Hakkı Ülkü'nün 5 Temmuz 2022 tarihli Yenigün Gazetesi'ndeki köşe yazısıdır.

Belediye olarak, her yıl Haziran aylarıda faaliyet raporları okunurdu. Sonra da eleştiriler yapılır, eleştirilere belediye başkanı cevap verir ve ondan sonra o faaliyet raporu kabul veya reddedilir. Kabul edilirse sorun yoktur, reddedilirse sorunlar çıkabilir. Başkanlığımın 14. yılında, ilk ve son defa bir faaliyet raporum diğer siyasi partilerin de katılımıyla reddedilmişti ve yasalara göre başkanlıktan düşürülmüş idim. Böylesi bir dönemin yaşanmış olması beni daha çok güçlendirmişti, çünkü düşürüldükten sonra yine yasalara göre Danıştay’a itiraz hakkım vardı. Nitekim o itiraz hakkımı kullandım ve 2 hafta içerisinde tekrar görevime döndüm. Ardından beni muhalefet partilerinin gözünde küçük düşüren, adeta prestijimle oynayan 5 belediye meclis üyemizin hepsi partiden ihraç edildi. Dördüncü Emek Şenlikleri de 18-19-20 Haziran 1993 tarihinde başlayıp sağlıklı bir şekilde bitti.

1990 yılında ilk şenliğimizi düzenlemiştik. Bu şenlik içinde hiçbir yerde yapılamayan 1 Mayıs kutlaması da yer almıştı. Sonra şenliklerimiz gelenekselleşti. Bir, iki, üç, derken dördüncüsünü de tamamlamış olduk. O yıllarda işçi-işveren ilişkileriyle sendikal sorunlar ve sendikaların birliğinin tartışılacağı, çevre konusunun işleneceği ve ülkemizin tanınmış bilim, sanat ve kültür insanlarının konuk edileceği panel ve söyleşiler, ünlü sanatçılarımızın konserleri ve çocuk etkinliklerinden oluşan bir programla Aliağalı hemşerilerimizin karşısına çıktık. 3 yıldır Şenliğe olan ilgi ve katılım bize cesaret vermişti, bizi daha iyi programlarla karşınıza çıkmaya yöneltmişti. Sizlerden aldığımız bu güçle Aliağa’da önce ulusal, daha sonraki yıllarda da uluslararası boyutta bir emek platformu oluşturulması amaçlanmıştı. Bu şenliğin oluşmasında emeğini, düşüncesini ya da maddi desteklerini esirgemeyen, katkı koyan herkese teşekkürlerimizi sunduk. Dostluk ve barış dolu, mutlu ve sağlıklı bir şenlik sunmaya çalıştık. Bu mesajımızdan sonra tertip komitesi olarak (Hakkı Ülkü, İlçe Başkanı ve Belediye Meclis Üyemiz Süleyman Güral, yine Belediye Meclis üyelerimiz Armağan Gülboy, Musa Şen, Levent Dengiz, Mehmet Uçan, Hasan Kahvecioğlu) görevi, yürütme komitesinden oluşan 7 kişiye devrettik. Panellerden “Sürdürülebilir Kalkınma" başlıklı olana yönetici olarak görevi dönemimizin Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven’e devrettik. O da Çevre Bakanı Doğancan Akyürek, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Kriton Curi, Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Aysen Müezzinoğlu ve SOS Akdeniz Temsilcisi ve Yeşiller Partisi İzmir Başkanı Savaş Emek’e sırasıyla söz verdi, onlar da kendi düşüncelerini aktardılar.

“Türkiye Sendika Hareketi Üzerine Görüşler ve Sendikal Birlik Paneli’ni” de Bilgi Üniversite Öğretim Üyesi ve koyu bir Galatasaraylı olan Prof Dr. Burhan Şenatalar yönetti. Konuşmacılar da dönemin Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ile Kemal Nebioğlu idi. Gayet hararetli geçen bu panel, hatrı sayılır bir kalabalık tarafından izlendi. Aynı günün üçüncü paneli “Demokratikleşme ve Çağdaşlaşma Sürecinde Basının İşlevi” idi. Bu panelin de yöneticisi, o dönemde Hürriyet Gazetesi'nin her şeyi olan Oktay Ekşi’ydi. Cumhuriyet Gazetesi'nden Şükran Ketenci (Soner), Milliyet Gazetesi'nden Ali Sirmen, Sabah Gazetesi'nden Mehmet Altan, Türkiye Gazetesi'nden Özer Yalçın, Aydınlık Gazetesi'nden Ferit İlsever, Ege Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Kürşat Bomin katılımcılardı. Aynı güne sığdırdığımız, Petrol-İş Sendikası Aliağa Şube Başkanı Mustafa Öztaşkın’ın yönettiği  bir başka panel de Doç. Dr. Nail Satlıgan, Doç. Dr. Mehmet Altan, Petrol-İş Eğitim Uzmanı İsmail Hakkı Kurt, Bilim Adamı Aykut Göker, Özgıda-İş Şube Başkanı Mustafa Paçal düşüncelerini aktardılar. Bu panelde göze çarpan en önemli konu, yeni bir üretim biçimi olan “Teknolojik Gelişmelerin Üretim Sürecine Etkisi” idi.

Ayrıca Prof. Dr. Yakup Kepenek’in yönettiği “Eğitim Emekçilerinin Örgütlenme Sorunları ve Sendikal Birlik” adlı panelde konuşmacılar, konularında uzman olan Eğit-Sen Genel Başkanı İsmet Aktaş, Eğitim-İş Başkanı Niyazi Altunya, Prof. Dr. Cahit Helvacı, İzmir ÜNİDER 2. Başkanı ve beraber milletvekilliği yaptığımız EĞİTDER Başkanı Mustafa Gazalcı’ydı.

Konferanslar, forumlar, söyleşiler, kitap imzaları, tiyatrolar, konserler, dinletiler, halk oyunları, sergiler, spor gösterileri, çocuk etkinlikleri.

Konferans: Toplu Konut İdaresi Başkanı Yiğit Güröksüz’ün “Yeni dönemde ülkede konut sıkıntısı nasıl biter?” konulu sunumu.

Forum: Demokratikleşme ve Çağdaşlaşmada Gençlik. Türkiyenin en önemli psikiyatri uzmanı, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Prof. Dr Erdal Atabek’in Yeliz Girgin, İlknur Ekşi, Yıldız Ulucan, Bilgi Guruşçu ve Pınar Eriş ile kendilerini dinlemeye gelenlere nefis sunumu.

Söyleşi-Kitap İmza: Erdal Atabek, Şükran Kurdakul, Hidayet Karakuş, Hasım Öztürk.

Ankara Ekin Tiyatrosu’nun “Yüzsüz” oyunu, yazarı Dario Fo.

Konserler: Mustafa Özcan, TRT İzmir Radyosu Türk Halk Müziği Saz Grubu, Ahad Uruk, Oya Bora, Levent Ceylan Dans Grubu, Rap Dans Yarışması, Songül Karlı, Selda Bağcan.

Dinletiler: Umuda Ezgi, Grup Arayış, Hasan Yıldız, Gündüz Polat.

Halk Oyunları: Aliağa Belediyesi Halk Oyunları Ekibi, Dikili Belediyesi Halk Oyunları Ekibi, folklor gösterileri.

Sergiler: Ülkü Acar (ahşap-rölyef sergisi) Nazım Hikmet-Şükran Kurdakul şiirleri, Gülbahar Tekin (yağlı boya resim sergisi. Candan Günay (pastel-kuru kalem resim sergisi), Aliağa Halk Eğitim Müdürlüğü (el sanatları sergisi).

Spor gösterileri: Kadın hentbol karşılaşması (İZSU-Aliağa Belediyesi).

Çocuk etkinlikleri: Robotlar gezegeni, Bale-Külkedisi (Cinderella).

Böylece 4. Emek Şenlikleri bu programlarla sona erdi. 5.’sinde buluşmak üzere…