Çetin Uygur, SHP İzmir İl Başkanı Cengiz Çerezcioğlu katıldılar. Akşamüstü dinletilerinde amatör topluluklar vardı. Bunlar da çağdaş halk müziği dinletileri sundular. Saat 19.00’da Ataol Behramoğlu, Can Yücel, Hüseyin Yurttaş, Ahmet Yurdakul ve Namık Kuyumcu’nun katıldıkları kitap imza töreni yapıldı ve saat 21.00’de Ankara Birlik Tiyatrosu’nun sunduğu Pir Sultan Abdal isimli oyun ikinci gecenin son programıydı.

Üçüncü gün; saat 11.00’de bir açık oturum düzenlendi. Konuşmacılar önemli kişilerdi; çünkü 12 Eylül askeri darbesi sendikaları kapatıp malvarlıklarına el koymuştu. DİSK’in malvarlığını geriye almak için Avukat Güney Dinç’in yönettiği oturumda DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Çelebi, DİSK avukatlarından Rasim Öz, Gazeteci-Yazar İlhan Selçuk, DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Karadayı ve DİSK Genel Yönetim Kurulu Üyesi Özcan Kesgeç konuşmacıydı. Bu programın ardından Roza Lüksemburg filmi gösterildi. Saat 15.00’te sendikal mücadele-sendikal haklar, kamu çalışanlarının örgütlenme sorunlarının konuşulduğu ve Prof. Fevzi Demir tarafından yönetilen foruma SHP İçel Milletvekili Ethem Cankurtaran, SBP Milletvekili Kamil Ateşoğulları, Türk-İş Sendikası Genel Başkanı Bayram Meral, BASİSEN Genel Başkanı Yaşar Seyman, DİSK Genel Yönetim Kurulu Üyesi Özcan Kesgeç, Yol-İş Sendikası Eğitim Müdürü Yıldırım Koç, EĞİTSEN Genel Başkanı İsmet Aktaş, TARIMSEN Genel Başkanı Vahit Genç, TÜMSAĞLIKSEN Genel Başkanı Fevzi Gerçek, TÜMBELSEN Genel Başkanı Vicdan Baykara, ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Yakup Kepenek, Eğitim-İş İzmir Şube Başkanı Mustafa Günaydın, Gazeteci-Yazar Hakan Tartan ve Şair-Yazar Recai Atalay katıldılar. Görüldüğü gibi epey kalabalık olan forumun özneleri, dinlenmelerine fırsat kalmadan İlhan Selçuk, Erdal Atabek, Oktay Akbal, ve Hidayet Karakuş’un kitap imza törenlerinden sonra Nilüfer’in assolist olarak sahne aldığı konser yapıldı ve böylece Emek Şenlikleri’nin ikincisi sona erdi.

Gelecek hafta 3. Emek Şenlikleri’ne değineceğiz.