28.09.2021, 16:17

Almanya seçimini yaptı, Yeşiller rol kaptı!

Koronavirüsle dünya çapında mücadele edilmesi ve pandemi bahanesiyle bir çok etkinliğin iptali, konserlerin, genel kurulların, toplantıların, mitinglerin vs. yasaklanması acaba dünyada demokrasiden uzaklaşılıyor mu sorusunu doğurmuştu!

Demokrasinin farklı algılandığı, yorumlandığı ve uygulandığı ülkelerde de yönetimlerin halk oyuna başvurmalarının her şeye rağmen bir zorunluluk olduğu ortaya çıktı.

KORONA GÖLGESİNDE SEÇİMLER

Koronanın gölgesinde Latin Amerika’dan Asya’ya, Afrika’dan Avrupa’ya kadar bütün kıtalarda seçimler tüm hızıyla sürüyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti daha önce seçimini yaptı, yakın zamanda Rusya, Kanada seçimini yaptı. Demokrasinin önünde bahane olmaz. Halk iradesinin yansıtılmasında oyalama, geciktirme, sonraya bırakma, öteleme, erteleme vs. olmaz.

Ve benim bir aydır fikri takiple yazdığım Almanya da seçimini yaptı!

İYİ İRDELEMEK GEREKİR

Almanya seçimlerini çok iyi irdelememiz gerekir. Çünkü Almanya koronavirüs döneminde ekonomisini en iyi yöneten ve bütün Avrupa Birliği ülkelerini ekonomik olarak destekleyen bir ülke. Uzun yıllar merkez sağ ile merkez sol partilerinin büyük koalisyonu ile yönetildi. Büyük koalisyonun başında Almanya’nın artık efsaneleşmiş Şansölyesi Angela Merkel’in olması onlar için bir şanstı. Alman halkı, Doğu Almanya ile Batı Almanya’nın birleşmesi, ekonomilerinin entegrasyonu ve bir çok küresel ekonomik krize rağmen istikrarını; ikinci dünya savaşında yerlebir olmuş halinden bugünün dimdik ayakta duran haline gelmesi sürecinde gerçekçi ekonomik programlarına, üretim ve yatırım uygulamasına borçlu olduğu bilincini Pazar günü yapılan seçimde bir kez daha oy dağılımı ile gösterdi.

Merkez Hristiyan Demokrat Partileri ittifakı (CDU) başbakan adayı ve “Türk Armin” diye lanse edilen Armin Laschet başabaş bir mücadele ile son haftalardaki atağıyla Sosyal Demokrat Parti başbakan adayı Olaf Scholz’u yakaladı. Oysa son haftaya kadar Sosyal Demokratlar 4 puan farkla öndeydi.

Şimdi % 25,7 ile birinci parti olan SDP mi hükümeti kuracak yoksa % 24,1 ile ikinci parti olan CDU mu hükümeti kuracak, tartışılıyor. Diyeceksiniz ki demokrasilerde en çok oyu alan hükümeti kurar. Ben de diyeceğim ki Demokrasi çok güzel ama her güzelin cilveleri de var. Hiçbir parti tek başına hükümeti kuramıyor ve mecburen koalisyon yapılacak. Almanya’da koalisyon kötü bir şey değil. Koalisyona alışkınlar. Hristiyan Demokrat başkanı Armin Laschet’in ikinci parti olmasına ve tarihinde en düşük oy almasına ve aslında yenilmesine rağmen az oy farkından dolayı Yeşiller ve Libarellerle koalisyona yeşil ışık yakması hükümeti kurma arzusunu gösteriyor.

18 TÜRK KÖKENLİ MECLİSTE

Şimdi Cumhurbaşkanı hükümeti kurması için seçimden birinci parti çıkan Sosyal Demokrat Parti başbakan adayı Olaf Scholz’a görev verecek. Yeni hükümet kurulup meclisten güvenoyu alana kadar zaten Merkel başbakan olarak kalacak. Yönetim boşluğu olmayacağı için koalisyon görüşmelerinde acele etmeyecekler.

Yeşiller ve Liberaller şimdi gözde. Hükümetten istedikleri payı almaları halinde isterlerse Merkez sağla isterlerse merkez solla koalisyon kurarlar.

Aslında bu seçim sonuçlarına göre merkez sağın ağır bir yenilgi almasına rağmen ve demokrasinin normali halkın tercihine göre hükümet kurulması kuralına rağmen merkez solun hükümet kurmaması için burjuvazinin özel çalışma yürütmesi manidar. Baksanıza Almanya’daki Türklerin oylarını alabilmek için burjuvazi kendi enternasyonalizmini kendi küreselciliğini ortaya koydu ve medya manipülasyonu ile Müslüman Türk seçmenleri Hristiyan Demokratlara oy vermeye yönelttiler. Neden? Yeter ki sol ve emekçiden yana partiler kazanmasın diye. Buna rağmen Türk kökenli 18 milletvekili Almanya parlamentosuna seçilerek büyük başarı kazandı. Merkez sağ Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) den sadece 1 Türk milletvekili seçilirken 5 Türk de Yeşillerden seçildi. 9 Türk milletvekili Sosyal Demokrat Partiden seçilirken 3 milletvekili de Sol Partiden seçildi. Rakamlara baktığımızda burjuvazinin yönlendirmesinin boşa çıktığını, Alman vatandaşlığına geçen Türk seçmenlerin emekçi enternasyonalizmine göre sosyal hakları adına sol partileri tercih ettiği görüldü.

Almanya’da hükümeti kim kuracak? Eğilim SDP’den yana, ama CDU bırakmaya niyetli gözükmüyor. Yeşillerin rengi işte bu tercihte belli olacak! Yeşiller kimi seçecek? Bu sorunun cevabı Almanya’da yeni hükümeti belirleyecek!

Yorumlar