Hakkı Ülkü'nün 26 Temmuz 2022 tarihli Yenigün Gazetesi'ndeki köşe yazısıdır.

5. Emek Şenlikleri gerek ekonomik gerekse siyasal açıdan dolu dolu geçti ama bazı konularda da hem ülkemizi hem de ilçemizi büyük ölçüde acılara gark etti. Bu durum 6. Emek Şenlikleri konusunda bizi daha dikkatli davranmaya sevk etti. O nedenle kendi koromuzla, kendi tiyatromuzla, kısaca kendi gücümüzle fazla para harcamadan bu şenlikleri tamamlamalıydık. Mekanlarımız var, ekibimiz var, misafirlerimizin kalacağı yerler var, o halde bize düşen uğraş çok çalışmak. Geçmiş deneyimlerimizden yararlanarak oluşturduğumuz komite ile bunun da üstesinden gelmeye soyunduk. Klasik açılış konuşmalarından sonra programlarda görev alanları saatleri geldiğinde tek tek konuşmalarını yapmak üzere kürsüye davet ettik. Örneğin; dönemin CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin’i sergi açılışlarına ve sosyal demokrasi-Türkiye gerçeği paneline konuşmacı olarak söz verdik. Aynı panelde İlhan Selçuk, Alpaslan Işıklı, Yakup Kepenek, Bedri Baykam konuşmacıydı. O panelin bitiminde spor, sporcu ve seyirci ilişkileri konusunda Ankara Üniversitesi hocalarından Kurthan Fişek, Futbolcular Sendikası Başkanı Metin Kurt ve Rıza Çalımbay düşüncelerini anlattılar. Aynı günün akşamı Nazım Hikmet’e yurttaşlık hakkı iade edilmesi için dönemin Kültür Bakanı Ercan Karakaş, Nazım Hikmet Vakfı Genel Sekreteri Kıymet Coşkun belediye açık hava tiyatrosunun açılışını yaptılar. Nazım Hikmet’in yazdığı Yolcu isimli tiyatro oyununu Ankara Sanat Tiyatrosu olarak yeni açılan açık hava tiyatrosunda oynadılar.

Ertesi gün saat 13.00’te dönemin Petrol-İş Sendikası Başkanı Mustafa Öztaşkın; konuşmacılar Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, TİSK Sözcüsü Refik Baydur, EBSO İzmir Başkanı Selim Yaşar, DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak ile birlikte görüşlerini dile getirdiler. Ardından gençlerin katıldığı bir forum düzenlendi. Bu forumu aynı zamanda kentimizin hemşerisi olan Erdal Atabek yönetti. Evrim Erkol, Amine Acar, Nur Zorlu, Birsen Tüzün konuşmalarını yaptılar. Bu forum ile kent kültürünün gelişiminde gençliğin rolünü anlattılar. Ağabeyleri olan Erdal Atabek forumun bitiminde çok memnun ayrıldılar.

3. gün, Aliağa’da misafirimiz olan sanatçılar bir sürpriz yapıp Ata’ya saygı çelengi koydular ve Sivas olaylarının yıldönümünü andılar. Ayrıca Sivas Olaylarında bulunan ve misafirimiz olan Hidayet Karakuş ve eşi, Aydoğan Yavaşlı ve eşi o gün Sivas’ta yangından tesadüfen kurtuldukları korkunç saatleri anlattılar. O gün ayrıca basın gözüyle Sivas Olayını Mustafa Balbay, Füsun Özbilgen, Cengiz Semercioğlu, İsmet Solak ve Aliağa yerel radyo sahibi Yakup Öztürk ele aldı. Aynı günün akşamı Edip Akbayram türküleriyle Aliağalıları coşturdu.

4. ve son gün, CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin, başbakan yardımcılığını yürütürken anayasa değişiklikleri hakkındaki düşüncelerini dile getirdi. Ayrıca hazırlanmakta olan radyo televizyon yasası, “RTÜK ve Medyanın Yaşamımızdaki Yeri” ile “Sanata Tükürülmesin, Sivaslar Yaşanmasın” söyleşileri yapıldı ve büyük ilgi gördü. Hele ki Nazım Hikmet’e yurttaşlık hakkı verilmesi konusu gündeme gelince coşku doruğa ulaştı. Ardından Nazım Hikmet’in Yolcu isimli oyununu Ankara Sanat Tiyatrosu oynadı. Ve kapanışı Aliağa Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu yaptı, Edip Akbayram’la gece sona erdi.

Devamı haftaya…